سیاست خارجی ممکن است در مقابل ذهن اکثر رای دهندگان آمریکایی قرار ن گیرد، اما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای بقیه جهان بسیار در خطر است.

کلید این است که چگونه واشنگتن چالش ناشی از چین به طور فزاینده قدرتمند، خودکامه و قاطع دیدار خواهد کرد. بسیاری از کشورهای دیگر به ویژه متحدان آمریکا نشانه خود را از رئیس جمهور بعدی خواهند گرفت.

رئیس جمهور دونالد ترامپ به احتمال زیاد مانو دوجانبه خود را یک مانو با شی جین پینگ رهبر چین حفظ خواهد کرد و تلاش می کند امتیازات بیشتری را از او فشار دهد. جو بایدن بیشتر احتمال دارد که رویکرد چند جانبه ای را در این باور در پیش بگیرد که واشنگتن می تواند فشار بیشتری را در کنسرت با شرکای بین المللی اعمال کند.

مدیریت رقابت با پکن با توجه به کلاوت اقتصادی فزاینده چین و بی اعتنایی آقای شی به نگرانی های غرب نسبت به حقوق بشر یا آینده هنگ کنگ به طور دلهره آور دشوار خواهد بود.

کدام یک از سیاست های این دو نامزد موفق تر خواهد بود، هنوز موضوع بحث پارتیزانی است. بقیه دنیا نتیجه را تماشا خواهند کرد.

لندن

ممکن است در میان صدا و خشم تلخ ترین مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده در دهه های اخیر از دست برود، اما رای دهندگان آمریکایی بیش از آینده کشور خود را در طول هفته های غرب تا روز انتخابات تصمیم خواهند گرفت.

سیاست خارجی – بیش از همه، تشدید رقابت آمریکا با چین به طور فزاینده قدرتمند، خودکامه و قاطعانه – نیز در رای گیری است.

انتخاب می توانست آینده اقتصاد جهان و مسیر جهانی شدن را تعیین کند. بلافاصله تر، رویکرد واشنگتن تاثیر خواهد گذاشت که چگونه کشورهای دیگر در سراسر جهان، به ویژه متحدان سنتی ایالات متحده، با چینی ها برخورد می کنند – یکی از دلایلی که آنها به دنبال بازگشت انتخابات در ماه نوامبر با چشم به خصوص نزدیک است.

مهم نیست که چه کسی برنده می شود، شانس یک thaw زود هنگام با پکن از راه دور است. در یک تغییر سیاسی دراماتیک از همین چند سال پیش، هیچ یک از دو حزب سیاسی اصلی آمریکا و هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری، در حال و هوای آن ظاهر نمی شوند.

با قضاوت در مورد اولین دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رویکرد او دوجانبه خواهد بود، نوعی مسابقه مانو-آ-مانو با شی جین پینگ رهبر چین، طیف کامل ابزارهای فشار اقتصادی و سیاسی را برای جایزه دادن به امتیازات پکن مستقر می کند. چالشگر حزب دموکرات او، جو بایدن، مدت هاست که به یک رویکرد چند جانبه علاقه دارد که ریشه در این دیدگاه دارد که آمریکا می تواند نفوذ و فشار بیشتری را در کنسرت با شرکای بین المللی اعمال کند.

مرور رقابت آمریکا با چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، کار دلهره آور سختی برای هر یک از آنها خواهد بود. در طول دو دهه گذشته پکن به یک بازیکن بزرگ در تجارت جهانی، سرمایه گذاری، و بازارهای مالی تبدیل شده است. همچنین در حال ریختن منابع عظیم به تحقیق و توسعه با تکنولوژی بالا بوده است.

نه چندان دور، استقرار سیاست خارجی آمریکا (از جمله جو بایدن) افزایش اقتصادی چین را تشویق می کرد، به این امید که یک چین یکپارچه در اقتصاد جهان کمتر استبدادی و بازتر به همکاری های بین المللی تبدیل شود.

