‘دستیابی به موفقیت’ یک پیروزی طولانی مدت برای معامله ساز ترامپ

از ابتدا، رئیس جمهور دونالد ترامپ رویکرد آمریکا به صلح خاورمیانه را بر سر خود تبدیل کرد. به جای اینکه اسرائیل را به توافق با فلسطینیان با وعده صلح با کشورهای عربی مجساین کنیم، روابط اسرائیل و اعراب را به عنوان راهی برای فشار بر فلسطینیان برای ضربه به یک معامله اولویت بندی کرد.

این رویکرد جدید اولین برد خود را پنجشنبه با اعلام رئیس جمهور ترامپ که اسرائیل و امارات متحده عربی موافقت کرده اند برای شروع یک روند به سمت عادی سازی وارد شده است. داماد آقای ترامپ، جارد جارد گروز، تا حد زیادی با کودتای دیپلماتیک اعتبار داشت. آقای “شوت” گفت که رئیس جمهور به او دستور داده بود که “رویکردی غیرسنتی” را در پیش بگیره.

معامله اسرائیل و امارات متحده عربی “اولین موفقیت دیپلماتیک بدون ابهام برای رئیس جمهور ترامپ است، و چنین موفقیت هایی برای هر اداره ای کم و دور است.”جان هانا، کارشناس سیاست عربی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها می گوید.

کارشناسان سیاسی در مورد اینکه آیا این معامله به احتمال زیاد به هر گونه تاثیر قابل اندازه گیری در شانس انتخاب مجدد رئیس جمهور، با همه گیر، اقتصاد، و ناهمرفتگي های اجتماعی بر سر روابط نژاد ترک اتاق کمی برای مسائل سیاست خارجی متفاوت است. ممکن است معامله در نظرسنجی ها دست انداز به دست نرسد، آقای هانا می گوید، اما به احتمال زیاد به طرفداران رئیس جمهور انرژی، در میان آنها مسیحیان انجیلی که حق بیمه برای امنیت اسرائیل قرار داده است.

هنگامی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از طرح صلح خاورمیانه که مدت ها در انتظار شبه هاست در ماه ژانویه پرده برداری کرد، تفاوت عمده ای میان تلاش جدید و ده ها ابتکار اترات آمریکا نقشی بود که دولت ترامپ برای روابط اعراب و اسرائیل در نظر گرفته بود.

طرح ترامپ رویکرد سنتی آمریکا را بر سر خود گرداند: به جای اینکه اسرائیل را به معامله با فلسطینیان با وعده دادن به اینکه صلح با کشورهای عربی پاداش اسرائیل باشد، مبادرت کند، طرح آقای ترامپ خواست اولویت را برای رسیدن به روابط عادی شده اسرائیل و اعراب به عنوان راهی برای فشار بر فلسطینیان برای ضربه زدن به معامله با اسرائیل قرار دهد.

این رویکرد جدید اولین برد خود را پنجشنبه با اعلام رئیس جمهور ترامپ از دفتر بیضی که اسرائیل و امارات متحده عربی موافقت کرده اند برای شروع یک روند به سمت عادی سازی روابط وارد سیستم شد.

این توافق، که قرار است در هفته های آینده مورد مذاکره قرار گرفته باشد، امارات را تنها سومین کشور عربی، پس از مصر و اردن، برای برقراری روابط دیپلماتیک با دولت یهودی می کند.

همچنین به عنوان بخشی از این قرارداد، دولت اسرائیل موافقت کرده است که حداقل به طور موقت، هر گونه طرح ی را برای الحاق بخش های بزرگی از کرانه غربی اشغالی، از جمله سرزمین هایی که فلسطینی ها می بینند بخشی از فلسطین مستقل شده است، به حالت تعلیق دربیاید.

توافق بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای قفسه الحاق یبانک غربی به محمد بن زايد، وليعهد اميراتی اجازه می دهد تا قد و قدیس خود را به عنوان نيروی ديپلماتيک پيشتاز خليج فارس در حالی که ادعا می کند اين قرارداد، آرمان های فلسطينرابرای يک کشور مستقل قابل دوام حفظ می کند، حفظ کند.

توافق پنج شنبه اعلام کرد، که کاخ سفید آن را «دستیابی به موفقیت دیپلماتیک تاریخی» نامیده است، به وضوح پر در کلاه سیاست خارجی آقای ترامپ است – کلاهی که توسط اکثر برآوردها پرهای کمی برای به رخ کشیدن داشته است.

معامله اسرائیل و امارات متحده عربی “اولین موفقیت دیپلماتیک بدون ابهام برای رئیس جمهور ترامپ است، و چنین موفقیت هایی برای هر اداره ای کم و دور است.” جان هانا، مشاور ارشد و کارشناس سیاست عربی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها در واشنگتن می گوید.

با اشاره به مذاکره دوباره نفتا، روابط با ناتو، و دیپلماسی کره شمالی، آقای هانا می گوید، “تشخیص یک موضوع یا موفقیت این رئیس جمهور ساخته است سخت است … که عنصر جدی از جنجال و انتقاد از مردم دیگر را در بر نمی دارد.”

اما او اشاره می کند که حتی جو بایدن معاون سابق رئیس جمهور، نامزد فرضی دموکرات ریاست جمهوری، این توافق نامه را ستود.

سود سیاسی؟

کارشناسان سیاسی در مورد اینکه آیا این معامله احتمالاً تأثیر قابل اندازه گیری بر بخت های انتخاب مجدد رئیس جمهور دارد یا نه، متفاوت هستند. بیشتر می گویند COVID-19 همه گیر، اقتصاد، و ناهمواری های اجتماعی بر سر روابط نژاد، کمی جا برای مسائل سیاست خارجی باقی می گذاریم تا تاثیر داشته باشد.

ممکن است معامله در نظرسنجی ها دست انداز به دست نرسد، آقای هانا می گوید، اما به احتمال زیاد به طرفداران رئیس جمهور انرژی، در میان آنها مسیحیان انجیلی که حق بیمه برای امنیت اسرائیل قرار داده است.

سیاست خارجی همیشه در حاشیه مبارزات ریاست جمهوری بازی می کند، او می گوید، او می گوید که “این می تواند هدیه ای باشد که در دادن نگه می دارد” – به خصوص اگر توافق اتراق های اضافی با کشورهای عربی اجازه داد کاخ سفید را به ارکستر “یکی از آن مراسم امضای نمادین در چمن جنوبی که همه به یاد دارند.”

با این وجود، برخی کارشناسان منطقه ای در مورد معامله روز پنجشنبه احتیاط کردند و به این مهم که در عرض چند ساعت از اعلام رئیس جمهور ترامپ، هم اسرائیل و هم امارات بیانیه های متناقضی در مورد آنچه که در واقع با آن موافقت کرده بودند، صادر می کردند.

شیرا افران، یکی از دوستان بازدید کننده در موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو می گوید: «در این مرحله پرسش های بیشتری از پاسخ وجود دارد. “هر طرف کاملا ً متفاوت از هم قاب مي کنه”

او به شاهزاده امیری که به طور کاملاً مودبانه به عنوان ام بی زد شناخته می شود اشاره می کند، از این توافق به عنوان «نقشه راه» برای برقراری روابط سخن می گفت، در حالی که آقای نتانیاهو به زبان انگلیسی از یک توافق صلح کامل سخن می گفت – در حالی که پس از آن به زبان عبری اصرار داشت که ضمیمه ٔ بانک غربی «هنوز روی میز است»

Raneen Sawafta/Reuters

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im