سقوط لیره ترکیه نگرانی برای یورو

کاهش شدید لیره در روزهای اخیر، نگرانی از سقوط یکه تکه ای است که می تواند در آن سوی مرزهای ترکیه گسترش یابد. بعدی : یورو.

لیره در سال جاری تقریبا ً ۱۹٪ در برابر دلار کاهش یافته است، و در سرعت برای تندترین کاهش سالانه خود از سال ۲۰۱۸، زمانی که بیش از یک چهارم ارزش خود را از دست داد. در برابر یورو، یک پنجم ارزش خود را در سال جاری از دست داده است.

بانک مرکزی ترکیه تلاش کرده است با تهی کردن بیشتر ذخایر ارزی خود و فروش میلیاردها دلار قرض گرفته شده برای خرید لیره، ارز خود را به بازار ارائه کند. اما تلاش ها در هفته های اخیر به هم زده اند. *ارز از ۲۴ ژوئیه ۶.۶ درصد در برابر دلار کاهش یافته است و این باعث شده است که گمانه زنی ها در مورد اینکه بانک مرکزی گزینه های پایینی را در حال اجرا است، اعلام کند.

فشار های تازه بر ارز، هشدارهایی را در مورد توانایی طولانی مدت ترکیه در پرداخت بدهی های خارجی خود، که شامل بانک های اروپایی است، بالا می برد. یک لیره ضعیف تر نیز واردات را گران تر می کند و تهدید می کند که اشتهای ترکیه را برای کالاهایی از اروپا محدود می کند که همه گیر در حال حاضر تجارت و خروجی را از بلوک تجاری تضعیف کرده است. لی هاردمن، تحلیلگر ارز در بانک MUFG ژاپن می گوید: «اگر وضعیت در ترکیه همچنان تشدید شود، این می تواند اثرات سرریز بر یورو داشته باشد» *منطقه یورو نسبت به آمریکا پیوندهای تجاری تنگ تر با ترکیه دارد.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im