لوکاشنکو ‘نشان می دهد از قدرت’ رنگ پریده در کنار معترضان بلاروس

مینسک، بلاروس

رئیس جمهور مجسخ بلاروس سعی کرد که یکشنبه با برگزاری تجمعی با ده ها هزار نفر از هواداران، نمایش قدرت را به نمایش گذاشت و هرگونه احتمال تکرار رای گیری که دوره ششم را به او داد را رد کرد. اما مخالفان با تظاهرات ی بسیار بزرگتری که جذب 200000 نفر شد، مقابله می کرد.

الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ بر جمهوری شوروی سابق ۹/۵ میلیون نفر حکومت می کرد، به غرب ضربه زد و به جمعیت خود اعلام کرد که در صورت اجرای مجدد انتخابات، این کشور «به عنوان یک دولت» از هم خواهد رفت.

حدود ۵۰۰۰۰ نفر در میدانی در نزدیکی ساختمان اصلی دولت در پایتخت مینسک به لوکاشنکو گوش می دهند. اما در حالي که او صحبت مي کرد، طرفداران خود را به تجمع حدود 2.5 کيلومتري (1.5 مايل) دورتر مي رفتند. روز هشتم تظاهرات ضد دولتی بود.

لوکاشنکو در طول ۲۶ سال کار شبه هاست که چهره های مخالف و رسانه های خبری مستقل را سرکوب کرده است. اما امسال معترضان از کاهش سطح زندگی کشور و برکناری لوکاشنکو از پاندمی کوروناویروس بزرگترین چالش را در برابر حکومت او مطرح کرده اند.

رئیس جمهور ۶۵ ساله روز یکشنبه ادعا کرد که قدرت های غربی در کشورهایی که در امتداد مرزهای غربی بلاروس هستند واحدهای نظامی جمع آوری می کنند و پیشنهادهایی از طرف برخی از ملت های غربی مبنی بر این که بلاروس باید رای ۹ اوت ریاست جمهوری را تکرار کند، که به گفته طرفداران مخالف، لوکاشنکو تنها از طریق تقلب گسترده به پیروزی دست یافت، محکوم کرد. نتیجه رسمی می گویند او ۸۰٪ آرا را دریافت کرده است.

لوکاشنکو یک روز پس از آن اعلام کرد که او و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه توافق کرده بودند که روسیه در صورت درخواست لوکاشنکو کمک های امنیتی نامشخصی به جمهوری شوروی سابق ارسال کند.

اونا لانگسکو، یک زن ناتو، ادعای رئیس جمهور در مورد جمع آوری سربازان را رد کرد و در این مورد توئیت کرد که هیچ تجمع ناتو در منطقه وجود نداره.

“حضور چند ملیتی ناتو در بخش شرقی اتحاد تهدیدی برای هیچ کشوری نیست، “Lungescu گفت. “این کاملا دفاعی، متناسب و طراحی شده برای جلوگیری از درگیری و حفظ صلح است.”

سازمان امنیت پیمان جمعی، اتحاد نظامی شش کشور شوروی سابق از جمله بلاروس، روز یکشنبه گفت که در صورت درخواست بلاروس در مورد ارائه کمک تصمیم گیری خواهد کرد.

هزاران نفر در اعتراضات پس از انتخابات دستگیر شده اند، که پلیس سعی کرد با باشگاه ها، گلوله های لاستیکی و نارنجک های فلش را کنار بزند. هنگامی که بسیاری از بازداشت شدگان بعدا آزاد شدند، آنها کبودی های گسترده ای را که گفته بودند به دلیل ضرب و شتم پلیس نشان می داد. برخی از معترضان تصاویر عزیزانی را که گفته بودند به شدت کتک خورده بودند، حمل می کرده اند که نمی توانست در آن شرکت کند.

به عنوان طرفداران لوکاشنکو منتظر ظهور او یکشنبه, بسیاری از شعار لقب خود را از “باتکا,” یا “پدر.”

همچنین شعار “میدن نخواهد گرفت” با اشاره به ماه های تظاهرات در اوکراین در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ که ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور وقت را به فرار از کشور راند. پس از مدت کوتاهی از خروج یانوکویچ، پوتین سپس به ضمیمه تمام شبه جزیره ٔ کیرایما از اوکراین حرکت کرد و ادعا کرد که یک ساحل بزرگ دریای سیاه برای روسیه است.

حالا همه مخالف لوکاشنکو هستن و رئيس جمهور به حمايت ما نياز داره همه ناگهان چیزهای خوبی را که انجام داده فراموش کرده اند – نظم در کشور وجود دارد، ما جنگ و گرسنگی نداریم.”

به عنوان لوکاشنکو صحبت می کرد، در پارکی حدود ۲/۵ کیلومتر (۱/۵ مایل دورتر) حریفان همگرا شده اند. در اواخر بعد از ظهر، آنها به میدان تخلیه شده توسط طرفداران لوکاشنکو جریان.

در مقابل روزهای اول اعتراض که نیروهای زیادی از نیروهای پلیس و نیروهای ویژه علیه معترضان اعزام شدند، پلیس به نظر می رسد که همه اما غایب زمانی که طرفداران مخالف وارد میدان شدند. تجمع در حدود سه ساعت بعد به طور مسالمت آمیز پایان یافت. در مورد اندازه جمعیت هیچ رقم رسمی وجود نداشت، اما برخی گزارش ها آن را حدود ۲۰۰ ۰۰۰ نفر تخمین زده اند.

معترضان یکشنبه با این همه اعتراض هیجان زده شدند و بسیاری احساس کردند که حرکت می کردند.

فلیکس ذاریکوف، مهندس که با همسر و پسرش آمده است، می گوید: «نتیجه انتخابات در خیابان ها و میدان های بلاروس امروز است – این دریای مردم است که هرگز موافقت نمی کنند که مثل قبل با لوکاشنکو زندگی کنند»

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im