چرا اعتراضات طرفدار دموکراسی تایلندی در حال گسترش فراتر از محوطه دانشگاه

بانکوک

معترضان ضد دولتی روز یکشنبه در پایتخت تایلند به تعداد زیادی جمع شدند تا در تجمعی که نشان می داد قدرت جنبش آنها ممکن است فراتر از پردیس های کالج که در آن شکوفه کرده بود گسترش پیدا کند.

هزاران نفر در بنای یادبود دموکراسی بانکوک که محل سنتی فعالیت های سیاسی است، جمع شده اند، جایی که سخنرانی می شنوند، اسکیتس تماشا می کنند و به موسیقی گوش می کنند. صدها پلیس نیز حضور داشته اند و همچنین یک گروه کوچک از سلطنت طلبان مخالف معترضان. هیچ تخمین قابل اعتمادی از اندازه جمعیت وجود نداشت، هر چند به نظر می رسد یکی از بزرگترین تظاهرات در چند سال است.

تجمع پس از حدود هشت ساعت با حدود دو جین دانش آموز که با پیوستن بازداشت به هم در صحنه برای تکرار خواسته های خود و تجدید تعهد خود را به علت دموکراسی مواجه هستند به پایان رسید. آنها یک تماس برای دولت صادر کرد تا ماه آینده اقدام و یا با تجمع اعتراضی بزرگ دیگری روبرو شود.

جنبش به رهبری دانشجو پیش از این سه خواسته اصلی را اعلام کرده بود: برگزاری انتخابات جدید، اصلاح قانون اساسی و پایان دادن به رعایای منتقدان دولت.

در پایان تجمع روز یکشنبه، آنها سه نقطه دیگر را که بر روی بنرهای پشت سر شان نیز نوشته شده بود، نوشته بودند: هیچ کودتا، هیچ دولت وحدت ملی و حمایت از تایلند به عنوان دموکراسی با پادشاه به عنوان رئیس دولت تحت قانون اساسی.

اشاره به حکومت وحدت ملی ظاهراً هشداری بود به همه احزاب سیاسی در برابر انجام معامله اتاق پشت به جای برگزاری انتخابات، و اشاره به پادشاه به نظر می رسید به معنای اطمینان خاطر ی که آنها نمی خواهند سلطنت را لغو کنند.

نارین ایساریاسیث، دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه ثاماست می گوید: «روشن است که دانشجویان از چندین نسل، نیروی پیشران تغییر در جامعه تایلندی هستند.

ما در گذشته این کار را انجام داده ایم، اما تایلند هنوز دموکراسی کامل ندارد. دیکتاتوری به عقب برمی گرده و من فکر می کنم وظیفه ما این است که به این چرخه ی خبیح پایان بدیم.”

به عنوان رئیس ارتش در سال ۲۰۱۴، نخست وزیر کنونی Prayuth Chan-ocha رهبری کودتا را بر یک دولت منتخب برمی داشت. سپس به عنوان نخست وزیر در رژیم نظامی که موفق به انجام آن شد خدمت کرد، و پس از یک انتخابات عمومی در سال گذشته به عنوان نخست وزیر بازگشت. قوانین ی که در انتخابات ۲۰۱۹ هدایت می شدند به طور گسترده ای به شدت در نفع Prayuth تقلب شده بودند که پیروزی همه جز تضمین شده بود.

رهبران معترض هفته گذشته هنگامی که برنامه اصلی خود را گسترش داده بودند، جنجال ی را آغاز کرده بودند، به طور عمومی از سلطنت مشروطه تایلند انتقاد کرده و یک مانیفست ۱۰ نقطه ای را منتشر می کنند که خواستار اصلاح آن شده است.

عمل آنها عملا بی سابقه بود، چرا که سلطنت در تایلند به عنوان ساکراسنت در نظر گرفته شده است، و هر گونه انتقاد به طور معمول خصوصی نگه داشته می شود. قانون لسه مهست خواستار محکومیت زندان سه تا ۱۵ سال برای هر کسی است که به جرم سرزنش نهاد سلطنتی مجرم شناخته شود.

حساسیت موضوع با شکست اکثر رسانه های اصلی تایلندی به گزارش در هر جزئیات در مانیفست دانشجویان در مورد سلطنت نشان داده شد. موضوع به سختی و تنها به طور مودب در تجمع یکشنبه لمس شد.

پلیس چندین رهبر معترض را دستگیر کرده و آنها را به خاطر اظهاراتی که در تجمع کوچکی در ماه ژوئیه صورت گرفته است، به اهتکار متهم کرده است. آنها با وثیقه آزاد شدند و عهد کرده بودند که در تجمع روز یکشنبه شرکت کنند، در آنچه به نظر می رسد سرپیچی از شرایط آزادی آنها ست.

فعالانی که در مرحله آخر رالی به صحنه رفتند، پس از آن به یک ایستگاه پلیس در نزدیکی آن راه رفتند در آنچه که اعتقاد بر این بود که پیشنهاد برای تبدیل خود به داخل بوده است، اما پس از آن به سرعت بدون مانع ترک، گفت که آنها فقط به دنبال دیدن نسخه هایی از حکم بازداشت خود را. آنها هنوز هم در نزدیکی پس از نیمه شب منتظر بودند که وکلای خود را در مورد ایستاده قانونی خود را با پلیس بحث.

بسیاری از جوانان در اعتراض یکشنبه، بدون بازدارنده بودند.

یک دانش آموز کلاس دهم از مدرسه Satriwithaya، یک مدرسه متوسطه نخبگان برای دختران، گفت که این اولین اعتراض او را به حال حضور نداشت. بچه 14 ساله که اسمش را فقط به عنوان پانگ داده بود، با دوستانش در یک میز فروش کتاب و موارد دیگر برای جمع آوری کمک های مالی برای جنبش اعتراضی بود.

“من امروز به این اعتراض آمدم زیرا می خواهم در مخالفت با دیکتاتوری، درخواست حقوق برابر و داشتن آینده ای بهتر، نظرخود را ابراز کنم.”

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im