…همخوان ها که رفتند به وک و خراب

چرا بسیاری از کلمات رایج انگلیسی با w اولیه املایی اما تلفظ به عنوان اگر آنها با صدای r آغاز می شود؟ نوشتن، اشتباه، مچ دست، خشم – این ها از قدیمی ترین کلمات انگلیسی هستند. مانند hw-, hr –, and kn-, wr- یکی از خوشه های همخوان “ye olde” است که در انگلیسی آنگلوساکسون تلفظ می شد اما در انگلیسی مدرن تغییر کرده یا ناپدید شده است.

اگر چه امروز ما k k زانو تلفظ نمی, آن را بسیار آسان به انجام. برخی از گویش های انگلیسی هنوز h از what hw تلفظمی کنند، هر چند در حال حاضر حروف در کلماتی مانند چه و چه زمانی معکوس شده است. (معلم کلاس اول من which اصرار witch داشت که کدام و جادوگر همونی نبودند، به سردرگمی بزرگ بچه ها در کلاس ش، که در گویش شان همونجوری بودند.) اما اگر قرار بود هر حرف را تلفظ wr, کنید، چگونه می خواهید wr یا حتی بدتر از آن wl را که در کلمات انگلیسی قدیمی مانند wlanc رخ داده است (“bold؛ “splendid”) و wlite (“چهره; زیبایی”)؟

فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد حدس می زند که این خوشه ها حتی برای آنگلوساکسون ها هم writ سخت بود و به املاهایی مانند werritt برای نوشتن به عنوان مدرکی برای «دشواری زودهنگام در تلفظ ترکیب» استناد می کند. بی استفاده بودن باعث شده است که برخی از زبان شناسان استدلال کنند که هر دو حرف در این جفت ها تلفظ نمی شدند.

فیلشناس دونکا مینکوا استدلال قانع کننده ای می سازد که آنگلوساکسون ها در واقع write, wreath, هر دو حرف را تلفظ می کنند، بر سر نوشتن، وراث و اشک و اشک می افتند. او به آنگلوساکسون و آیه ٔ تَلِیترِتیو قرون وسطی نگاه می کند – شعرهای که با تکرار صداهای اولیهٔ کلمات ساختار یافته اند، نه با قافیه. یک شعر قرن ۱۲ ام، “بروت” نوشته لیآمون، برای مثال، شامل خطوطی مانند “او اجازه نوشتن یک مُهر را می دهد؛ و مايل به لته ديتن ضربه زد (“او ننوشته بود”). شعر “پاکي” خط يحتمي تري داره: “وونک ويت ويتز اون ويد” چيزي مثل “سفيد ي ووندروس چيزي بود که پوشيده بودن”

تا قرن ۱۵ صدای w در حال ناپدید شدن بود که منجر به یک املای رایگان برای همه شد. اگر شما w تلفظ نمی شد ،پس چرا از آن استفاده کنید؟ پس اشتباه به عنوان “رونگ” و مچ به عنوان “حلقه” ظاهر شد. برعکس، اگر برخی از کلمات r با w خاموش شروع شد،چرا همه آنها را نه؟ بنابراین “رات” (یک کلمه قدیمی برای wrath“مشاوره”) می تواند خشم ، و “runkel” می تواند چروک.

این کلمات در قرن ۱۸ به شکل فعلی خود استاندارد شدند، و ما اکنون هیچ مشکلی در به یاد داشته باشید که کلمات با w آغاز می شود – به جز با دندانه دار کردن و wrack. rack در مورد شبه هيکل صحبت کرديم چرا اصرار داريم که به کيک بچسبيم که به کجا تعلق داره؟ به نظر من که تن کهنه از عصب رکزدن باید بخشی بازی کند. اگرچه این کلمه برای اولین بار در قرن بیستم به کار گرفته شد، اما به نظر می رسد کهنه به نظر می رسد، و خوشه همنوازی قدیمی مچ به نظر می رسد مناسب تر است. wr-

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im