اما حتی پیش از انتخاب آقای ترامپ در سال ۲۰۱۶، تردیدها سخت تر می شد. باراک اوباما و معاون رئیس جمهور وقت بایدن به طور فزاینده ای نگران سرقت مالکیت معنوی چین، خویشتن داری در دسترسی به بازار، و یارانه های دولتی ضد رقابتی – و همچنین گسترش نظامی آن در دریای چین جنوبی شده بودند.

کارولین کاست / AP / فایل

شی جینپینگ رئیس جمهور چین و جو بایدن معاون سابق رئیس جمهور در سال ۲۰۱۵ از فرش قرمز در پایگاه نیروی هوایی اندروز پایین می مانند. چین به سرعت به یک مسئله برتر انتخابات تبدیل شده است چرا که رئیس جمهور دونالد ترامپ و جو بایدن دموکرات سیاست های رقیب را برای پاسخگویی به چالش پکن ترویج می کنند.

امیدها به آزادسازی کمرنگ شده است. آقای شی نگه داشتن قدرت خود را محکم تر کرده و بر مخالفت ها گیر کرده است؛ در اوائل سال جاری او به طور موثری توافق “یک ملت، دو سیستم” را پاره کرد که بر اساس آن بریتانیا هنگ کنگ را به حکومت چین بازگرداند و سرکوب امنیتی فعالان طرفدار دموکراسی را در آنجا آغاز کرد.

و سپس همه گیر COVID-19 آمد، که منشأ آن چین است و در ابتدا از دنیای خارج پنهان شده است. شهرت بین المللی چین کاهش یافت، به ویژه هنگامی که ویروس را در خانه برگردونه بود و حمله تبلیغاتی را آغاز کرد که از پاسخ ملت های غربی انتقاد می کرد.

اما تاثیر عمیق تر همه گیر بر سیاست ایالات متحده این بود که آن را به خانه راند اعتماد اقتصادی رو به رشد آمریکا با چینی ها: طیف گسترده ای از تجهیزات حفاظتی فوری مورد نیاز را می توان تنها در چین یافت می شود.

آقای ترامپ در طول چند ماه گذشته فشار بر پکن را قطع کرده و تحریم های آمریکا را به طور قابل توجهی محکم تر کرده است، به دلیل اعمال در این ماه، بر شرکت غول پیکر فناوری چینی هوآوی. مگر اینکه چشم پوشی اعطا می شود، حرکت به محروم کردن شرکت از میکروچیپ های ضروری می تواند تاثیر زیادی بر ظرفیت تولید آن داشته باشد.

پرونده هوآوی – که با کمک وام های دولتی، به تأمین کننده پیشرو زیرساخت های شبکه مخابراتی در جهان تبدیل شده است- توضیح می دهد که چرا انتخابات آمریکا، و رویکرد آینده واشنگتن به روابط با چین، چنین مورد علاقه شدیدی در سراسر جهان است.

واشنگتن به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای سنتی در اروپا متمایل شده است تا رهبری خود را دنبال کند و این شرکت چینی را از هرگونه دخالت در شبکه های مخابراتی جدید 5G خود خارج کند. و تحریم های آقای ترامپ ممکن است به این معنی باشد که هوآوی حتی سخت افزاری را که برای ساخت شبکه های 5G اروپایی نیاز دارد، نخواهد داشت.

یک دولت بایدن بعید خواهد بود دیدگاه واشنگتن نسبت به هوآوی را تغییر دهد، اگر تنها به دلیل اجماع گسترده در جامعه امنیتی آمریکا که این شرکت می تواند از نقش 5G برای سرقت اطلاعات استفاده کند.

اما آقای بايدن تاکيد کرده است که اگر قرار باشد آمريکا وابستگی خود را به تامين کنندگان چينی در بخش های کليدی کاهش دهد، اين کشور مجبور خواهد بود در تحقيقات، نوآوری و توليد داخلی خود سرمايه گذاری کند. با نشانه هایی که نشان می دهد ملت های اروپایی نیز مشتاق به ایجاد ظرفیت در شرکت های نزدیک تر به خانه هستند، مانند شرکت سوئدی اریکسون و نوکیا فنلاند، یک دولت بایدن به احتمال زیاد به دنبال یک رویکرد هماهنگ در میان متحدان آمریکایی خواهد بود.

ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im