‘تا آنجا که ملاحظات امنیتی استراتژیک بروید، سری لانکا تا به “هند اول” رویکرد

گوتابایا راجاپاکسا رئیس جمهور سریلانکا پودوجانا پرامونونا (SLPP) تازه پیروزی زمین لغزش را در نظرسنجی های پارلمانی تضمین کرد و ماهیدا راجاپاکسا را به عنوان نخست وزیر به عقب آورد. دریاسالار جایاناث کلمبوگ، دبیر امور خارجه و فرمانده سابق Rudroneel Ghosh نیروی دریایی سری لانکا، در مورد پیامدهای بازگشت راجاپاکساها، و معادلات سری لانکا با هند و چین با رودوریل قوش صحبت کرد: Jayanath Colombage

پیروزی عظیم SLPP در نظرسنجی های پارلمانی در سریلانکا را چگونه توضیح می دهید؟

عامل اصلی فعالیت های انجام شده توسط رئیس جمهور Gotabaya Rajapaksa از نوامبر 2019 است. او به کشور ثابت کرده است که او می تواند تحویل دهد. او مصمم است تا امنیت و حاکمیت کشور را حفظ کند. بنابراین عامل اصلی اعتمادی است که مردم سری لانکا اکنون بر رئیس جمهور اصلی می بیند. حزب SLPP جدید تنها در سال 2017 تشکیل شده است. اما با پیروزی در انتخابات محلی در سال ۲۰۱۸، پیوسته محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده است. سال گذشته، “گوتابایا راجاپاکس” رو به ریاست جمهوری پیشرو کرد. رئیس جمهور در نظرسنجی های پارلمانی به حزب افزایش داده است.

حال بازگشت یک ریاست اجرایی قدرتمند در سری لانکا را از طریق لغو اصلاحیه19 قانون اساسی می بینیم؟

بیشتر اصلاحات قانون اساسی که در سریلانکا انجام شد، هدف قرار دادن افراد بود – یا برای سود بردن از یک فرد، یا قربانی کردن یک فرد، یا دور نگه داشتن یک فرد از قدرت. به همین دلیل است که این اصلاحات قانون اساسی واقعا طولانی طول نمی کشه.

در دوران ریاست جمهوری ماهیدا راجاپاکسا نگرانی وجود داشت که سریلانکا به سمت چین در حرکت بود. حالا که راجاپاکس ها به قدرت برگشته، بيشتر از اين ميشه؟

متفاوت خواهد بود رئیس جمهور در هیچ شرایط نامعلومی آن را بسیار روشن ساخته است که تا آنجا که ملاحظات امنیتی استراتژیک پیش می آید، این رویکرد “هند اول” است. که یعنی سریلانکا نمی تواند باشد، نباید باشد و نگرانی امنیتی استراتژیک ی هند نخواهد بود. در دستور کار رئیس جمهور، امنیت ملی در ابتدا قرار دارد. و بدون امنیت منطقه ای نمی توانید امنیت ملی داشته باشيد. اما در جبهه اقتصادی، رئیس جمهور گفته است که ما به روی هر کسی که قادر به آوردن سرمایه گذاری های خارجی به کشور باشد و دیگر وام نداریم، باز است. ما سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذاری خارجی، ساخت عمل انتقال و ترتیبات دیگر از جمله، اما بدون وام بیشتر می خواهیم. هر کسی تحت این رویکرد استقبال می شود. رئیس جمهور همچنین گفته است که سریلانکا آرزو دارد که بی طرف باقی بمانند و روابط دوستانه با همه کشورها را حفظ کنند. و در نهایت، او به طور دسته بندی شده بیان کرده است که او کنترل کامل یک دارایی استراتژیک ملی – بندر، فرودگاه یا هر چیز – را به یک کشور خارجی نمی دهد. تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی، بر اساس قانون اساسی ما، از رئیس جمهور در سریلانکا است.

