برلین

دولت آلمان روز چهارشنبه گفت الکسی نوالنی رهبر اپوزیسیون روسیه با همان نوع عامل عصبی دوران شوروی که در حمله ای در سال ۲۰۱۸ به یک جاسوس سابق روسیه مورد استفاده قرار گرفت مسموم شد و خشم رهبران غربی را برانگیخت که خواستار ارائه توضیح مسکو بودند.

این یافته ها – که کارشناسان می گویند به شدت به دخالت دولت روسیه اشاره می کنند – بر تنش های روسیه و غرب افزود. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اقدام به مسموميت آقای نوالنی را اقدام به قتل ناميد، به معنای ساکت کردن يکی از سرسخت ترین منتقدان ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه بود.

اما دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز پنجشنبه اصرار داشت که مقامات روسیه هنوز هیچ مدرکی از آلمان برای حمایت از ادعاهای خود دریافت نکرده اند.

آقای پسکوف گفت: ما تا کنون هیچ اطلاعاتی دریافت نکرده ایم. “ما امیدواریم که آن را به زودی اتفاق می افتد و کمک خواهد کرد که کشف آنچه باعث وضعیت بیمار در حال حاضر است.”

بيمارستان برلين که ناراضی را درمان می کند گفت هر چند وضعيت او در حال بهبود است، همچنان در هواکش باقی مانده است. گفته می شود انتظار بهبودی طولانی را دارد و هنوز هم نمی تواند اثرات درازمدت بر سلامت او را از مسمومیت رد کند.

دولت آلمان گفت که آزمایش توسط یک آزمایشگاه نظامی آلمان «اثبات بدون شک یک عامل عصبی شیمیایی از گروه نوویچوک» را نشان می دهد. مقامات بریتانیایی نوویچوک را سم مورد استفاده سرگئی اسکریپال جاسوس سابق و دخترش در انگلستان شناسایی کردند.

خانم مرکل گفت: اکنون پرسش های بسیار جدی وجود دارد که تنها دولت روسیه می تواند پاسخ دهد، و باید پاسخ دهد.

بریتانیا و ایتالیا همچنین از روسیه خواست تا توضیح دهد که چه اتفاقی افتاده است و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا استفاده از سلاح شیمیایی را «ظالمانه» نامید. در واشنگتن، جان اولیوت سخنگوی شورای امنیت ملی توییت کرد که «کاملاً مذموم» است.

آقای اولیوت گفت: ما با دشمنان و جامعه بین المللی کار خواهیم کرد تا کسانی را که در روسیه هستند پاسخگو نگه داریم، هر جا که شواهد منجر شود.

جوزپه بورل، رئیس امور خارجی اتحادیه اروپا، گفت هرگونه استفاده از سلاح های شیمیایی «نقض قوانین بین المللی» است.

آقای نوالنی، سياستمدار و بازپرس فساد، روز ۲۰ اوت در پروازی به مسکو مريض شد و پس از فرود اضطراری هواپيما به بيمارستانی در شهر اومسک سيبری برده شد.

او دو روز بعد به بيمارستان چاريت برلين منتقل شد، جايي که پزشکان هفته گذشته گفتند آزمايش های اوليه نشان می دهد آقای نوالنی مسموم شده است.

هيکو مااس وزير امور خارجه آلمان گفت سفير روسيه روز چهارشنبه پس از آخرين يافته ها به وزارت خود احضار شد.

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر سازمان ملل متحد روسیه، انگشت اشاره شده به عنوان یک واکنش زانو-حرکت تند و سریع را رد کرد. وی در توئیتی #Russia متهم کردن این کار برای هر کشور غربی باید انجام دهد.

در مسکو، مقامات روسیه به سرعت آلمان را به خاطر به اشتراک ن گذاشتن یافته هایش سرزنش کردند.

آقای پسکوف گفت مقامات روسيه با آلمان «آماده و علاقه مند به همکاری کامل و تبادل اطلاعات» هستند اما افزود برلين هنوز هيچ پاسخ رسمی به درخواست های رسمی دادستانی کل روسيه و پزشکانی که آقای نوالنی را درمان می کردند، ارائه نداده است.

آقای پسکوف بار ديگر تاکيد کرد که پزشکان روسی هيچ ماده سمی در سيستم ناوالنی پيدا نکردند. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در تلویزیون دولتی متهم کرد که آلمان «اظهارات عمومی را بدون ارائه هیچ واقعیتی» به «یک تحقیق کامل» ترجیح می دهد.

دولت آلمان گفت به شرکای خود در اتحادیه اروپا و ناتو در مورد نتایج آزمایش اطلاع خواهد داد و در مورد پاسخ با آنها مشورت خواهد کرد. آلمان همچنین با سازمان منع سلاح های شیمیایی تماس خواهد گرفت.

اندکی پس از اعلام نتایج آزمایش، بیمارستان چاریت گفت که آقای ناوالنی هنوز در مراقبت های ویژه است اما «به بهبود خود ادامه می دهد.»

در بیانیه ای آمده است: «بهبودی به احتمال زیاد طولانی است.» “هنوز خیلی زود است برای اندازه گیری اثرات بلند مدت، که ممکن است در رابطه با این مسمومیت شدید به وجود می آیند.”

آندره سلا، استاد شیمی غیر آلی در کالج دانشگاهی لندن گفت پیش آگهی آقای نوالنی پیش بینی آن سخت است. او گفت که برای تثبیت بیماران در موارد مسمومیت به «اقدام بسیار سریع» نیاز است و با توجه به اینکه آقای نوالنی در ابتدا توسط پزشکان روسی که گفته بودند مسمومیت را رد کرده اند، به «تاخیر قابل توجهی» اشاره کرد.

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im