-مورد عجیب واکسن 5 Covid-19 روسیه Sputnik 5

“… شاید گاهی ریسک یکه تکه کردن خطر باشد.” دنی والاس

“اِسپوتنیک 5” چیزی جز کودتای پزشکی است.

•کودتای تبلیغاتی است؛ کودتای سیاسی؛ کودتای بازاریابی – آن را امن سفارشات برای یک میلیارد دوز از واکسن هنوز اثبات نشده از 20 کشور. زیرا جهان می داند که ظرفیت جهانی تولید ۲ تا ۴ میلیارد دوز واکسن Covid-19 تا پایان سال ۲۰۲۱ است و بنابراین بخش زیادی از ۷/۸ میلیارد جمعیت جهانی تا مدت ها بدون واکسن باقی خواهند ماند. و هیچ کشوری نمی خواهد با جمعیتی بدون حفاظت باقی بماند. از این رو عجله به جای سفارشات برای هر واکسن بالقوه.

sputnik 5 بالقوه اما هنوز واکسن اثبات نشده است.

چقدر موثر است Sputnik 5?

هيچکس نميدونه

  • این آزمایش تنها بر روی 76 نفر آزمایش شد: 38 در فاز اول و 38 در مرحله دوم کارآزمایی. هر دو دادگاه در مسکو بود. این عدد برای رسیدن به هر نتیجه ای خیلی کوچک است. آکسفورد واکسن محاکمه، به عنوان مثال، 1077 نفر بود.
  • استونیک ۵ یک واکسن دو دوز است، دوز دوم ۲۱ روز پس از دوز اول داده می شود. اما در مرحله اول / دوم کارآزمایی ها، تنها یک دوز داده شد.
  • نتیجه های آزمایشی فاز اول و دوم آن منتشر نشده و بنابراین داوری همتا نمی شود.

به این دلایل، کارآزماییهای فاز I/II برای اثبات کارایی و ایمنی واکسن ناکافی هستند.

تمرین عادی این است که مجوز واکسن برای استفاده عمومی تنها پس از اتمام مرحله III کارآزمایی.

sputnik 5 فاز III کارآزمایی

محاکمه اسپوتنیک ۵ فاز سوم قرار بود در ۱۲ آگوست بر روی ۲۰۰۰ نفر در روسیه، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، برزیل و مکزیک آغاز شود. تعداد افراد محاکمه کم است. در هشت واکسن ی که در حال حاضر در کارآزمایی های فاز سوم، یک نفر 10000 نفر، هفت نفر باقی مانده 30،000-60،000 نفر است.

تاریخ اتمام از Sputnik 5 فاز III کارآزمایی شناخته شده نیست. معمولاً تاریخ های تکمیل یک سال پس از اینکه آخرین دوز داده شده شناخته می شود، می باشد. آکسفورد محاکمه واکسن در ماه آوریل آغاز شد. فهرست شده آن تاریخ تکمیل ماه مه 2021. برای BNT /Pfizer و NIH / Moderna کارآزمایی های تاریخ تکمیل اولیه به عنوان اواسط ثبت 2021، و پایان نهایی برآورد تاریخ تخمین زده شده اواخر سال 2022 است.

اما محاکمات اغلب به تاخیر می افتاده اند زیرا داوطلبان باید پیدا و نمایش داده شود. به دلیل بندهای خروج از محاکمات، بسیاری از داوطلبان به نمایش درمی این دو می ایند. برای کارآزماییهای برنامهریزی شده، 250000 داوطلب لازم است و تعداد آنها ممکن است به زودی 500,000 نفر را لمس کند. تعداد زيادي از داوطلبان پيدا کردنش آسون نيست

محاکمه فاز یک کانسینو در کانادا شروع نشده است زیرا دولت چین محموله واکسن را منتشر نکرده است.

آکسفورد / استراZeneca واکسن 30،000 نفر مرحله سوم محاکمه بود برای شروع آمریکا در ماه ژوئیه اما هنوز آغاز نشده است؛ و تاریخ اتمام آن مرحله سوم دادگاه در برزیل است تا چند ماه به تاخیر افتاده است.

این عادلانه است به تخمین می زنند که Sputnik 5 مرحله سوم محاکمه خواهد شد تنها تا اواسط تا اواخر سال 2021 به پایان. تنها در این زمان اثر بخشی و ایمنی آن شناخته شده است.

چه اندازه گیری از اثر بخشی؟

در ایالات متحده، اداره فدرال دارو (FDA) که واکسن ها را برای استفاده عمومی تأیید می کند، مستلزم آن است که واکسن از بیماری جلوگیری کند یا در حداقل ۵۰ درصد از کسانی که آن را دریافت می کنند، علائم آن را کاهش دهد. برای مثال واکسن آنفلوآنزا این کار را در ۴۰ تا ۶۰ درصد مردم انجام می دهد.

