‘لحظه ای تاریخی’: اسرائیل و امارات متحده عربی معامله فرم، توقف الحاق

دبی، امارات متحده عربی؛ Bled, Slovenia; و اورشلیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت که امارات متحده عربی و اسرائیل توافق کرده اند که روابط دیپلماتیک کامل را به عنوان بخشی از قرارداد یکه و برای متوقف ساختن الحاق اسرائیل به سرزمین های اشغالی که فلسطینی ها برای دولت آینده شان در نظر گرفته اند، برقرار کنند.

اعلام این خبر باعث می شود امارات متحده عربی اولین دولت عربی خلیج فارس باشد که این کار را انجام دهد و تنها سومین ملت عرب است که روابط دیپلماتیک فعالی با اسرائیل دارد.

آقای ترامپ با تایید این قرارداد، بیانیه ای از کشورها را توییت کرد. سپس او در دفتر بیضی به خبرنگاران گفت که آن را “یک لحظه واقعا تاریخی است.”

“حالا که یخ شکسته است من انتظار دارم بیشتر کشورهای عربی و مسلمان امارات متحده عربی را دنبال کنید، ” او گفت.

این به رسمیت شناختن به آقای ترامپ در پیشاپیش انتخابات نوامبر به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک نادر کمک می کند چرا که تلاش های او برای پایان دادن به جنگ در افغانستان هنوز به نتیجه نرسید، در حالی که تلاش برای ایجاد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان هیچ گونه پیش رویی را در پیش نگرفته است. همچنین اسرائیل و امارات نیز از نزدیکترین متحدان خارجی آقای ترامپ بوده اند.

برای اسرائیل، این اطلاعیه پس از سال ها مباهات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می آید که دولت او از روابط نزدیک تر با ملت های عربی برخوردار است تا اینکه در اهن عمومی به آن اذعان شود. آقای نتانياهو در پی ساختن اسکان در سرزمين های مورد نظر فلسطيني ها بوده و پيشنهاد ترامپ را که به او اجازه می دهد بخش های بزرگی از ساحل غربی اشغالی را در حالی که به فلسطينيان استقلال محدودی در مناطق ديگر اعطا می کند، به آغوش گرفته است.

برای امارات متحده عربی، خانه آسمان خراش دبی و تپه های شن و ماسه نورد، نفت غنی از ابوظبی، آن را بیشتر سوزاند مبارزات بین المللی خود را به عنوان یک منشا تحمل در خاورمیانه با وجود حاکم شدن توسط حاکمان خودرا است. همچنین امارات متحده عربی را در یک مسابقه شناخت منطقه ای در میان کشورهای عربی خلیج همسایه، در درجه اول قرار می دهد.

و برای فلسطینی ها که مدت ها در مبارزه برای استقلال به پشتکار اعراب متکی بودند، این اطلاعیه هم پیروزی و هم عقب مابین بود. در حالی که توافق روز پنجشنبه طرح های الحاقاسرائیل را متوقف می کند، فلسطینی ها بارها از دولت های عربی می خواهند تا زمانی که توافق صلح ی که یک کشور مستقل فلسطینی را تشکیل می دهد، روابط با اسرائیل را عادی نکنند.

”اسرائیل به خاطر اعلام نکردن آنچه که به طور غیرقانونی و مداوم از ابتدای اشغال با فلسطین انجام می دهد پاداش دریافت کرد.” همچنین او گفت که امارات متحده عربی با “خرید و فروش مخفی / عادی سازی با اسرائیل” پیش آمده است.

“لطفا ً به ما لطف نکن. ما برگ انجیر کسی نیستیم!

گروه ستيزه گر حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، اين قرارداد را اميرايتها «چاقو زدن در پشت مردم ما» می نامد.

بیانیه مشترک ایالات متحده، امارات متحده عربی و اسرائیل گفت که هیئت ها در هفته های آینده برای امضا کردن معاملات در مورد پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، انرژی، گردشگری، و مراقبت های بهداشتی ملاقات می کنند. دو کشور همچنین در مبارزه با همه گیر ویروس کوروناویروس شریک خواهند بود.

در بیانیه آقای ترامپ، آقای نتانیاهو و ابوظبی، محمد بن سعید آل نهیان، حاکم روز امارات، آمده است: «باز کردن روابط مستقیم بین دو جامعه پویای خاورمیانه و اقتصاد پیشرفته، با رشد اقتصادی، افزایش نوآوری تکنولوژیک و جعل روابط نزدیک تر مردم به مردم، منطقه را دگرگون خواهد کرد» اين گفته که رهبران سه طرفه در مورد توافق صحبت کردن

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده این معامله را ستود.

او در بیانیه ای اعلام کرد: «این دستاورد ی قابل توجه برای دو کشور از پیش رو به جلوترین کشورهای جهان است، که از نظر تکنولوژیک پیشرفته هستند، و دیدگاه منطقه ای مشترک شان را در مورد یک منطقه یکپارچه اقتصادی منعکس می کند» همچنین تعهد خود را در مقابله با تهدیدات مشترک، به عنوان کوچک اما قوی – ملت ها نشان می دهد.”

او اضافه کرد: “خوبه که صلح جوهستند. “مابروک و ماسال توو”

آقای نتانياهو پرچم اسرائيل را با پيامی کوتاه به زبان عبری توييت کرد: “روز تاريخی”

در میان کشورهای عربی، تنها مصر و اردن روابط دیپلماتیک فعالی با اسرائیل دارد. مصر در سال ۱۹۷۹ با اسرائیل قرارداد صلح برقرار کرد و پس از آن اردن در سال ۱۹۹۴ به توافق یکم دست زد. موریتانی در سال ۱۹۹۹ اسرائیل را به رسمیت شناخت، اما بعدها در سال ۲۰۰۹ بر سر جنگ اسرائیل در غزه در آن زمان به روابط پایان داد.

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im