معامله امارات متحده عربی تکان می دهد تا دیدگاه های اسرائیل – از نتانیاهو و منطقه

توافق اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی سازی روابط، کر های معمول از detractors و طرفداران برای اسرائیل نخست وزیر، بنیامین نتانیاهو را تقلا کرده است. ناگهان رسانه های خبری اسرائیل با تصاویرآسمان خراش های دبی و گمانه زنی های بی نفس درباره کشورهای عربی که ممکن است بعدی باشند، دست و پا می کنند.

معامله، از انگبين اسرائيلي ها براي پذيرش در خاورميانه تپايي مي کند. “اسرائیل بخشی از این منطقه است و این واقعیت که ما از آنها به مدت 72 سال به صورت رسمی منزوی شده است، در حال پایان است. من فکر می کنم که ما واقعا شروع به درک تاثیر بزرگ نیست،” جاناتان مدود، بنیانگذار یک شرکت سرمایه گذاری ریسک.

این معامله از استراتژی آقای نتانیاهو در عادی سازی روابط با کشورهای منطقه ابتدا و سپس روی گردانی به فلسطینی ها پیروی می کند، هرچند مسیر پیش رو مشخص نیست.

شما نمی توانید از این که ما وضعیت فلسطین را حل نکنیم، اجتناب کنید. ما ممکن است رویای یک هزار روز و شب در دوبی را داشته باشيم، اما ما با غزه بيشتر زندگی می کنيم.” تام ميسگاو، وکيل تل آويو که در اين فکر بود آيا معامله اشتهای آقای نتانياهو برای ديپلماسي بيشتر یخواهد داشت يا نه. شايد اين تصورش رو تغيير بده آیا او می خواهد به عنوان نخست وزیری که با سه اتهام فساد به زندان رفت، یا به عنوان یک صلح گر، در تاریخ پایین رود؟»

تل آویو، اسرائیل

هنگامی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، اول ژوئیه را هدفی قرار داد تا حرکت هایی را برای الحاق بخش هایی از ساحل غربی اشغالی آغاز کند، تامین امنیت یک مکان در تاریخ نیز در چشم اندرکار او بود.

اکنون، درست چند هفته بعد، آقای نتانياهو يک تاريخ با تاريخ را با تاريخ یکاملامتفاوت معامله کرده است: توافقی برای عادی سازی روابط با امارات متحده عربی در ازای قراردادن الحاق بر يخ برای آينده نزديک.

این حرکت که هفته گذشته با دونالد ترامپ رئیس جمهور اعلام شد، امارات را تنها سومین کشور عربی خواهد ساخت که با روابط کامل با اسرائیل در تاریخ ۷۲ ساله خود موافقت کند. و این مقایسه آقای نتانیاهو را به رهبران اسرائیلی یاد شده ای که به ترتیب با مصر و اردن – مناشیمی بجین و اسحاق رابین- قطع کردند، برنده شده است.

همچنین نشانه هایی از تغییر نحوه نگاه اسرائیلی ها به خود در منطقه را نشان می داد.

ناگهان رسانه های خبری اسرائیل با تصاویرآسمان خراش های دبی و گمانه زنی های بی نفس درباره کشورهای عربی که ممکن است در خط بعدی باشند – بحرین، مراکش، عمان، حتی سودان، دست به گریبان است. پس از سال ها صحبت در مورد اتحاد آرام با ملت های عرب خلیج فارس، این معامله شیپور از انگیس اسرائیلی ها برای عادی بودن و پذیرش در خاورمیانه، عطش که در سراسر خطوط سیاست شکست اسرائیل قطع می شود.

“اسرائیل بخشی از این منطقه است و این واقعیت که ما از آنها به مدت 72 سال به صورت رسمی منزوی شده است، در حال پایان است. من فکر می کنم که ما واقعا شروع به درک تاثیر بزرگ. اگر این کار کاری را که قرار است انجام دهد انجام دهد، کل منطقه می تواند سود ببرد.” جاناتان مدود، بنیانگذار OurCrowd، یک شرکت سرمایه گذاری سرمایه گذاری ریسک گذاری مبتنی بر اورشلیم می گوید.

فلسطینی ها رفتند

با این حال دیگر اسرائیلی ها دستاورد دیپلماتیک را در چارچوب اولویت های ملی دیگر فوری و طولانی مدت قرار داده اند، از جمله مبارزه با ویروس کوروناویروس و تامین صلح با فلسطینیان.

تامار سيدي، روانشناس در هرشليا مي گوید در حاليکه روابط عادی شده با امارات فوق العاده خواهد بود، او فکر می کند که آقای نتانياهو ابعاد دستاورد خود را با فزونی می بخشد. اسرائیل روابط غیررسمی با امارات داشته که به بیش از یک دهه پیش باز می گردد و حرکت الحاقی آقای نتانیاهو از نظر سیاسی و دیپلماتیک مسدود شده است. او می گوید او نگران است که فلسطینی ها از معادله کنار گذاشته شده است.

او می گوید: «این مشکل اصلی ما است، بنابراین من تعجب می کنم که در آن است که در طرح بزرگ است، او می گوید.

اگرچه این قرارداد شامل پیشرفت مستقیم در راه حل دو کشور با فلسطینیان نمی شود، طرفداران صلح اسرائیل معتقدند که توپخانه شدن فشار الحاقی آقای نتانیاهو (نخست وزیر اصرار داشت که او هنوز از آن دست نزده است) با این حال ضربه ای تاریخی به حق اسرائیل است.

این رویای نتانیاهو بود که تاریخ را بکند: سرزمین کتاب مقدس را به مردم اسرائیل بازپس بده. آلن لیل، فعال صلح و سفیر سابق اسرائیل می گوید: «این رویای مهاجران بود. او تلاش کرد تا حمایت سیاسی را در اسرائیل انباشت. اون اکثریت رو در کنست داشت و بوم، ناگهان دنيا داره متوقفش ميکنه این یک حذفی برای دیدگاه های امپریالیستی اسرائیل است.”

آقای لیل همچنین تغییر تفکر اسرائیلی ها در مورد محل خود در منطقه را می بیند. او می گوید: «در ۱۵ سال اخیر اسرائیل از خاورمیانه به آغوش کشورهای اروپای شرقی مانند یونان، رومانی، لهستان، مجارستان فرار کرد» “خاورمیانه ممکن است محله فیزیکی ما باشد، اما نه محله فرهنگی و تجاری ما.

“در اینجا، ناگهان، اسرائیل کشف کرد که عرب هستند که ارزش دوستانه و مرتبط با وجود دارد، او می افزاید: “، زبان در گونه است. “نه تنها فروش اسلحه، بلکه گردشگری و تجارت.”

امیل سلمان/رویترز

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im