نظرسنجی سریلانکا: پیروزی بزرگ برای Rajapaksas، اما مدت زمان خود را این بار می تواند متفاوت برای هند

انتخابات پارلمانی در سری لانکا پیروزی بزرگی به SLPP، حزب رئیس جمهور Gotabaya Rajapaksa و برادرش ماهایندا، که در حال حاضر به عنوان نخست وزیر برمی گردد داده است. SLPP تا به حال 145 از مجموع 225 کرسی، تنها پنج کوتاه از دو سوم اکثریت را به دست. این در اصل به این معنی است که خانواده راجاپاکسا در سیاست سری لانکا به جلو و مرکز است. این تغییرات برای هر دو امور داخلی سریلانکا، و همچنین ژئوپلتیکی منطقه ای خواهد داشت. در جبهه داخلی، راجاپاکساها ممکن است به دنبال معکوس کردن اصلاحیه19 قانون اساسی سری لانکا که در دوران ریاست جمهوری سابق مایتیراپالا سیریسونا آورده شد. قانون اصلاحیه19 شرایط و همچنین قدرت ریاست جمهوری را محدود کرده بود و این دومی را به پارلمان و کمیسیون های مستقل مربوط می کرد. اگر راجاپاکساها این را از کار بیوازنایند، بازگشت به ریاست اجرایی قدرتمندی خواهد بود که در دوره دوم ریاست جمهوری ماهایندا شاهد آن بوده است.

همچنین می تواند راه را برای ماهینا هموار کند تا در آینده به عنوان رئیس جمهور برگردند. در هر صورت، با راجاپاکساها در حال حاضر کنترل هر دو ریاست جمهوری و پارلمان، خانواده قطعا با اعضای قبیله گرفتن به عنوان مهم در طول و وسعت دولت سریلانکا بهره مند شوند. اما چرا سری لانکا در اینجا با وجود اینکه در سال 2015 یک ریاست قدرتمند را رد کرده بود، به اینجا برگشته است؟ دلیل آن این است که فرمول سیاسی قبلی که در آن رئیس جمهور و حزب حاکم پارلمان از دو اردوگاه سیاسی مختلف بودند اما هنوز گرد هم آمده بودند برای برکناری ماهینا ثابت کرد که غیر قابل کار است. و فلج شدن سیاست ها و کاهش اقتصاد سریلانکا وجود داشت. بحران قانون اساسی ۲۰۱۸ که در آن رئیس جمهور نخست وزیر را برکنار کرد – تصمیمی که در نهایت توسط دیوان عالی سریلانکا معکوس شد- نمونه تنش های ذاتی بود.

و ضربه بزرگ به ائتلاف ناآسان در قالب بمب گذاری های تروریستی یکشنبه عید پاک در سال گذشته که در آن بیش از 250 نفر جان خود را از دست داده اند، صورت گرفت. یک بررسی کمیته انتخاب پارلمانی متعاقباً، دورهای عظیمی را در عملکرد ماشین آلات امنیتی دولت آشکار کرد که نتوانسته بود بمب گذاری ها را شناسایی و از آن جلوگیری کند. همه اینها با هم مردم سری لانکا را متقاعد می کنند که برای نجات کشور از رباقشی که خود را در آن گیر کرده بود، رهبری قوی و روشنی لازم است. و دقیقا به همین دلیل است که آنها در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته به گتابایا در تعداد زیادی رای دادند و اکنون به ماهینا و SLPP فرمان بزرگی داده اند.

دومین تغییر بازگشت راجپاکساها در زمین سیاست منطقه ای است. هنگامی که ماهیدا رئیس جمهور بود، او به طور فعال روابط با چین کشت، دعوت از سرمایه گذاری های عظیم چینی در پروژه های زیرساختی سری لانکا. بندر هامبانتوتا که بعدها به چینی ها اجاره داده شد، یک مورد در نقطه است. پس سوال اينه که راجاپاکس ها دوباره به دربار چيني ها برميگردن و اگر اینطور باشد، روابط سریلانکا با هند به خصوص زمانی که دهلی نو درگیر یک دست و دل بازی استراتژیک با پکن است، چگونه خواهد بود؟

من معتقدم که راجاپاکس ها درس های خود را از اولین دوره خود آموخته اند و اکنون می دانم که آنها نمی توانند روابط با چین را با هزینه هند دنبال کنند. این از ماهیدا در چند سال اخیر سفرهای متعددی به هند انجام می دهد و گتابایا دهلی نو را به عنوان اولین بندر تماس خود پس از رئیس جمهور شدن انتخاب می کند. شایعات وجود دارد که هند نقش پنهانی در دور کردن ماهایندا از ریاست جمهوری در سال 2015 داشته است. …البته دهلی نو این موضوع را انکار می کند و به عوامل محلی اشاره می کند. اما در هر صورت، راجاپاکس ها متوجه شده اند که نمی توانند فقط دهلی نو را به حاشیه رانده شود. علاوه بر این، با توجه به تاریخ، روابط قومی و فرهنگی خود، هند و سریلانکا واقعا نمی تواند دو بخشی. از نظر اقتصادی، در نظر بگیرید که بندر کلمبو حجم عظیمی از ترافیک را از هند می گیرد، چیزی که کشورهای دیگر منطقه نمی توانند جایگزین آن شوند.

بنابراین، راجپاکساها این بار در اطراف به احتمال زیاد معقول تر و تعادل منافع هند و چین در سری لانکا. این به این معنا نیست که چین از فشار دادن دولت سریلانکا برای همکاری بیشتر دست بردارد. اما راجپاکاساسها بعید است که به دلیل پیشنهادهای پکن این بار سر بر سر عشق بیفتد. اما در همان زمان، کلمبو انتظار بیشتری از دهلی نو خواهد داشت. و اگر هند نتواند تحویل دهد، چین دوباره این مزیت را خواهد داشت.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im