”قطعه دموکراتیک گمشده اروپا

اوایل سال جاری، رئیس جدید کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لیین، اعلام کرد که اروپا باید در مدیریت بحران ها در نزدیکی مرزهای خود بیشتر کار کند. باید “پا پیش برو” و “قاطعانه تر در جهان” باشد. در این هفته، حرف های او سرانجام در بلاروس، کشوری در مرکز اروپای شرقی، به مجادب شد.

انتخابات ناقص در بلاروس در روز یکشنبه منجر به اعتراضات توده ای در تعدادی از شهرها و سرکوب های خشونت آمیز توسط نیروهای ویژه شده است. خانم فون در لاين به اعتبار خود از ديکتاتور ديرينه کشور، الکساندر لوکاشنکو رئيس جمهوری آن کشور خواست نتايج دقيق نظرسنجی را منتشر کند. و او افزود: “آزار و اذیت و سرکوب خشونت آمیز معترضان مسالمت آمیز در اروپا جایی نداره.”

امروز جمعه جلسه ویژه اتحادیه اروپا برای بحث در مورد بحران برگزار می شود. لیتوانی به امنیت نامزد اصلی اپوزیسیون انتخابات، سوتلانا تیخانوفسکایا که مجبور به تبعید شد، مراقبت می کند. و آلمان که اعلام کرده بود که «هیچ نشانه ای از انتخابات آزاد در بلاروس وجود نداشت» خواستار آزادی «معترضان صلح آمیز» در بازداشت شده است.

…اين لحظه اروپاست که به جاي اينکه آمريکا را در اين نقش دنبال کند، گام بردارد و از دموکراسي در جهان حفاظت کند؟ روزهای آینده خواهد گفت که اگر اتحادیه اروپا خود را چیزی بیش از یک اتحادیه کارگری با حداقل تعامل در ترویج دموکراسی می بیند یا نه.

انقلاب دموکراتیک در بلاروس یکی از قطعات ناتمام در بازسازی اروپا پس از فروپاشی کمونیسم در سال ۱۹۸۹ است. با اشغال انتخابات ریاست جمهوری و تصمیم گیری در مورد نقش آن در جهان، اتحادیه اروپا فرصتی برای حمایت از گسترش ارزش های خود در این قاره را دارد. با توجه به اندازه جمعیت بیرون آمدن برای خانم Tikhanovskaya در طول مبارزات انتخاباتی، بلاروس برای انتقال رسیده است. کشور آخرین دیکتاتوری به سبک شوروی در اروپا محسوب می شود.

آلمان، نه تنها برای انتخابات تقلبی بلکه برای وحشیگی علیه تظاهرکنندگان، تحریم علیه رهبران بلاروس را به دنبال داشته است. چنین اقداماتی نشان می دهد که اتحادیه اروپا با وجود مشکلات فعلی خود، در جهان پا به قدم است. اولین قدم درست در حیاط پشتی آن است. مردم بلاروس به وضوح انتخاب برای دموکراسی را ساخته اند. حالا اتحادیه اروپا هم می تواند.

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im