اقتصاد ژاپن در سوراخ عمیق پس از فرو رفتن سه ماهه دوم

زن درجه حرارت خود را چک کرد که او به یک خط برای ورود به یک فروشگاه اپل در توکیو در ماه ژوئن.

عکس: کیوشی اوتا/بلومبرگ نیوز

توکیو– اقتصاد ژاپن در سه ماهه آوریل تا ژوئن کمی کمتر از اقتصاد آمریکا می خورد، اما اقتصاددانان گفتند که هنوز راه طولانی برای رفتن قبل از بهبود ی بیماری همه گیر شدن ویروس کوروناویروس و افزایش مالیات دارد.

در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ در ژاپن ۸/۷ درصد کاهش یافت و در مقایسه با سه ماهه قبل، بدترین افت در رکورد در این دوره از سال ۱۹۸۰ بود که داده های قابل مقایسه شروع به در دسترس بودن کردند. انقباض تیزتر از رکورد قبلی منهای ۴/۸٪ در ژانویه-مارس ۲۰۰۹ پس از بحران مالی جهانی بود.

یاسوتوشی نیشیمورا، وزیر اقتصاد روز دوشنبه گفت: «ما به تمام اقدامات ممکن برای سیاست گذاری برای آوردن اقتصاد ادامه می دهیم— که احتمالاً در ماه های آوریل و مه به مسیر رشدی که به رهبری تقاضای داخلی راه می رفت، باز می گردد»

ویروس جدید، بسیاری از خرده فروشان و دیگر کسب و کارها را مجبور به بستن در طول وضعیت اضطراری در ماه های آوریل و مه و عملا ً مسدود کردن تمام گردشگران خارجی از بازدید ژاپن است. در نتیجه مصرف خصوصی که حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی را به خود می دهد، ۸/۲٪ از سه ماهه قبل کاهش یافت. صادرات، رقمی که شامل هزینه کردن توسط گردشگران خارجی در ژاپن است، ۱۸.۵٪ کاهش یافت.

ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا و چین، به مراتب بهتر از همسالان غربی، که قفل های سخت گیرانه تری را تحمیل کرد. اقتصاد ایالات متحده در این سه ماهه ۹.۵٪ را در هم کوبید، در حالی که اقتصادهای بزرگ اروپا به طور کلی بیش از ۱۰٪ را در هم می شکنند، از جمله کاهش ۲۰٪ در ایالات متحده.

آسیا با سرعت بیشتری برداشت. در چین، جایی که این ویروس تا ماه مارس تا حد زیادی کاهش یافت، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه قبل ۱۱.۵ درصد افزایش یافت، در حالی که تولید ناخالص داخلی کره جنوبی در سه ماهه ۳.۳ درصد کاهش یافت.

اگرچه کمی بهتر از همسالان غربی بود، اقتصاددانان گفتند ژاپن هنوز هم خود را یک حفره عمیق حفر کرده است که خارج شدن از آن آسان نخواهد بود. برخلاف ایالات متحده، این در حال حاضر برای رکود اقتصادی در اوایل سال جاری به دلیل افزایش در ماه اکتبر گذشته در مالیات بر فروش ملی به 10٪ از 8٪ به رهبری بود. آخرین کاهش، سومین ربع انقباض مستقیم بود.

اگر به نتایج آوریل-ژوئن به تنهایی نگاه کنید، ژاپن بهتر به نظر می رسد. اما اقتصاد ژاپن در سه ماهه اکتبر تا دسامبر، پیش از گسترش ویروس، قرارداد بسته بود.” نائومی موجوروما، اقتصاددان میتسوبیشی یو اف جی مورگان استنلی اوراق بهادار گفت. “قضاوت با سرعت سقوط از اوج خود، ژاپن بهتر از دیگر کشورهای غربی نیست.”

خانم موگورا گفت که این احتمال وجود دارد تا اواخر سال 2022 یا 2023 طول بکشد تا اندازه اقتصاد ژاپن به جایی که در اواسط سال 2019 بود برسند، در حالی که او گفت که آمریکا احتمالا به سطح پیش از همه گیر خود قبل از آن بهبود می یابند.

به طور سالانه، که منعکس کننده آنچه اتفاق می افتد اگر گام سه ماهه دوم برای یک سال کامل ادامه یافت، اقتصاد ژاپن در سه ماهه آوریل- ژوئن 27.8٪ کم می کند.

اقتصاددانان می گویند که سرعت سه ماهه دوم ادامه نخواهد داشت و بهبودی از پایین شروع شده است با باز شدن بیشتر کسب و کارها دوباره. سوال این است که چگونه به سرعت بهبود یدر میان موج دوم از عفونت در سراسر ژاپن که بدتر در ماه ژوئیه اتفاق می افتد.

اقتصاددان بورساوراق بهادار میزهو گفت مصرف در سه ماهه پایانی سال دوباره تضعیف خواهد شد چرا که افراد بیشتری شغل خود را از دست می دهند و شرکت ها پاداش زمستانی را به عقب مقیاس می کنند.

بنابراین ممکن است افزایش دوباره در موارد کوروناویروس نیز بر هزینه های داخلی وزن داشته باشد. Yuriko Koike فرماندار توکیو از مردم خواسته است که از برگزاری احزاب و یا مسافرت در طول تعطیلات تابستانی خود اجتناب کنند. بسیاری از توصیه های او را دنبال کرد، با ایستگاه های قطار تا حد زیادی آرام هفته گذشته هنگامی که خانواده ها به طور معمول در حال سفر در سراسر کشور در تعطیلات.

نوشتن به megumi Fujikawa at [email protected]

حق © 2020 داو جونز و شرکت، شرکت ©تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im