امارات متحده عربی با آنلاین شدن اولین نیروگاه هسته ای غیرنظامی خود در ماه گذشته، به اولین نیروگاه در صف کشورهای عربی غنی از سوخت فسیلی تبدیل شده است که در حال تقلا برای هسته ای شدن هستند. امارات می گوید انرژی هسته ای برای کاهش وابستگی خود به گاز و نفت حیاتی است و توافق همکاری هسته ای آن کشور با آمریکا به عنوان «استاندارد طلا» مورد ستایش قرار گرفته است.

با این حال نگرانی ها در مورد گسترش هسته ای و پتانسیل برای یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه ای که توسط تقسیمات نگران باقی می ماند. شاید بیشتر نگرانی آمریکا متحد مات آن عربستان سعودی باشد که می گوید قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ ۱۶ رآکتور هسته ای در سراسر کشور بسازد. ولیعهد محمد بن سلمان عهد کرده است که سلاح هسته ای را دنبال کند باید ایران نیز همین کار را انجام دهد.

این کشور اصرار دارد که حق حاکمیت دارد اورانیوم خود را معدن کند و چین که به این کار کمک می کند، ریاض را با فناوری هسته ای کم هزینه و چند رشته عدم تکثیر متصل پشم می کند.

یک مقام وزارت امور خارجه می گوید: «ما به شدت از این واقعیت آگاه هستیم که دولت های دیگر، به طور خاص روس ها و چینی ها، از استانداردهای عدم تکثیر پایین تر خود به عنوان یک مزیت اقتصادی استفاده می کنند.» “پیامی که ما ارائه می کنیم … است: می خواهید با چه کسی شریک باشید؟»

خانه پنجمین ذخایر بزرگ گاز طبیعی و ششمین ذخایر بزرگ نفت در جهان با جمعیتی به اندازه شهر نیویورک، در نگاه اول امارات متحده عربی نامزد آشکاری برای صرف میلیاردها دلار برای تقسیم اتم برای انرژی به نظر نمی رسد.

امارات متحده عربی با آنلاین شدن نیروگاه هسته ای براکه خود در ماه گذشته به اولین کشور عربی تبدیل شده است که قدرت هسته ای غیرنظامی را با موفقیت دنبال کرده است – و اولین بار در یک خط از کشورهای عربی غنی از سوخت فسیلی در حال تقلا برای رفتن به هسته ای است.

امارات و همسایگانش می گویند انرژی هسته ای غیرنظامی برای کاهش وابستگی آنها به گاز و نفت حیاتی است و توافق همکاری هسته ای امارات در سال ۲۰۰۹ با آمریکا در واشنگتن به عنوان یک «استاندارد طلا» برای پیگیری قدرت هسته ای غیرنظامی مورد ستایش قرار گرفته است.

با این حال نگرانی ها در مورد گسترش هسته ای و پتانسیل برای یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه ای که توسط تقسیمات سیاسی و شفافیت کمی نگران باقی می ماند. که ترک ایالات متحده به نقش محوری برای اطمینان از پیگیری متحدان عرب خود را صلح آمیز باقی می ماند – و در توانایی خود را به نفوذ.

از میان کشورهای منطقه، شاید یکی از بیشترین نگرانی ها برای آمریکا، متحد دیرینه و در عین حال مات آن، عربستان سعودی باشد که مصمم به پیروی از امارات و تبدیل شدن به دومین کشور عربی با قدرت هسته ای است.

با ساخت بیش از حد چین و روسیه به عربستان سعودی، واشنگتن در تلاش است تا ریاض را به پیروزی و متقاعد کردن ریاض به دنبال مسیر صلح آمیز امارات در زمانی که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی عهد کرده است به دنبال سلاح هسته ای باید ایران همین کار را انجام دهد.

آمریکا در مذاکرات با پادشاهی برای ورود به یک قرارداد همکاری هسته ای که به آن اجازه می دهد از فناوری و تخصص آمریکا بهره مند شود، جنین می شود.

عربستان سعودی می گوید قصد آن برای ساخت ۱۶ رآکتور هسته ای در سراسر کشور تا سال ۲۰۴۰ به معنای آزاد کردن تولید داخلی نفت خود برای صادرات خارج از کشور – به چین، هند و دیگران است.

ابهام… و وضوح

با این حال برنامه انرژی عربستان سعودی در ابهام کفن, حتی سردرگمی. حاکمان سعودی این برنامه را بین دولت های مختلف و سازمان های سلطنتی به هم زده اند چرا که تصادفا ً از زمین خارج شده است، با پیشرفت های فنی کمی.

ناظران نگران و دیپلمات های کهنه کار به اظهارات ولیعهد در جریان سفرش به آمریکا در مارس ۲۰۱۸ اشاره می کنند که جای ابهام مشابهی بر سر نیات عربستان باقی نگ گذاشت باید ایران سلاح هسته ای را دنبال کند.

ولیعهد محمد در مصاحبه ای به سی بی اس گفت: «بدون شک اگر ایران تا به حال بمب هسته ای را توسعه می داد، ما هر چه زودتر کت و شلوار را دنبال می کنیم.»

آنتونینو اوچیوتو، تحلیلگر تجزیه و تحلیل کشورهای حاشیه خلیج فارس مستقر در آمریکا می گوید: «با توجه به اظهارات محمد بن سلمان و امتناع [عربستان سعودی] از امضای پروتکل های غنی سازی اورانیوم، ما نمی توانیم این برنامه را که به دلایل نظامی مورد استفاده قرار می گیرد، رد کنیم.»

“عربستان سعودی مقادیر قابل توجهی اورانیوم در خاک خود دارد، که به آنها اجازه می دهد در صورت انتخاب یک برنامه هسته ای غیرمدنی را توسعه دهند.”

با توجه به این احساسات، دادگاهی شدن چین از عربستان سعودی و فعالیت های جاری اکتشاف و استخراج اورانیوم یک شرکت دولتی چینی در جنوب غربی عربستان سعودی، یکی از چندین استخراج «همکاری» باعث زنگ خطر در واشنگتن شده است.

WAM / AP / فایل

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

آموزش سئو