نامه به گاندی: مندیر ساخته خواهد شد، اما چه کسی رامراجیا را خواهد ساخت؟

عزیز باپو،

Narendra Modi نخست وزیر در سخنرانی خود در رام ماندیر بومی پوجان در آیودیا، جنبش رام ماندیر را به مبارزه آزادی طلبانه شبیه کرد و به نام شما، ماهاتما گاندی، استناد کرد تا بگویند مردم از همه پیاده روی ها از معبد حمایت می کنند درست مانند همه آنها در جنبش برای استقلال به گاندی پیوستند.

شما از رام مندر که بر ویرانه مسجد بابری ساخته خواهد شد، مسجدی که در اقدامی که دیوان عالی کشور در سال 2017 آن را «جنایاتی که بافت سکولار قانون اساسی را تکان می دهد» چه می کنید؟ تو مشعل عدم خشونت بودی برای شما همیشه این وسیله بود که پایان را توجیه می کرد. شما جنبش عدم همکاری 1920-22 را به دلیل آن را به خشونت در چاوری چاورا کاهش داد. شما معتقد بودید که بدون ابزار اخلاقی، پایان ها به شهوت قدرت غیراخلاقی منتهی می شود. آنتون چخووف، نمایشنامه نویس، گفت: «نفرت بار یعنی برای رسیدن به اهداف قابل ستایش، اهداف را به خود منهدم می کند.» جنبش آزادی هند با درخشندگی اخلاقی درخشنده بود زیرا تقریباً کاملاً غیر خشونت آمیز بود.

با این حال، جنبش مندیر که از دو د۰۰ به بعد توسط VHP-RSS-BJP رهبری می شد، یک جنبش خشونت آمیز بود که جان بسیاری را گرفت. جنبش مندیر، از طریق هند، پرچم گذاری های اجتماعی را به راه می اندازید. بیش از هزار نفر در شورش بمبای پس از تخریب در سال ۱۹۹۳ جان خود را از دست داده اند. حتی امروز، 28 سال بعد، پرونده جنایی علیه کسانی که مسئول تخریب هستند، به راه می افتاد. شما این تبیلیته زعفران را به نام لرد رام تایید می کردی، اصرار می کردی که ابزار اخلاقی برای پایان اخلاقی امیال دارد؟

امروز مندیر با تمام نیروی و پاراپرنالیا ی قدرت دولتی که با یک نیروی سیاسی مسلط همسو است ساخته خواهد شد. با این حال شما یک مخالف پر از قدرت دولت بود. برای شما، دولت یک نهاد ذاتی خشن بود. شما گفتید: “من با بیشترین ترس به افزایش قدرت دولت نگاه می کنم” زیرا دولت “بدون نیروی کافی قابل پایدار و دفاع نیست”. به عنوان آن است که توسط نخست وزیر و وزارت ارشد UP ترویج, رام Mandir برنامه ریزی شده است تجسم قدرت دولت.

کلمه “رامراجيا” در حال سرودن است. اما آیا رام ماندیر پیشنهادی که توسط سیاستمداران قدرتمند مورد پشتورو قرار گرفته است، می تواند در رامراجیا به کار گرفته شود؟ در مورد رامراجیا، شما گفتید: “وقتی من از استان مرزی دیدن می کنم آن را خدای راج می نامم، در حالی که برای یک مخاطب مسیحی من آن را پادشاهی خدا بر روی زمین توصیف می کنم… من باید برای هزارمین بار تکرار کنم، راماناما یکی از نام های بسیار خداست.” برای شما، خدا دین خاصی نبود، خدا حقیقت بود و مبارزه شخصی برای حقیقت.

رامراجیا مطمئناً در مورد خرید و فروش MLAها نیست، دولت ها را از طریق قدرت پول، با استفاده از سازمان های دولتی برای ارعاب مخالفان یا خرد کردن مخالفت ها از طریق قوانین دراکونیک، نابود می کند. امروز بسیاری از دانشجویان، استادان، پزشکان، وکلا به زندان می فته، تحت قوانین ضد ترور یا فتنه متهم می شن، قانون کهنه ای که توسط انگلیسی ها برای زندانی کردن شما استفاده شده. اما شما به اختلاف و اختلاف نظر جایزه داده اید. تو گفتی: “همیشه در برابر من مقاومت کن، من تو را کمتر از مقاومت ت دوست ندارم.” در هنگام قفل شدن ناگهانی، کارگران مهاجر ناامید در حین سفر صدها، حتی هزاران کیلومتر، در بزرگراه های سوخته، بی رحمانه به دستگاه های خود باقی مانده بودند.

حزب حاکم، رام را به عنوان یک چهره عضلانی می بیند، کمان خود را ترسیم می کند، دشمنان را شکست می دهد، و آن را بر اقلیت های مذهبی ارباب یدک می کشید. اين نظر تو در مورد رام بود؟ در عوض، شما رام را به عنوان مرد ایده آل می دیدید، زیرا علی رغم مبارزات شخصی اش دائماً برای خوبی ها تلاش می کند. شما نوشتید: “رامایان اما یک رکورد از محاکمه، محرومیت و توبه رام است؟” بنابراین، رامایان در مورد به کار بردن قدرت بر “دیگر” و یا بیش از اقلیت های مذهبی نیست، در عوض آن را در مورد تلاش های شخصی هرکسی برای به دست آوردن قدرت بر شیاطین درونی خود است.

چقدر با بومي پوجان بزرگ دولت فرق داشت با جلسات دعاي خودت شما اسپارت بود، بیشتر در فضای باز برگزار شد، و همیشه چند ایمانی با خواندن از گیتا، قرآن، کتاب مقدس و زند اوستا. شما به سختی به معابد مراجعه کرده اید و نه با هر نوع الیه و یا دیده می شود انجام مراسم تصویر. امروز، سیاستمداران آیین های دین را انجام می دهند، اما آیا به ارزش های دین اهمیت می دهند؟ اگر خیره شدن یک رام ماندیر ما را به آرمان های رامراجیا کور کند، تاسف بار خواهد بود: شفقت، عدالت، عشق.

باپو، اگر امروز زنده بودی، در مراسم بسته بندی قدرت در ایودهیا شرکت می کردی؟ تقريباً نه شما می شد دور، راه رفتن در جنوب کشمیر و یا در آسام سیل زده و یا نشسته با مهاجران بی کار ناامید در زمان Covid، رسیدن به ضعیف ترین و آسیب پذیرترین، نه تنها با کمک مالی، اما ارائه آسایش عاطفی و معنوی. با این حال، شما رفته اند، و ما به زودی یک رام بزرگ Mandir. اما چه کسی رامراجیا را در هند خواهد ساخت؟

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im