فدرالیسم در زمان Covid: همه گیر تزریق کرده عملیاتی unitariness مستحق دقیق موشکافی توسط دیوان عالی کشور

فدرالیسم یک مخلوق عجیب و غریب پر از پارادوکس. هیچ جا ذکر شده در قانون اساسی هند (حتی در مقدمه), فدرالیسم است با این وجود بخشی از آن ساختار پایه و unamendable حتی با اصلاح قانون اساسی! در حالی که سکولاریسم و سوسیالیسم بودند در مقدمه در سال 1977 فدرالیسم نمی شد.

بنیان گذاران ما احاطه شده توسط دغدغه در مورد fissiparous گرایش نوپای جمهوری در میان تفرقه surcharged و متمرد محیط پارتیشن و خشونت آگاهانه طراحی شده در قانون اساسی هند تا حد زیادی به عنوان یک واحد یک (خیرخواهی به نام شبه فدرال). هنوز در عملیاتی واقعیت بیش از هفت دهه آن را تبدیل به بیشتر و بیشتر فدرال. در نهایت تبدیل دایره کامل Covid شاید دوباره ساخته شده در سیستم ما به طور قابل توجهی بیشتر واحد.

Covid تزریق کرده عملیاتی unitariness در این سیستم و سزاوار دقیق موشکافی توسط دادگاه راس. خواندن به معنای واقعی کلمه فاجعه مدیریت عمل می کنند به خصوص بخش 35, 62, 65 می دهد یک کاغذ سفید به مقامات مرکزی برای انجام هر کاری و مستقیم هر کسی را به هر sub دولت واحد. دادگاه باید تصمیم بگیرد که آیا مشکوک تلفیقی از قدرت از لیست 1 ورودی 81 و لیست 3 نوشته 3, 6 و 29 به مرکز قدرت به مراتب رسیدن به جهات برای مثال یکی مربوط به اجباری پرداخت حقوق و دستمزد در بخش 10(2) (i) و یا قرار است استفاده اجباری از Aarogya Setu برنامه (حتی پس از 9 قاضی حریم خصوصی حاکم). از نظر قانونی من پاسخ منفی به هر دو نمایش داده شد.

بر خلاف ما که در آن چندین حاکمیت مستقل کشورها واگذار حاکمیت برای ایجاد یک کشور جدید با محدود دولت مرکزی قدرت (به عنوان مثال کلاسیک از پایین به بالا فدرالیسم) در کشور هند مخالف بود مورد محدود بالا به پایین فدرالیسم. ما تدوین کنندگان قرار داده و حداکثر قدرت در منحصر به فرد مرکزی لیست 1; اجازه کامل دولت تصاحب توسط مرکز تحت ماده 356 و ارسال مرکزی نیروهای ایالات طبق ماده 355 (هر دو antitheses از فدرالیسم); ساخته شده از مرکز residuary موصی له از همه مشخص مقننه با قرار دادن یک residuary ورود تنها در لیست 1; ایجاد یک همزمان لیست 3 (در حال حاضر در تعداد بسیار کمی از قانون اساسی) که در آن مرکزی قانون trumps دولت قانون; قدرت از مرکز به قانونگذاری حتی در دولتی منحصر به فرد افراد خاص تهاجمی مقالات مانند 249, 250 و 253 (برای منافع ملی در شرایط اضطراری و برای اجرای معاهدات).

دانشمندان ترسیم سفر شگفت انگیز را از “ناخواسته و غیر عمدی و یا تصادفی” فدرالیسم دست آمده توسط هند با وجود خلاف قصد اصلی از بنیانگذاران ما. فدرالیسم است که مطلوب به عنوان جزء لاینفک مشترک/ مشارکتی دموکراسی به عنوان یک اقدام ارزشمند سوپاپ به channelise در 3Ds از ناراحتی و نارضایتی و مخالفت به غیر متمرکز نهادهای حکومت در نتیجه quarantining درگیری در زیر واحد و جلوگیری از انفجار در مرکز.

