چرا هنگ کنگ بود، است و همیشه یک نان آور برای چین باقی می ماند

در سال ۱۹۹۷ هنگامی که هنگ کنگ توسط دولت بریتانیا به چین تحویل داده شد، پکن به این شهر از نظر «منطقه اداری ویژه» (HKSAR) وضعیت ویژه ای اعطا کرده است. به این معنی هنگ کنگ دارای سیستم حقوقی خاص خود، احزاب سیاسی متعدد و قانون اساسی کوچک آن است که حقوق مدنی اساسی را از نظر روش های دموکراتیک غرب را به آن مدنظر قرار دهد. این واقعا یک عمل ابتکاری و شجاعانه بود که توسط هر کشوری در قاره آسیا انجام شد. در غیر این صورت، انتقال هنگ کنگ به چین و اداره مستعمره سابق بریتانیا اینقدر هموار و موفق نمی شد.

در سال ۱۹۴۹ هنگامی که جمهوری خلق چین را به وجود آورد، دولت در بجینگ هنگ کنگ را بلافاصله پس نگرفت. یک سال بعد آمریکا تحریم های شدیدی را علیه چین آن زمان اعمال کرد، در نتیجه، ژو آن لای، چینی برتر نه تنها کمیته تجاری چین و انگلیس را به عنوان یک سازمان تجاری نیمه رسمی تسهیل کرد بلکه هنگ کنگ را به عنوان کلید “پنجره” به دنیای خارج تبدیل کرد. هنگ کنگ به عنوان یک “پنجره” برای کمک به چین به دست آوردن فن آوری های مختلف، اقلام اقتصادی و ارزهای خارجی، که بسیار ارزشمند به چین خدمت می کرد، اما به عنوان Bejing توسط تحریم های آمریکا و به رهبری آمریکا کمیته هماهنگی برای صادرات به کشورهای کمونیستی منزوی شد، نقش پنهان هنگ کنگ به عنوان یک “پنجره” تا سال 1972 به پایان نرسید.

در اواخر سال 1970 چین شروع به باز کردن خود و اصلاحات در چین آغاز شد، هنگ کنگ نیز به طور چشمگیری از نظر صنایع پوشاک، برنامه مسکن عمومی و استاندارد زندگی عمومی تغییر کرده بود. این صنعتی سازی سریع دوباره توسط صادرات نساجی، اقلام تولید کم هزینه و صادرات دوباره کالا به چین مجبور شد. به علاوه، در طول اواخر دهه ۱۹۷۰ تلاش هایی برای بهبود خدمات عمومی، محیط زیست، رفاه اجتماعی و زیرساخت ها صورت گرفت، که به نوبه خود پایه و اساس هنگ کنگ را به عنوان اولین اقتصاد «چهار اقتصاد ببر آسیایی» قرار داد.

این باعث شد هنگ کنگ دروازه حیاتی برای سرزمین اصلی چین به منظور جلب تولید نسبتا رقابتی، مدیریت مالی، و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به مناطق اقتصادی در جنوب چین که به کسب و کار خارجی باز شد. این فرمول برنده، هنگ کنگ را به همراه لندن و شهر نیویورک، و یکی از اقتصادهای سریع الرشد در آسیا به یک مرکز مالی جهانی تبدیل می کند.

تا سال ۱۹۹۷، شهر هنگ کنگ به عنوان دروازه چین به رویای آینده خود خدمت می کرد و بسیاری بر این باور بودند که سال ها در این راه باقی خواهد ماند. هنک کنگ 20 سال به سرعت در حال حمل و نقل بود، دیگر تنها جواهر در تاج پکن باقی ماند. به زودی شهرهایی مانند شانگهای، شنژن و گوانگ ژو به مراکز نوآوری مالی و تکنولوژیکی چین تبدیل شدند. به عنوان سیاستمدار هنگ کنگی مارتین لی مشاهده کرد، “من نمی توانستم فکر می کردم که اقتصاد چین به سرعت توسعه خواهد … و قدرت چانه زنی هنگ کنگ به این سرعت کاهش می یافته است.”

هنگ کنگ در دهه های آینده همچنان غاز طلایی چین خواهد بود؟ پاسخ توسط رئیس جمهور چین شی جین پینگ در 30 ژوئن در طول سفر سه روزه خود را به هنگ کنگ داده شده است. Xi مردم هنگ کنگ را تضمین کرد که دولت مرکزی پکن “همیشه حامی هنگ کنگ بوده است، و مانند همیشه از توسعه اقتصادی و بهبود رفاه مردم حمایت خواهد کرد.” برای 30 سال آینده، او وعده داد که پکن با تمام بخش های جامعه هنگ کنگ در حفظ دستاوردهای فوق العاده خود را از دهه های گذشته کار خواهد کرد و تضمین خواهد کرد که “یک کشور، دو سیستم” در نور ثبات اجتماعی در هنگ کنگ به جلو حرکت می کند.

بدون شک هنگ کنگ در دهه های آینده غاز طلایی چین باقی خواهد ماند، چرا که به عنوان یک بازیکن کلیدی در پروژه قرن یاخیر چین- “کمربند و ابتکار جاده” نیز عمل می کند. دلایل آن به شرح زیر است.

1. از زمان بازگشت خود به چین، هنگ کنگ ویژگی های متمایز و نقاط قوت خود را حفظ کرده است، از جمله کلان شهر پر جنب و جوش خود را که در آن شرق ملاقات غرب به عنوان قوی باقی می ماند تا همیشه.

2. دانش هنگ کنگ در مدیریت امور مالی، تجارت جهانی و فن آوری های نوآورانه.

3. گوانگ دونگ هنگ کنگ ماکائو منطقه خلیج بزرگ، بین المللی شدن و دیگر استراتژی های توسعه عمده، که همه مهم به “کمربند و ابتکار جاده”

به عبارت ساده تر، با بازار نسبتا بالاتر از این، مزیت “یک کشور، دو سیستم”، و رقابت در ساخت خوشه از محصولات و صنایع، هنگ کنگ است و همیشه به عنوان مروارید در تاج پکن حفظ ادامه خواهد داد.

با وجود احساس رو به رشد هویت محلی و حتی یک احساس روشن ضد چینی در میان نسل پس از سال ۱۹۹۷، اکثر مردم و حتی مرشد تجاری آلن زمن معتقدند که «هنگ کنگ در چین، چه بخواهد و چه نخوایم» ادغام بیشتری خواهد داشت و دولت مرکزی در پکن به هیچ اجازه دخالت در کسب و کار هنگ کنگ را نمی دهد و از خط رسمی اصل «یک کشور» خارج می شود. ،دو سیستم”.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im