متعهد جهان برای کمک به لبنانی ها ، اما نه دولت بیروت

بیروت

رهبران جهان و سازمان های بین المللی در پی انفجار ویرانگر نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار کمک های اضطراری بشردوستانه به بیروت تعهد کردند، اما روز یکشنبه هشدار داده بودند که تا زمانی که مقامات لبنانی خود را به اصلاحات سیاسی و اقتصادی مورد درخواست مردم متعهد نکنند، پولی برای بازسازی پایتخت در دسترس قرار نمی دهد.

بیش از 30 شرکت کننده در کنفرانس بین المللی برای تحقیق “معتبر و مستقل” در مورد انفجار 4 اوت بیروت، یکی دیگر از خواسته های کلیدی از جمعیت لبنانی که شنبه و یکشنبه به خیابان ها ريختند، کمک کردند.

در بیروت، دو وزیر کابینه لبنان، از جمله کمک های برتر به برتر، در میان سیگنال های که دولت مجسّم ممکن است در پی انفجار ویرانگر که از طریق پایتخت پاره پاره شده است، از کار کناره گیری کرد. انفجار ۱۶۰ کشته و ۶۰۰۰ زخمی برجا می نهد و خشم عمومی را به سطوح جدید افزایش می دهد.

استعفای منال عبدالصمد وزیر اطلاعات که در آن به عدم تحقق آرزوهای مردم و انفجار هفته گذشته استناد کرده بود، گزارش هایی که دیگر وزیران نیز استعفا می دادند، به دنبال داشت.

اواخر یکشنبه، دمانوس کاتر وزیر محیط زیست استعفا داد و سیستم حاکم را “شل و عقیم” می داند.

او با وجود ملاقات های درهای بسته به شب و پراز پراز تماس های تلفنی بین حسن دیب نخست وزیر و چند وزیر پس از اعلام عبدالصمد از سمت خود کنار رفت. به نظر می رسد که این تحقیات سیاسی استعفای بیشتری را کنار می گذاشت و جلسه کابینه دوشنبه برنامه ریزی شده است.

اگر هفت تن از 20 وزیر استعفا دهند، کابینه به طور موثری باید کناره گیری کند و به عنوان یک دولت مراقب در جای خود باقی بمانند.

ماها یحیی، مدیر مرکز خاور میانه کارنگی مستقر در بیروت، گفت: بحث ها به وضوح به معاملات اتاق پشت اشاره دارد که به دنبال کنار هم قرار دادن دولت جدیدی است که برای قدرت های داخلی و بین المللی قابل قبول است، و همچنین مردم خشمگین.

دولت فعلی “واقعا اردک بی ارزش بوده است،” او گفت ، قادر به انجام هر گونه اصلاحات و یا نشان دادن استقلال در فضای سیاسی بسیار تفرقه. حتي وزيرها هم دارن کشتي غرق شدن رو ترک ميکنن

در همین حال، چهار قانونگذار دیگر روز یکشنبه اعلام کردند که از پارلمان ۱۲۸ کرسی استعفا می کنند و به چهار نفر دیگر که زودتر اعلام کردند، پیوستند. پارلمان نیز قرار است در این هفته تشکیل جلسه دهد.

با انجام مذاکرات سیاسی، معترضان بعد از ظهر یکشنبه دوباره در حوزه پارلمان همگرا شدند و شب دیگری از تظاهرات خشونت آمیز را به راه می اندازیم. صدها معترض با نیروهای امنیتی در درگیری بودند و تلاش می کردند پارلمان را که به شدت تحت حفاظت قرار دارد نقض کنند. نیروهای امنیتی با گاز اشک آور پاسخ داده و معترضان را در خیابان های مرکز شهر تعقیب می کرده اند، در تکرار کوچکتر صحنه هایی از شب قبل.

معترضان نخبگان حاکم را به دلیل سوء مدیریت مزمن و فسادی که اعتقاد بر این است که پشت انفجار در یک انبار بندر بیروت است، مقصر می داند. صدها تن مواد انفجاری بسیار در آشیانه آب نما ذخیره شده بودند، و انفجار موج شوک را فرستاد که خط ساحلی بیروت را از بین می برد – صدها ساختمان را نابود می کند.

بیانیه نهایی شرکت کنندگان در کنفرانس اهداکنندگان روز یکشنبه که توسط فرانسه و سازمان ملل متحد برگزار شده بود، این بود: “در این زمان های وحشتناک، لبنان تنها نیست.”

شرکت کنندگان در کنفرانس تلفنی وعده کمک های اضطراری – با تمرکز بر پزشکی و بیمارستان ها، مدارس، مواد غذایی و مسکن.

کمک کنندگان متعهد شدند که این کمک ها توسط سازمان بین الملی هماهنگ خواهد شد و مستقیماً به مردم لبنان تحویل داده خواهد شد- در نشانه ای روشن که هیچ پولی به دولت و پیشنهادهای آن نمی پردازد.

رئیس صندوق بین المللی پول که می خواهد قبل از دادن هر پولی، حسابرسی از بانک ملی را به دست او بکند، روشن بود: هیچ پولی بدون تغییر برای اطمینان از اینکه لبنانی های عادی با بدهی که منافع آن را هرگز نمی بینند خرد نمی شوند.

کریستالینا جورجوا رئیس صندوق بین المللی پول در طول این کنفرانس گفت: «نسل های کنونی و آینده لبنان نباید با بدهی های بیشتری از آن چه که تا کنون می توانند جبران کنند، زین شود» تعهد به این اصلاحات میلیاردها دلار را به نفع مردم لبنان باز خواهد کرد.”

امانوئل مايکرِن، رئيس جمهور فرانسه، که زمانی کشورش لبنان را تحت الحفظ اداره می کرد، گفت: “ما بايد هر کاری که از دستما برميآمد انجام دهيم تا خشونت و هرج و مرج روز را پيروز نشوند.”

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.detny.im