این شش جنبه های ناخواسته و اتفاقی فدرالیسم زبانی شامل فدرالیسم ایجاد متحده در خطوط زبانی و ثبات سه زبان فرمول. سریع و موثر و تنبیهی بررسی قضایی از رئیس جمهور حکومت و طبقه آزمون – با موارد مانند Uttarakhand, Karnataka 1 & 2, Maharashtra, Jharkhand, گوا, آروناچال و همکاران الزامی تست های طبقه در 48 تا 72 ساعت – دارای محروم بیش پرماجرا مهاجمان از قانون اساسی نزاکت را از لذت بردن از میوه از خود بند. از سال 2000 وجود داشته است به سختی 10 جمله معبد رستاخیز (به عنوان در برابر 100 تا 2000) و بیشتر شده اند قضایی باطل ایجاد قضایی فدرالیسم.

72 و 73 قانون اساسی اصلاحات تثبیت 3 ردیف panchayati راج حکومت و دارای بیشترین تعداد محلی قدرت تصمیم گیری اداری و مسائل پولی یک پیروزی panchayat فدرالیسم. فدرالیسم اقتصادی در طلیعه شد با delicensing از آزادسازی از سال 1991 به بعد ساخته شده است که دولت CMs حداقل سه بار به عنوان قدرتمند به عنوان یک مرکزی وزیر کابینه. مالی فدرالیسم منجر به موثر انتقال – آیا اشتراک گذاری درآمد یا کمک های مالی – در حدود 43 درصد از تمام دولت مرکزی رسید به کشورهای که در برابر سختی 31% از یک دهه پیش. در نهایت ائتلاف حکومت های منطقه ای و احزاب سیاسی یک پیروزی سیاسی فدرالیسم.

یک تهدید عمده به فدرالیسم سیاسی حزبی انتصاب فرمانداران به عنوان دولت مرکزی عوامل اقدام بیشتر خسروانه از پادشاه. این dyarchy از تقسیم حق حکومت بین فرمانداران منصوب و انتخاب سیستم مدیریت محتوا ترین بود به شدت castigated استفاده بران کلمات هر دو توسط Ambedkar در مجلس مؤسسان نیز توسط Sarkaria کمیسیون.

آن کاهش یافته کر سیاسی گوش بدون در نظر گرفتن رنگ سیاسی و تنها راه حل به نظر می رسد برای تعیین مشهور بین المللی دانشگاهیان و دانشمندان و یا برندگان جایزه نوبل به عنوان فرمانداران. خطابه هایی در مورد غیر سیاسی انتصاب در حال رفتن به محل کار و کابل ناف را نمی توان قطع جادویی. وجود ندارد و چنین شدید اصلاحات حتی بزرگتر از لغو این پست باید در نظر گرفته شود.

تهدید دیگری است که به طور فزاینده سیاسی مختلف رنگ از 60 درصد به علاوه از نقشه سیاسی از رنگ مرکزی حکم تقدیر. متضاد مقابله و کینه جو سیاسی رویکرد ریشه در دلایل چنین خواهد بود که آغاز پایان از دستاوردهای فدرالیسم. زمامداری و کیاست فوق العاده از یک مدرک مورد نیاز دیده می شود بیشتر در نقض (GST شورای بودن یک استثنای نادر).

حیاتی در Covid بار را مجددا و reimagine واقعی مشورتی مکانیزم برای بهتر حکومت فدرال. هر چند متحده و CMs کشیده شد به مجلس ماتریس بعدها اولیه مستند تصمیم کاملا یک طرفه. بسیاری از مهاجران مقاوم به درمان مشکلات بوجود می آیند از جمله دولت خروج. هیچ ایالتی شورا شده است operationalised به عنوان نهادی ساز و دانشگاهی فدرال تصمیم گیری طول Covid.

تاریخ قضاوت خواهد کرد ما به شدت اگر ما قطعه قطعه کردن و دور پیروزی فدرالیسم در سیاره زمین است متنوع ترین نقطه.

سلب مسئولیت : دیدگاه های مطرح شده در بالا هستند خود نویسنده.