رئیس بعدی WTO و یو میو میونگ هی را در کاندیدیاتور

مدیر کل کنونی سازمان تجارت جهانی رابرت آزودو در ۳۱ اوت ۲۰۲۰ از سمت خود کنار خواهد رفت. او نبايد يک سال قبل از دومين دوره چهار ساله اش مقامش را ترک کند. اگر چه درست است که تصمیمات در سازمان جهانی کار توسط کشورهای عضو یا از طریق یک کنفرانس وزرای یکجا و یا از طریق شورای عمومی گرفته می شود و به این ترتیب، DG نقش زیادی در سیاست گذاری ندارد. با این حال، نقش های مدیریتی و مشورتی DG در اتصال و هماهنگی کشورهای عضو و حفظ تداوم در فعالیت های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ٔ اقتصادی مهم است. این مهم است زیرا تجارت جهانی در حال حاضر در یک تقاطع ایستاده است. جنگ های تجاری، افزایش حمایت گرایی، رکود عمیق به دلیل همه گیر شدن و جهانی شدن دو جهانی شدن Covid-19 وجود داشته است و این چالش ها باید به طور کارآمد توسط رئیس جدید WTO برخورد شود. رئیس جدید باید اعتماد دوباره ای به سازمان که به عنوان یک سازمان چند جانبه واقعی برای تنظیم تجارت جهانی به صورت غیر تبعیض آمیز ایجاد شده بود، به ارمغان بیاورد. قرار بود که از حقوق کشورهای قدرتمند بلکه کشورهای ضعیف تر نیز محافظت کند. به همین دلیل، یک مکانیسم حل و فصل اختلافات قوی نیز پیش بین بود هر چند که توسط آمریکا در دسامبر ۲۰۱۹ مورد سوال قرار گرفته است. در واقع، آمریکا تهدید کرده است که از این WTO خارج می شود و خواستار آن شده است که چین باید از رده کشورهای در حال توسعه خارج شود.

انتخاب رئیس جدید باید با نگاه کردن به پروفایل نامزدها و کشورهای بومی آنها انجام شود. در واقع، هر دو عامل مهم هستند، اما مشخصات و موقعیت کشور بومی در ساختار سیاسی و اقتصادی جهانی است که مهم تر است. در حال حاضر هشت نامزد هستند که برای این سمت رقابت می کنند و از مکزیک، مصر، نیجریه، کنیا، مدلوا، عربستان سعودی، بریتانیا و کره جنوبی هستند. سه تا از اونا زن هستن اولین نامزد، عیسی سید از مکزیک دارای ارتباط طولانی با سازمان تجارت جهانی فعالیت های مرتبط و در حال حاضر مقام ارشد تجارت در دولت مکزیک است. با این حال، سن ۷۳ ساله او و کاندیدا شدن از یک کشور آمریکای جنوبی، ادعای او را تضعیف می کند. اگرچه هیچ شرایط رسمی چرخش منطقه ای برای انتخاب DG وجود دارد، سلف خود را از برزیل آمد و آن را قطعا تضعیف مورد خود را.

