مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان نوسان اخیر خود در خاورمیانه، پیشنهاد بلند کردن برچسب تروریسم آمریکا را از سودان پس از انقلاب داد. قیمت: 330 میلیون دلار برای جبران حملات القاعده از بیش از دو دهه پیش.

گزارش می رسد دولت انتقالی سودان طرفدار پيشنهاد آمريکا است. اما در ميان شهروندان سودانی در رکود اقتصادی و فقر طولانی مدت، ميراثی از حکومت ۳۰ ساله مخرب عمر البشير ديکتاتور برکنار شده، سردرگم شدند، اين پيشنهاد با مقاومت روبرو ست.

او می گوید: «ما جان خود را به خطر می خفند و قربانی می کنیم؛ ما به خطر می رویم و جان خود را فدا می کنیم. ما خون خود را برای بهبود اقتصاد، پایان دادن به فساد و افزایش آزادی های سیاسی تکان می دهیم.» محمد سلمان که در اعتراضات سال ۲۰۱۹ در خارطوم شرکت کرد که به سرنگونی آقای بشیر کمک کرد. “تا کنون دولت تنها علاقه مند به بهبود کارت امتیازی خود با جامعه بین المللی بوده است، در حالی که ما هنوز رنج می بریم.”

در سال ۲۰۱۲ یک دادگاه آمریکا سودان را مسئول ۱۰٫۲ میلیارد دلار خسارت تشخیص داد. در آن زمینه رقم ۳۳۰ میلیون دلاری القا کننده ای است که به سودان اجازه می دهد به جلو برود.

کامرون هادسون، همکار ارشد شورای آتلانتیک می گوید: «هیچ سوالی وجود ندارد که مبلغ بزرگی برای اقتصادی است که نزدیک ورشکسته است، جایی که استاندارد زندگی به سرعت پایین می رود و [جایی که] دولت انتقالی باید بهبود بیشتری را در زمینه سود سهام دموکراسی نشان دهد که مردم منتظر آن هستند.»

امان، جردن

سودانی ها پس از سرنگونی یک دیکتاتور، حرکت به سمت یک دولت غیرنظامی، و تضمین قرارداد صلح بین نیروهای نظامی و شورشی، به دنبال یک گام دیگر در جهت آمدن از سرما هستند: پیاده شدن از فهرست تروریسم آمریکا.

مايک پمپئو وزير امور خارجه – در جريان يک نوسان ديپلماتيک از طريق خاورميانه – هفته گذشته پيشنهاد کرد در مقابل ۳۳۰ ميليون دلار غرامت حملات القاعده از بیش از دو دهه پيش، برچسب تروريسم را از سودان پس از انقلاب لغو کند.

گزارش ها حاکی است که پيشنهاد آمريکا از سوی دولت انتقالی سودان به طور مثبت برآورده شده است. اما در میان شهروندان سودانی در رکود اقتصادی و فقر طولانی مدت که میراثی از حکومت ۳۰ ساله مخرب عمر البشیر دیکتاتور برکنار شده است، سردرگم شدند، پیشنهاد آمریکا نیز با برخی مقاومت ها مواجه است.

یک سال به یک گذار شکننده دموکراتیک سه ساله به دور از حکومت قوی، سودانی ها با گذشته خود روبه رو هستند بلکه یک سوال اصولی و مربوط را مطرح می کنند: چه کسی مسئول هزینه های یک رهبر غیردموکراتیک است که خشونت را در داخل و خارج از کشور ترتیب داده است – و وارثان سیاسی اش هنوز به جنایات داخلی خود هجو نکرده اند؟

کامرون هادسون، همکار ارشد مرکز آفریقای شورای آتلانتیک می گوید: «هیچ سوالی وجود ندارد که این مبلغ بزرگی برای اقتصادی است که نزدیک ورشکسته است، جایی که استاندارد زندگی به سرعت پایین می رود و [که در آن] دولت انتقالی باید بهبود بیشتری را بر روی زمین نشان دهد تا مردم سود سهام دموکراسی منتظر آن هستند.»

محمد سلمان فارغ التحصیل بیکار دانشگاه است که در اعتراضات سال ۲۰۱۹ در خارطوم شرکت کرد که به سرنگونی آقای بشیر کمک کرد.

او از طریق برنامه پیام رسانی می گوید: «ما جان خود را به خطر کردیم و قربانی کردیم، خون خود را برای بهبود اقتصاد، پایان دادن به فساد و افزایش آزادی های سیاسی تکان می دهیم.» او از طریق برنامه پیام رسانی می گوید: «تا کنون دولت تنها علاقه مند به بهبود کارت امتیازی خود با جامعه بین المللی بوده است، در حالی که ما هنوز رنج می بریم.»

جبران

پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود به خرطوم، پیشنهاد دولت ترامپ برای حذف سودان از فهرست حامیان دولتی تروریسم را در صورتی اعلام کرد که در صورت پرداخت تسویه حساب بمب گذاری های کامیونی القاعده در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ که در آن بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند، پرداخت کند.

آمريکا پيشتر تحريم های تنبيهی سودان را در سال ۲۰۱۷، دو سال پيش از سرنگونی آقای بشير، جنايتکار مظنون جنگی، توسط مردم خود لغو کرده بود. تعیین تروریسم به بازدارندگی سرمایه گذاری در این کشور ادامه داده است.

گزارش می رسد که آقای پمپئو همچنين برای قرارداد صلح و عادی سازی بين سودان و اسرائيل به عنوان شرط ديگری برای لغو برچسب تروريسم فشار آورد. اما گفته می شود او پس از آن که هر دو رهبر نظامی و غیرنظامی در دولت انتقالی سودان اصرار داشتند که تکلیف مردمی برای اتخاذ چنین تصمیم بحث برانگیزی را ندارد، عقب نشینی کرد.

آمریکا سودان را در سال ۱۹۹۳ به دلیل پناه دادن و کمک به گروه هایی از جهاد اسلامی گرفته تا حزب الله در فهرست تروریسم قرار داده بود؛ آقای بشیر بعدها میزبان هر دو سپاه پاسداران انقلاب ایران بود و در دهه ۱۹۹۰ به اسامه بن لادن رهبر القاعده پناه داد.

درست کردن غلط های بشیر

دولت انتقالی سودان که ترکيبی از رهبران نظامی و غيرنظامی به رهبری عبدالله حمدوک نخست وزير اصلاح طلب غيرنظامی است، گام های متعددی برداشته است تا نشان دهد متعهد به راه اندازی مجدد روابط و درست کردن اشتباه های رژيم بشير است.

در ماه آوریل، دولت حدود ۷۰ میلیون دلار تسویه حساب به قربانیان حمله یواس اس کول القاعده در اکتبر ۲۰۰۰ پرداخت کرد که در آن ۱۷ ملوان کشته شدند و روز دوشنبه با توافق صلح با نیروهای مختلف شورشی در دارفور و جنوب کشور موافقت کرد و آن ها را در ارتش ملی ادغام کرد.

رهبران انتقالی برای انتقال آقای بشير، که هم اکنون در خرطوم به جرم جناياتی که در کودتای سال ۱۹۸۹ او مرتکب شده است، به دادگاه بين المللی جنائی در لاهه ابراز آمادگی کرده اند تا برای نسل کشی در دارفور، که جان صدها هزار نفر را گرفته است، محاکمه شود.

دفتر رسانه های شورای حاکمیت/رویترز

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im