در اوایل صبح ساعت هفت. 18 سال 1961 سازمان ملل متحد دبیر کل Dag Hammarskjöld شد در یک پرواز به ندلا شمال رودزیا (در حال حاضر زامبیا) برای مذاکره در مورد آتش بس به جنگ داخلی در جمهوری تازه استقلال یافته از کنگو (جمهوری دموکراتیک کنگو). Hammarskjöld این هواپیما Albertina, سقوط دقیقه قبل از شروع آن فرود نهایی به ندلا فرودگاه کشتار 15 از 16 نفر در هیئت مدیره از جمله Hammarskjöld. یکی از بازماندگان آمریکایی افسر امنیتی از جراحات وارده درگذشت شش روز بعد.

در “طلایی موضوع: جنگ سرد و مرموز مرگ Dag Hammarskjöld,” سابق نیویورک تایمز خبرنگار راوی Somaiya sifts از طریق شواهد متضاد و شهادت و نظریه ها در مورد آنچه اتفاق افتاده است. این کتاب جذاب است تلاش برای پیدا کردن حقیقت در مورد رمز و راز قدیمی دهه, اما آن را نیز بررسی یکی از جبهه های جنگ سرد زمانی که هر دو غرب و اتحاد جماهیر شوروی چشم مستعمرات سابق اروپا با نظر نسبت به کنترل آنها. سیاستمداران چنین به عنوان رئیس جمهور جان اف کندی و هارولد ویلسون نخست وزیر خود را مواجه با Hammarskjöld که خسته کننده ترین نوع بشر – یک آرمانگرا.

بلافاصله بسیاری از مشکوک سقوط هیچ حادثه بود. زمانی که مطلع از دبیر کل مرگ رئیس جمهور سابق هری ترومن گفت: “آقای Hammarskjöld بود در این نقطه از گرفتن چیزی انجام می شود زمانی که آنها او را کشتند.”

وجود دارد آشکار پرچم قرمز. این ندلا فرودگاه برج کنترل سیاهههای مربوط به آن شب گم شده است. ندلا کنترل ترافیک هوایی کارکنان متوجه Albertina رادیو مرده بود پنج دقیقه پس از آن برنامه ریزی فرود زمان و در عین حال در آن زمان مقامات محلی 10 ساعت برای راه اندازی جستجو برای هواپیما را قطع کرد. هنگامی که بدن و مواد از خرابه جمع آوری شد و warehoused خداوند Alport محلی کمیساریای عالی بریتانیا در زمان Hammarskjöld هنوز-
دست نخورده کیف.

مدت کوتاهی پس از جمهوری کنگو به دست آورد استقلال خود را از بلژیک در سال 1960 بسیاری از مهاجران اروپایی عقب نشینی به استان کتنگا به تقریبا همه کنگو معدنی عظیم ثروت و دفاتر اتحادیه Miniére – بلژیک شرکت معدن که تا به حال اجرا کتنگا پس از سال 1906. به زودی شورای وزیران با برخی سیاه جمهور Moïse Tshombe اعلام کتنگا یک کشور مستقل با در نظر گرفتن آن بین نصف و دو سوم از کنگو درآمد. به رئیس جمهور کنگو پاتریس لومومبا به دادگاه تجدید نظر به Hammarskjöld برای U. N. نیروهای حافظ صلح برای کمک به اتحاد دوباره کشور است. در عرض چند هفته از نیروهای مختلف U. N. کشورهای عضو مبارزه شد کتنگا ارتش اروپایی مزدوران است.

رسما کندی رئیس جمهور و نخست وزیر Wilson پشتیبانی از مراسم کنگو. خصوصی آنها خشمگین بودند. آنها مشکوک (با شواهد کمی) که لومومبا بود که اتحاد جماهیر شوروی دست نشانده و Hammarskjöld توزیع شد کتنگا ثروت به اتحاد جماهیر شوروی. در ضمن شوروی برتر نیکیتا خروشچف اعتقاد Hammarskjöld شد تامین کتنگا منابع برای غرب است. سازمان سیا در واقع ارسال یک عامل به کنگو با سم برای تزریق شود لومومبا را خمیردندان اما دسترسی به لومومبا را خمیر دندان معلوم می شود غیر ممکن است.

در تیراندازی از جمله رقابت با برنامه های Hammarskjöld بود به سادگی مصمم به انجام کار درست با توجه به نویسنده است.

Somaiya وضوح دوباره ایجاد 1960 Leopoldville های کنگو پایتخت: شهر در هرج و مرج مملو از فشار و خشونت جاسوسان دیپلمات ها و نمایندگان شرکت های چند ملیتی. بازگو او با تحسین وضوح چگونه جاسوسی اغلب کار می کند یا نمی کند که در حساب خود را از چگونه MI6 عامل دافنه پارک کشت منابع در دولت کنگو و یا سازمان سیا تلاش با اشاره به بالا برای ترور لومومبا. و با وجود تاریکی از خود موضوع Somaiya نوشتن به سبک اغلب جذاب و شوخ زمانی که او به عنوان توصیف پارک رانندگی در اطراف Leopoldville در “کسل کننده آبی سیتروئن 2CV که صدا و شتاب به عنوان اگر آن را طراحی شده با شور و شوق به تنهایی.”

در تضاد کامل با این جهان از مجموع جاسوس و سخت سیاستمداران هستند که مشتاقانه جذاب نگاه اجمالی Somaiya فراهم می کند از Hammarskjöld خود: یک جهان polymath مسلط به چندین زبان یک اقتصاددان است که می تواند بحث هوشمندانه در مورد قرون وسطی هنر و شعر است. بیشتر
poignantly از همه, او یک مرد بود که در تلاش برای اطمینان از U. N. زندگی به تاسیس آن اصول است. او انجام این امید و آرمان از سال 1945 به یک جنگ سرد است که به نظر می رسید که هیچ جایی برای آنها.

اما Somaiya بهترین کار این است که در این فصل در تحقیقات سقوط Albertina.

او با تسلط مقدار متناوب از جزئیات – اصول 1960 حمل و نقل هوایی و عملیات اتحادیه Miniére, حدس در مورد پرواز الگوهای متعدد شاهد عینی شهادت رقابت تئوری های توطئه مشکوک اعترافات – همه چيز را با وضوح خیره. و بازگویی همه ممکن است دلایل و توضیحات برای Albertina سقوط همه بی نظمی و implausibilities از شب حوادث را فراهم می کند مقاومت خواندن.

Somaiya است قانع کننده: خوانندگان را به پایان برساند این کتاب معتقد است که برخی بسیار قدرتمند مردم بر این باور بودند بسیار برای به دست آوردن از Hammarskjöld مرگ است.

“این موضوع طلایی” است یک تور دو نیروی زندگی واقعی قتل رمز و راز است.

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.net