ما نمی دانیم که روسیه از چه معیارهای اثربخشی استفاده می کند. اما Sputnik 5 بر روی افراد کمی آزمایش شد که نمی توانست ثابت کند که این معیارها را دارد.

چه عوارض جانبی واکسن Covid 19?

در واکسن های مورد مطالعه، 4 تا 40 درصد از افراد واکسن ی مبتلا به تب خفیف ی دارند. خستگی، سردرد، و تندرو موضعی از دیگر عوارض جانبی شایع بودند. اما اینها قابل تحمل بودند و بیشتر توسط paracetamol به اهن می کنن. عوارض جانبی دیگر تنها پس از اتمام کارآزمایی های فاز سوم شناخته خواهد شد.

uncommon or rare, and long term, adverse effects, and effect on groups of people who were either not represented in the trials or were not represented in sufficiently large number, will be known during and after Phase IV trials. همچنین این کارآزماییها به ما خواهند گفت که اثر واکسن تا چه زمانی به طول میانجامد.

چه Sputnik 5 ثبت نام به معنی

sputnik 5 ‘ثبت نام’ اجازه تنها استفاده محدود در گروه انتخاب شده از مردم در طول سال 2020. ممکن است استفاده عمومی در سال ۲۰۲۱ مجاز باشد.

sputnik 5 اولین واکسنی نبود که اجازه چنین استفاده محدودی را داشت. در 29 ژوئن 2020، چین مجوز استفاده مشابه محدود از واکسن 19 Covid کانسینو در ارتش خود را.

چند سال طول می کشد تا واکسن تایید شود؟

چون شرکت ها به دلیل حاشیه سود پایین و ترس از اینکه بیماری ممکن است قبل از تصویب واکسن فروکش کند، تمایلی به سرمایه گذاری در واکسن ها نبودند، سال ها طول می کشيد تا مجوز واکسن برای استفاده عموم را کسب کند. واکسن مومیایی سریع ترین واکسن ی بود که در چهار سال، از مفهوم علمی تا تصویب در سال ۱۹۶۷ حرکت کرد. واکسن آبله مرغان 34 سال طول کشيد. و حتی بعد از 36 سال تلاش، هنوز واکسن HIV پیدا نشده است.

دولت ها در حال ریسک مالی هستند و سرمایه گذاری های زیادی در توسعه واکسن های Covid 19 که ممکن است کار نکنند. و پیشرفت های علم و فناوری به محققان ابزارهای جدیدی برای سرعت بخشیدن به توسعه واکسن ها داده است. بنابراین تصویب در بام زمانی کوتاه تر امکان پذیر است.

در ماه ژانویه، آمریکا تصمیم گرفت تا واکسن Covid 19 را در 12-18 ماه توسعه دهد و 9.5 میلیارد دلار آمریکا سرمایه گذاری کرده است تا توسعه و پرش به شروع ساخت قبل از اتمام تحقیقات به سرعت افزایش دهد. ایالات متحده، انگلستان، اروپا دستور داده اند 1.5 میلیارد دوز واکسن که هنوز تحت آزمایش. امید است که واکسن Covid 19 برای استفاده عمومی تا اوایل یا اواسط سال 2021 تایید شود.

چند واکسن Covid-19 در حال توسعه هستند؟

در حال حاضر، 196 واکسن در مراحل مختلف از آزمایش هستند: 170 حیوانات و آزمایشگاه ها، 15 فاز اول، 03 فاز دوم، و 08 فاز سوم. چگونه بسیاری از این موفق ظهور دشوار است پیش بینی.

نتیجه

Covid 19 همه گیر است در حال مواج, حتی افزایش یافته است. که باعث فشار بر کشورها می شود تا برای واکسن عجله کنند. تحت چنین فشار هایی ممکن است کشورهای یاجازه استفاده اضطراری از واکسن را بر روی گروه های مشخص شده بدون انتظار برای اتمام کارآزمایی های فاز سوم را بپذیرند. که بدون ایجاد کامل اثر بخشی و ایمنی واکسن است. این احتمال بیشتر است که اگر داده های کارآزمایی های فاز اول و دوم رضایت بخش باشد، حتی اگر چشمگیر نباشد، و حتی اگر مقیاس کارآزمایی ها کوچک باشد، بیشتر اتفاق می افتد. این اتفاق برای روسیه Sputnik 5 و واکسن کانچینیو چین اتفاق افتاده است.

که هند و 20 کشور دیگر علاقه مند به شرکت در آزمایش های اسپونیک 5 فاز III و در ساخت واکسن اثبات ی است که کشورها ممکن است به اقدامات احتیاطی در با دلهره گرفتن واکسن Covid 19 را به پیش ببرد.

پاداش در خطره؟ راشل کون

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im