*هیروشیما، ناگاساکی نه به عنوان طلوع جنگ اتمی، بلکه از بیداری اخلاقی بشریت شناخته می شود؟

هفتاد و پنج سال پس از بمباران هیروشیما و ناکازاکی بحث ی را فراتر از این قرار داد که سلاح های هسته ای بی اختیار ترین نوع بی انسانی هستند که تا کنون ابداع شده اند، واقعیت ناراحت کننده این است که خطر فاجعه هسته ای به اندازه ای که تا به حال بوده است، بزرگ است و هدف – مشترک همه اعضای شبکه رهبری آسیا و اقیانوسیه برای عدم تکثیر و خلع سلاح هسته ای (APLN) – از دستیابی به حذف خود از چهره زمین است تا آنجا که تا کنون از دستاورد دور است.

توافق نامه های موجود کنترل تسلیحات هسته ای مرده یا در حال مرگ هستند. هیچ چشم انداز وجود دارد آنچه از هر دولت مسلح هسته ای پیوستن به معاهده ممنوعیت هسته ای. در مورد تعدیل آب و برق سلاح های هسته ای در دکترین های استراتژیک پیشرفتی در کار نبود.

هیچ پیشرفتی در ‘هیچ استفاده اول’, ‘تضمین امنیت منفی’, ‘هشدار زدایی’ و یا کاهش انبار جدی – همه اهداف دیرينه APLN. امید پیشرفت در هسته ای کردن شبه جزیره کره متوقف شده است، و هر شش ایالت مسلح هسته ای در منطقه آسیا و اقیانوسیه در حال افزایش مشخصات هسته ای خود هستند.

هیچ اقدامی در مورد خلع سلاح توسط کشورهای سلاح هسته ای به این معنی نیست که تعهد به معاهده عدم ابقای سلاح های هسته ای شکننده باقی می ماند، و تلاش برای تقویت آن غیرممکن است.

واقعیت همچنان باقی است، همان گونه که در طول دهه ها توسط کمیسیون های بین المللی پی در پی بیان شد، تا زمانی که هر دولتی سلاح هسته ای داشته باشد، دیگران آنها را خواهند خواست؛ تا زمانی که هر سلاح هسته ای باقی می ماند آنها محدود یک روز به استفاده می شود، تصادف یا ماجراجویی اشتباه اگر طراحی نیست؛ و هر گونه استفاده از این فاجعه برای زندگی در این سیاره به عنوان ما آن را می دانیم.

پیشرفت در خلع سلاح هسته ای روندی آهسته، آسیاب کننده، خسته کننده، بی پاداش است، اما تلاشی است که باید ادامه پیدا کند، برای بقای بشریت به آن بستگی دارد.

تهدید هسته ای، مانند دو تهدید وجودی دیگر برای زندگی به عنوان ما می دانیم که آن را در جهان با آن روبرو است – تغییرات آب و هوایی و همه گیرجهانی – تنها می تواند از طریق همکاری های جدی، پایدار، هوشمند بین المللی غلبه بر.

• عنصر ضروری در دیدار با تمام این چالش های وجودی موثر است، رهبری سیاسی اصولی.

در مورد تهدید هسته ای، که رهبری می تواند بلافاصله توسط سران سه قدرت هسته ای بزرگ نشان داده شود – ایالات متحده، روسیه و چین – هر یک خود را متعهد به از سرگیری جدی مذاکرات کنترل تسلیحات هسته ای در تمام سطوح دو جانبه و چند جانبه مربوطه، و بازگو کردن آنچه روسای جمهور رونالد ریگان و میخائیل گورباچف پس از عمیق و مرتبط بیان شده 35 سال پیش : “جنگ هسته ای هرگز نمی تواند برنده شود و هرگز نباید جنگید.”

در حالی که محیط فوری برای چنین تعهدی از بین می روند، این مهم است که خوش بین باشیم، و برای تغییر کار کنیم – با این حال افزایشی – همچنان که ما در APLN همچنان به انجام آن ادامه می دیم. درس گاهی اوقات یاد گرفته، پاندول انجام نوسان، چرخ انجام نوبت و رئیس جمهور و نخست وزیران تغییر.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۶ در هیروشیما صحبت کرد که ما «آینده ای را انتخاب می کنیم که در آن هیروشیما و ناکازاکی نه به عنوان طلوع جنگ اتمی، بلکه به عنوان آغاز بیداری اخلاقی خودمان شناخته می شوند». این بسیار مهم است که به حافظه هیروشیما و ناکازاکی زنده نگه دارید، و زنده نگه داشتن این ایده که از خاک خود را 75 سال پیش جهان بهتر و انسانی تر در واقع می تواند رشد کند.

گرت ایوانز، وزیر خارجه سابق استرالیا، رئیس هیئت مدیره APLN است. چونگ-این مون، مشاور ویژه مون جااین رئیس جمهور کره جنوبی، معاون رئیس و مدیر اجرایی APLN است. امروز هفتاد و پنجمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما است

سلب مسئولیت : نظرات بیان شده در بالا خود نویسنده است.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im