دومین نامزد حمید ممدوح از مصر است. به نظر می رسد او مدعی قوی است که تا کنون DG از آفریقا وجود داشته است وجود دارد و همچنین به طور رسمی توسط اتحادیه آفریقا است که به عنوان تایید. با این حال ، نقد می گویند که او تجربه سیاسی کافی ندارد و ممکن است که در برابر خود را به عنوان. سومین نامزد، نگوزی اوکونجو-ایوالا از نیجریه است که اقتصاددان است و وزیر امور خارجه و دارایی نیجریه بوده است. اگر تصمیم گرفته شد که این فرصت را به آفریقا ببخشد، او می تواند یک نامزد قوی باشد. با این حال ، به عنوان قبلا ذکر شد اتحادیه آفریقا به او را به تائید نداده است. نامزد چهارم، امینا محمد از کنیا است. او در حال حاضر وزیر ورزش و فرهنگ در کنیا است. *طرف تلنگر از او است که او ابراز همدردی نسبت به انتقاد آمریکا از WTO اما ممکن است به خوبی با او را با کاندیتور نمی شود. سه نامزد از آفریقا نیز به تضعیف متقابل منجر شود.
پنجمین نامزد این انتخابات تودور اولیانوفچی از شهر مُلداوی است اما در سن ۳۷ سالگی تجربه ٔ کافی برای خدمت عمومی ندارد تا او را به عنوان یک نامزد جدی در نظر گرفته شود. نامزد ششم محمد التوایری از عربستان سعودی است. او تجربه محدودی در تجارت جهانی دارد و قطر مصمم است که از کاندیتور خود جلوگیری کند. بنابراین ممکن است کاندیتور او کشش کافی را نتواند داشته باشد. هفتمین نامزد لیام فاکس از بریتانیا است. او عضو پارلمان بریتانیا است اما حمایت فعال و مشارکت او در بریتانیا وجود دارد از اتحادیه اروپا از پرونده او حمایت نمی کند. هشتمين نامزد يو ميونگ هي از کره جنوبي است او در حال حاضر وزیر بازرگانی در کره جنوبی است و تجربه طولانی از مذاکرات تجاری کره جنوبی با کشورهای دیگر از جمله آمریکا. Yoo Myung-hee به نظر می رسد هیچ اشکالاتی داشته باشد و به نظر می رسد که کاندیتور او به طور فزاینده ای کشش های بیشتری با زمان داشته باشد.

در واقع کانديداي يو ميونگ هي قويتر به نظر مي رسد اگر در پرتو موقعيت کره جنوبي و ايستادن در تجارت جهاني ارزيابي شود. در واقع در آخرین انتخابات DG در سال ۲۰۱۳، این شکاف بین کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته بود و رابرت آزودو موفق شد چرا که او به عنوان نامزد کشورهای در حال توسعه محسوب می شد. این بار بهتر است برای نامزدی که می تواند بین کشورهای در حال توسعه و توسعه فاصله ایجاد کند، انتخاب کنیم. کره جنوبی به طور بی پایان یکه تاز به کشور در حال توسعه و توسعه یافته متصل می شود و با وجود اینکه به طور رسمی بخشی از کشورهای توسعه یافته است، ارتباط قوی با جهان در حال توسعه دارد. بعلاوه، هنگامی که آمریکا و چین تجارت جهانی را به دو جهت مختلف می کشوند یا قصد ایجاد دو شبکه تجاری جداگانه را دارند، کره جنوبی می تواند نامزد ایده آل برای اتصال دوباره آنها باشد. کره جنوبی همچنین یکی از کشورهای کمی است که به شدت به تجارت جهانی وابسته است. برخلاف آمریکا، چین و اروپا، بازار داخلی و منابع کره جنوبی بسیار محدود است. بنابراین ، DG کره جنوبی قطعا سخت تر کار برای حذف سیاسی ، اقتصادی ، فنی و دیگر مانع از تجارت جهانی به عنوان آن است که یک مسئله وجودی برای کره جنوبی است. برخلاف دی جي روبرتو آزودو، که از ابتدا دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمريکا را آزرميد، چون نگرانی خود را از بلاغت های انتخاباتی آمريکا در سال ۲۰۱۶ ابراز داشت، يو ميو ميونگ هی کانديدای کره جنوبی در رفتارهای خود زيرکانه تر و غير سياسی تر بوده است. آخرین اما نه کمترین واقعیت این است که تا به حال همه DG ها با اجماع و بدون رای گیری انتخاب شده اند و به اجماع در نام Yoo Myung-hee از کره جنوبی خواهد بود ساده ترین.

در حال حاضر تجارت جهانی روبرو بوده است، جدا از چالش های متعدد دیگر، مهم ترین مسئله نقص اعتماد و ادعای یو میو میونگ هی را به سازمان تجارت جهانی ‘مربوطه، انعطاف پذیر و پاسخگو’ برای بازسازی اعتماد در بدن می تواند و باید داده شود شانس.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im