…چرا فرانسه در حال قایقرانی به یک منازنه ارضی یونان و ترکیه

آتن, یونان

نخست وزیر یونان روز پنجشنبه به گرمی از فرانسه تشکر کرد که حضور نظامی خود را در شرق مدیترانه تقویت کرد، جایی که کشتی های جنگی یونان و ترکیه از نزدیک بر سر یک پیشنهاد اکتشاف انرژی ترکیه در آب های آتن به عنوان ادعای خود، یکدیگر را زیر سایه قرار می دهد.

در همین حال ترکیه یونان و ملت جزیره قبرس را به نقض حقوق خود در دریای مدیترانه متهم کرد و عهد کرد که از منافع خود در منطقه دفاع کند، بلکه برای حل این اختلاف نیز خواست گفتگو کند.

Kyriakos Mitsotakis نخست وزیر یونان توییت کرد که رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرمون “دوست واقعی یونان و همچنین یک محافظ وحشی از ارزش های اروپایی و حقوق بین الملل است.”

افزایش تنش ارضی به دنبال حرکت ترکیه برای ارسال یک کشتی تحقیقاتی لرزه ای، که توسط کشتی های جنگی اسکورت می شود، به آب های بین جزیره یونانی کرت و قبرس می رود تا به دنبال اکتشافات مشابه در سایر نقاط منطقه، به دنبال ذخایر بالقوه گاز دریایی و نفت در آینده نگری کند.

یونان ادعا می کند بخشی از این منطقه در طول قاره خود است و خواستار عقب نشینی کشتی های ترکیه شده است. ترکیه با این که حق انجام تحقیقات در این منطقه را دارد، مقابله می کند. یونان ارتش خود را در حالت هشدار قرار داد، و کشتی های جنگی را به منطقه ای در سواحل جنوبی ترکیه فرستاد.

در آنکارا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بار دیگر بر تماس با گفتگو ها تکرار کرد و گفت که او با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و چارلز میشل رئیس شورای اروپا در روز پنجشنبه برای بحث در مورد این موضوع گفت وگو خواهد کرد.

آقای اردوغان در جریان خطاب به مقامات حزب حاکم خود گفت: “راه حل ی در شرق مدیترانه گفتگو و مذاکره است.” “فرمولی بر اساس یک راه حل برنده-برد که از حقوق همه محافظت می کند، اگر با عقل و عقل مشترک عمل کنیم، یافت می شود.”

آقای اردوغان گفت: “نگرش یونان در دریای اگه ایو و مدیترانه مخرب است.”

آقای اردوغان گفت: “ما طرحی در مورد حقوق کسی نداریم، اما اجازه نمی دیم هیچ کشوری حقوق ما را از ما بگیره.”

رهبر ترکیه همچنین فرانسه را متهم کرد که یونان و قبرس را به “گام های نادرست” تحریک می کند.

وزارت دفاع یونان گفت: فرانسوی frigate لافایت و حامل هلیکوپتر Tonnerre برگزار شد تمرینات مشترک با چهار فریگیت یونانی پنجشنبه در شرق مدیترانه، از جمله در مناطق ترکیه در حال کاوش است. دو جت جنگنده رافائل فرانسوی در حال ساخت توقف پنجشنبه در سودا، در کرت، پس از اینکه قبلا در قبرس برای یک تمرین اعزام شده است.

وزارت دفاع فرانسه گفت حضور نظامی فرانسه “با هدف بازسازی ارزیابی خودمختار فرانسه از وضعیت و تایید دلبستگی این کشور به جنبش آزاد، ایمنی دریایی، و احترام به حقوق بین الملل در دریای مدیترانه است.”

آقای ماکرن در پی تماس تلفنی با آقای میتسوتاکیس در اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که تصمیم گرفته است «حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه را در روزهای آینده، با همکاری شرکای اروپایی از جمله یونان، به طور موقت تقویت کند.»

متحد ناتو و اتحادیه اروپا یونان، فرانسه بزرگترین قدرت نظامی اتحادیه اروپا است. مسائل پیچیده تر، ترکیه – رقیب تاریخی منطقه ای یونان- نیز عضو ناتو است اما روابط ضعیفی با فرانسه دارد.

در بیانیه تلویزیونی روز چهارشنبه آقای میتسوتاکیس در مورد “خطر تصادف” در منطقه ای که کشتی های جنگی یونان و ترکیه در آن جمع شده اند هشدار داد.

در چنین حالتی مسئولیت بر کسی نهفته است که این شرایط را به وجود می دهد. او افزود که یونان با «حتی سخت ترین گفتگوها» هم بی ارتباط نبود، بلکه «گفت وگو در یک اقلیم تنش و تحریک بی ربط می شود.»

ما هرگز کسي نخواهيم بود که اوضاع رو بالا بگيريم با این حال، خودداری تنها یک جنبه از قدرت ماست.” …هيچ تحريکي نميتونه بي جواب برو.”

در روز پنجشنبه، نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان، برای گفتگو در این باره به اسرائیل سفر کرد. آقاي دنديس قرار است روز جمعه با مايک پمپئو وزير امور خارجه ي ایالات متحده در وين ملاقات کند.

Mevlut Cavusoglu وزیر امور خارجه ترکیه با جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزرای خارجه بلغارستان، استونی، فنلاند، ایتالیا، مجارستان، و لیتوانی پیش از جلسه اضطراری شورای امور خارجه اتحادیه اروپا برای بحث در مورد وضعیت در شرق مدیترانه برگزار شد.

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de