‘تمرکز NEP در توسعه شایستگی ها است … اصلاحات در روند امتحان راهی به جلو است’

سیاست جدید آموزش و پرورش (NEP) 2020 مد نظر بسیار بلند پروازانه آموزش و پرورش اصلاحات. Hrushikesh Senapaty، مدیر شورای ملی آموزش و پرورش پژوهش و آموزش (NCERT) ، توضیح می دهد ایده ها به Pratigyan داس:

چه نگاهی عمده NEP 2020?

NEP پیشنهاد می کند اصلاحات برنامه ای و پدگوژیبیشتر. ساختار 5+3+3+4 که در سیاست جدید توصیه می شود، یک تغییر فیزیکی نیست بلکه بیشتر در مورد تغییرات در جنبه های درسی و پداگوژی است. این انعطاف پذیری می دهد; تمرکز بر روی یک رویکرد چند انضباطی است؛ و مهمتر از آن، هیچ بخش تنگ آب وجود خواهد داشت. دانش آموزان می توانند با توجه به انتخاب خود را انتخاب کنید. از دیدگاه پداگوژیک، به رشد مهارت ها و شایستگی ها، به ویژه یادگیری مهارت های زندگی اهمیت می دهد. قبل از آن، تمرکز بیشتر بر تسلط بر محتوا بود، چرا که قرار بود دانش آموزان نمره های خوبی در امتحانات کسب کنند.

تمرکز NEP 2020، با این حال، در توسعه شایستگی های یک کودک است، که به نوبه خود، به کودکان ما کمک خواهد کرد تا تفکر انتقادی را توسعه دهد. ساختار جدید به فرزندان ما کمک خواهد کرد تا یادگیری را در زندگی روزمره خود به کار بگیریم. به اضافه این که، همونطور که میدونیم، رشد حداکثری مغز یک کودک در سال های پایه ای او – مرحله اول- انجام می شود. بنابراین، برای قوی کردن پایه و اساس کودک، NEP به حق تاکید بر سال های پایه ای، با تمرکز نه تنها بر رشد شناختی، بلکه در توسعه همه جا دور یک کودک، و در نتیجه کمک به ساختن نسل آینده انسان خوب و شهروندان خوب است. به طور خلاصه، NEP با هدف توسعه پتانسیل خلاقانه هر کودک جامع نگر، و در تغییر در سیستم آموزش و پرورش کشور است.

چگونه NEP سیستم آموزش و پرورش را تعمیرات اساسی?

NEP تغییری در کل سیستم آموزش و پرورش کشور مان به وجود خواهد آورد. تمرکز بر آموزش پیش دبستانی، رویکرد چند انضباطی، تأکید بر مهارت ها و شایستگی، همراه با معرفی آموزش حرفه ای از کلاس ۶، دانش آموزان را قادر خواهد ساخت تا مهارت ها و شایستگی خود را، به ویژه مهارت های زندگی، که نیاز به ساعت برای رویارویی با چالش ها در هر حوزه از زندگی، در هر نقطه از کره زمین است، توسعه بخشند. سیاست جدید نسل آینده را به عنوان شهروندان مسئول کشور، با نگرش مثبت نسبت به زندگی شکل خواهد داد. پتانسیل ذاتی یک کودک را می توان از طریق ورزش، هنر، موسیقی و غیره توسعه داد. سیاست ارزیابی 360 درجه – ارزیابی توسط خود، همسالان و معلمان – معرفی شده در NEP 2020، تمام جنبه های شخصیت کودک را در نظر می گیره. بعلاوه، اصلاحات در روند امتحان، راهی به جلو است. هنگامی که اصلاحات در ارزیابی ها و سیستم امتحانات قرار داده می شود، تغییرات به طور خودکار در کلاس های درس، آموزش یادگیری و غیره منعکس خواهد شد.

-مگه بحث سیاست سه زبان نیست؟

من فکر نمی کنم هیچ اختلاف نظر بر سر فرمول سه زبان وجود دارد, به عنوان این فرمول در اوایل نیز در حال نیرو بود. بعلاوه، این سیاست حداکثر آزادی را به دولت ها داده است، که به کدام زبان انتخاب خواهند کرد. تمرکز NEP 2020 بر چند زبانه بودن است. چند زبانه بودن به تمام زبان های هندی تاکید خواهد کرد، و کودکان با یادگیری از طریق زبان مادر خود، بهره مند خواهند شد، در نتیجه کمک به رشد جامعه است.

در زمانی که برای تحصیلات عالی هستن در خارج از کشور دانشجو رو تحت تاثیر قرار نمیده؟

خوب، تحقیقات می گوید، اگر دانش آموزان در مراحل اولیه به زبان مادر خود مطالعه کنند، این کار به آنها در رشد شناختی آنها کمک خواهد کرد. بعلاوه، در مرحله اول، آنها می توانند زبان های زیادی را نیز یاد بگیرند. دوم، سیاست انگلیسی را دلسرد نمی کند. انگلیسی را می توان به عنوان یک موضوع جداگانه یاد گرفت و هیچ محدودیتی وجود دارد. سیاست فقط توصیه زبان مادر، به عنوان زبان ترجیح داده شده برای کمک به کودک برای یادگیری بهتر در مراحل اولیه، چرا که تمرکز بر یادگیری زبان نیست. دولت ها آزاد هستند که از زبان انتخابی خود استفاده کنند، چرا که آموزش و پرورش در زیر فهرست همزمان می آید.

منتقدان می گویند کلید موفقیت NEP در اجرا نهفته است.

واقعی. چند بار، سیاست های ما واقعا خوب بوده اند، اما مشکل با معاملات بوده است. اگر به پداگوژی که تا به امروز استفاده شده است نگاه کنید، گاهی اوقات مناسب نیست. تمرکز تا به حال فقط برای پوشش سرصفحه بود با فرض اینکه دانش آموزان چیزی نمی دانم و معلمان قرار است به آنها اطلاعات در مورد همه چیز را ارائه دهد. -اين اشتباهه ما باید بفهمیم که وقتی دانش آموزان ما به کلاس می رسه اونا با تجربه و دانش ی کم می ایند؛ معلم ها باید به عنوان تسهیل کننده عمل کنند. ما باید یک محیط یادگیری منجر به ایجاد; فقط تغییر در نگرش و طرز فکر مورد نیاز است.

تغییر پدگوژیمی را می توان با دادن آموزش های مرتبط به معلمان ما به ارمغان آورد. در واقع ما برنامه آموزش معلم های NISHTHA را برای معلمان ابتدایی آغاز کرده است. معلمين برنامه رو جهت دادن به تغيير در ذهنشون  از طریق این برنامه، معلمان آموزش دیده اند تا بر انجام فعالیت ها تأکید کنند، دانشجویان را برای فعالیت های مختلف مانند پروژه ها، تکالیف و غیره در بر می گیرد تا دانش آموزان پتانسیل های خود را به مطلوب کاوش کنند.

سلب مسئولیت : نظرات بیان شده در بالا خود نویسنده است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.nettny.im