هند می تواند به راحتی تقاطع علم و دین را به هم بچیند

در داستان تحسین شده آرتور سی کلارک از نام نه میلیاردی خدا، راهبان در یک لاماسرای تبتی آرزودارند که همه نام های ممکن خدا را فهرست کنند. آنها باور دارند که هنگامی که این لیست به پایان رسید، خدا جهان را به پایان خواهد رسید. نوشتن نه میلیارد نام تخمین یرای دست، آن طور که انجام می دهند، ۱۵۰۰۰ سال طول می کشه، بنابراین یک کامپیوتر استخدام می کنند (۱۹۵۳) و دو برنامه نویس برای هدف. برنامه نویسان غربی با این حال آنها در کنار بازی (برای پول خوب) ، آنها نگران لاما ناراحت خواهد شد در پایان سه ماه زمانی که کامپیوتر انتظار می رود به پایان برساند churning از تمام نام — و هیچ اتفاقی می افتد. بنابراین آنها قصد دارد به پیچ صومعه درست به عنوان کامپیوتر در حال چاپ صفحات نهایی.

بیایید اوج داستان باشکوه را برای پایان نجات, به عنوان کلارک. اما داستان ما را به دو راه علم و مذهب می آورد، که اغلب به عنوان در تازش با یکدیگر دیده می شود. این بحث به ویژه در آمریکا و هند، دو کشور که به طور عهد کرده – به طور خالص، به برخی – سکولار در راه های مختلف، بسیار پررنگ است. هند اظهار می کند سکولاریسم خود را در قانون اساسی، هر چند از طریق اصلاحیه (42)؛ در اسناد بنیانگذاری آن، در آمریکا بیشتر به طور ضمنی است. هر دو در عمل سکولاریسم ناکامل بوده اند که اصل اساسی آن جدایی دولت از نهادهای دینی است.

برای طولانی ترین زمان، رهبران هند و آمریکا، رفتن به بنیانگذاران دو جمهوری، forsook بیش از حد به مردم مذهبی. اگرچه ماهاتما گاندی خود را هندو می داند، اما در عمل بیشتر روحانی بود، اما به ندرت به معبدی می رفت یا مراسم و مراسم یمرتبط با هندورایسم را انجام می داد. او خود را هم یک ایدوليتر و هم شمایل و شمایل و در یک نمونه گفت که او درخت پرستی را پیدا کرد «غریزه با یک پاتوش عمیق و زیبایی شاعرانه … نماد احترام واقعی برای کل پادشاهی سبزیجات که با پانورامای بی پایان خود را از اشکال و اشکال زیبا، به ما اعلام، آن را با یک میلیون زبان، عظمت و شکوه خدا بود”.

پدران بنیانگذار مسیحی آمریکا – به ویژه توماس جفرسون و بنجامین فرانکلین – نیز دیونیست بودند که دارای خلق و خوی علمی بودند و وحی را رد می کرد، دلیل و مشاهده باور از جهان طبیعی کافی بود تا وجود یک موجود یا خالق عالی را در نظر بگيريم.
چند بررسی نشان داده است که هند در حال حاضر در میان مذهبی ترین کشورهای جهان است. بنابر گزارش شاخص جهانی دین و بی دینی در سال ۲۰۱۲، ۸۱٪ هندی ها نظر سنجی کردند که گفته اند مذهبی، ۱۳٪ غیر مذهبی، ۳٪ بی دین متقاعد شده اند، و ۳٪ مطمئن نیستند یا پاسخ نمی دهند. در آمریکا نظرسنجی ها در هر نقطه از ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم مذهبی نشان داده اند و ۵ تا ۱۰ درصد خود را بی دین یا بی دین معرفی می کنند.

به جلو سریع به سال 2020، یک سن از پیشرفت های علمی بسیار زیاد و در حال رشد است نمایش مذهبی وجود دارد. از قدم زدن رئیس جمهور دونالد ترامپ در سراسر کاخ سفید به کلیسا برای استفاده از کتاب مقدس به عنوان یک پیشخوان، به شرکت نخست وزیر Narendra مودی در مراسم معبد رام در Ayodhya، حس آنها به پایگاه مربوطه خود را از کتاب مقدس- thumpers و bhakts beatific جذاب وجود دارد.

اما واقعا دین و علم ناسازگار هستند؟ در حالی که گفته می شود علم پاسخ ارائه می دهد و دین ارائه می دهد راحتی (و تولید هیچ درجه کوچکی از مشبهات) ، در بالاترین و خالص ترین سطح ، هر دو جستجو برای پاسخ به سوالات مشابه در مورد خلقت و وجود. این هیچ تصادفی است که آن را یک کشیش بلژیکی کاتولیک فیزیکدان، ژرژ Lemaitre، که برای اولین بار پیشنهاد آنچه که بعدها به عنوان نظریه انفجار بزرگ شناخته شد، گمراه از کار انیشتین و رکود کهکشان های نزدیک است که جهان در حال گسترش است، و آن را ممکن است در یک نقطه آغاز شده است – اتم نخست الاست.

هند به نظر می رسد به خصوص به خوبی مجهز به به هم سو کردن علم و مذهب. ایمان اصل آن و متون کانونیستی آن – مانند ریگ ودا – به مسائل کیهانی مانند خاستگاه جهان و طبیعت خدا می انجامد. دیگران بر ارزش هایی مانند حفاظت و پیشرفت، حتی تکامل تاکید می کنند. حتی عناصر طبیعت – agni, prithvi, akash – مدت ها قبل از اینکه موشک ها به نام آنها نام داشته باشد، از بین رفت. تعجب کوچک بسیاری از مشاوران علمی دولت هند شفاف و راحت مذهبی است. ما تنها کشوری است که پیش از پرتاب موشک، پوجاها را هدایت می کند – به طور اُشبه برای پیشگویی خدایان فضایی.

با برخی از حساب ها، بهترین کار کلارک است که گفته می شود به Rendezvous با راما، که در آن راما نام یک کشتی فضایی بیگانه است، بازدید کننده بین ستاره ای به منظومه شمسی است. هرگز هدف از سفر راما در رندزووس را قبل از ترک آن کشف نمی کند. به همین دلیل است که مردم اغلب راحتی که دین ارائه می دهد به پاسخ هایی که علم تلاش می کند برای ارائه ترجیح می دهند – چرا که پاسخ ها ممکن است همیشه بلافاصله قابل درک نیست. ممکن هي جايي جواب ي ديگه اي وجود نداره مثلاً، اگر، آنطور که لاماهای تبتی به برنامه نویسان گفتند، پاسخ این سوال که “چرا ما اینجاییم؟” این است که، “بدون هیچ دلیل خاصی… فقط برای فهرست کردن تمام نام های خدا، و پس از آن ما به زودی در یک لحظه از بین می رفت.”

که ما رو به پايان شاهکار کلارک ميبره در حالی که دو برنامه نویس آمریکایی صومعه تبت را در پونز ترک می کنند، آنها در مسیر کوه در مسیر خود به سمت فرودگاه توقف می کنند، جایی که یک هواپیما منتظر است تا آنها را به خانه اش ببرد. زیر آسمان شب روشن تخمین می زنند که باید فقط در مورد زمانی باشد که کامپیوتر آخرین نام از نه میلیارد نام خدا را چاپ می کند. آنها به آسمان نگاه می کنند – “سربار، بدون هیچ سر و صدا، ستاره ها بیرون می رفتند.”

سلب مسئولیت : نظرات بیان شده در بالا خود نویسنده است.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im