من می خواهم به شما یادآوری کنم که حتی در زمان زمام داری ماهیدا راجاپاکسا به عنوان رئیس جمهور، ما روابط بسیار خوبی با هند داشتیم. که عامل اصلی بود که چگونه او می تواند جنگ علیه جدایی طلبان LTTE در سال 2009 به پایان برسد. او حتی یک ترویکا – سپس وزیر دفاع Gotabaya Rajapaksa، سپس منشی به رئیس جمهور Lalith Weeratunga، و سپس مشاور ارشد رئیس جمهور و برادرش باسیل Rajapaksa – که بین دهلی نو و کلمبو شاتل و نگه داشتن سابق در مورد وضعیت زمین در سری لانکا. که به ما کمک کرد که جنگ رو ببريم بنابراین هیچ تغییر عمده ای به سمت چین حتی در دوران ریاست جمهوری ماهیدا راجاپاکسا وجود نداشت. آنچه بعد از سال 2009 اتفاق افتاد این است که نیازهای توسعه سریلانکا فوق العاده فراتر رفت. و در آن زمان تنها کشوری که برای سرمایه گذاری در زیرساخت های سریلانکا به روشی بزرگ پیش آمد، چین بود. بنابراین، این یک تغییر سیاست خارجی نبود، بلکه یک ضرورت اقتصادی بود. درسته، هند هم در دوره بعد از سال 2009 کار زیادی کرد – یک مسیر راه آهن به سمت شمال ساخت، بیش از 50000 خانه ساخته شده، بندر شمالی ترین را بازسازی کرد. اما توسعه ما به مراتب فراتر از آنچه هند به تنهایی می تواند انجام. و غرب ما را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرده بود. پس چين اون خلاء رو پر کرد اما در برخورد بیشتر با چین، سریلانکا ترس را در ذهن جامعه استراتژیک هند ایجاد کرد که شروع به دیدن کلمبو به عنوان یک تهدید کرد. و من فکر می کنم به همین دلیل است که هند آرزوی تغییر رژیم در سال 2015 را که آنها انجام داد. اما اوضاع بعد از سال 2015 بدتر شد. اگر چه ما تا به حال برخورد با چین ما دارایی های استراتژیک ما را به چینی ها برای اجاره 99 ساله داده نشده بود. این دقیقا همان کاری است که دولت پس از آن با هامبانوتا انجام داد. پس هند نگران تر شد به همین دلیل است که رئیس جمهور کنونی بسیار روشن است که دارایی های استراتژیک ملی به هیچ تحویل داده نمی شود. بنابراین، ما به هیچ نمی شود تیتر زدن، ما بی طرف بودن را حفظ خواهد کرد و نگه داشتن هند در قلب ما تا آنجا که امنیت استراتژیک است. اما ما همچنین باید توسعه و نیاز به سرمایه گذاری. بنابراین هر کسی، چین، ژاپن، یا هر دیگری می تواند بیاید.

اما حضور نیروی دریایی چین در منطقه رو به افزایش است. سری لانکا چگونه با این موضوع برخورد خواهد کرد؟

سریلانکا هرگز اجازه نمی دهد که خاک یا آب های سرزمینی آن توسط کسی علیه کسی استفاده شود. مخصوصا ً در برابر هند این آخرین کاری است که ما همیشه انجام می دیم چون خودکشی است. بله، گسترش نیروی دریایی چین یک واقعیت است، آنها دومین نیروی دریایی بزرگ جهان را دارند، آنها می توانند چهار ناو هواپیمابر در چهار سال بسازه، و بله آنها علاقه استراتژیک به اقیانوس هند دارند و در اینجا همراه با دیگر ناوهای روسیه، ژاپن، بریتانیا، فرانسه و غیره حضور دارند. اما با شروع از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰ اوت، بیش از ۵۲۵ کشتی جنگی از سری لانکا بازدید کرده اند. با 110 که طبیعی است، دوم ژاپن با 80 کشتی، و راه پایین لیست چین با حدود 40 کشتی است. بنابراین هیچ زمینه ای برای باور این که در دهه گذشته سریلانکا هر گونه ترجیح به چین داده است وجود دارد. در حالی که ما ترجیح خاصی به هند و سپس ژاپن داده است. بنابراین نباید ترس از تبدیل شدن سریلانکا به یک مرکز دریایی برای چین وجود داشته باشد.

آیا سریلانکا می ترسد که به رقابت ژئوپولتیکی بین هند و چین مکیده شود؟

ما در حال حاضر در آن گیر از 2011-12. در واقع، ما در این بازی قدرت بین هند، چین، ژاپن و ایالات متحده به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک ما گرفتار شده است. ما می خواهیم که اجتناب از. ما نمی خواهیم زمین فوتبال ی که بازی در آن برگزار می شود، بشود. یا باید بازیکن یا داور بشه ولی قطعا ً زمین فوتبال نیست پس به همین دلیل است که رئیس جمهور بسیار روشن است که ما می خواهیم بی طرف بودن خود را حفظ کنیم و نمی خواهیم در بازی قدرت اصلی گرفتار بشیم. وضعیت ی که انتظار می رود بین یکی یا دیگری انتخاب کنند، یا بین یکی در مقابل دیگری قرار گیرد، این وضعیت برای بسیاری از کشورهای کوچکتر منطقه است. ما می خواهیم آگاهانه از هر دو موقعیت اجتناب کنیم. ما به چند ترازبندی به جای همترازی مفرد با یک کشور خاص اعتقاد داریم.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im