75 سال پس از شکست در جنگ جهانی دوم، ژاپن به یک ستون بحرانی از اتحاد های غربی تبدیل شده است

امروز هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی بر ژاپن (روز وی جی) است که در نهایت به جنگ جهانی دوم بسته شد. در حالی که ژاپن دشمن بزرگ ایالات متحده بود و سپس، امروز اهمیت توکیو در اتحاد غرب است قابل توجه است، و در حال رشد، اهمیت استراتژیک دوباره.

نه تنها ژاپن عضو ی دیرينه باشگاه های غربی مانند G7 است، همچنين گمانه زنی های سياست ی رو به رشدی وجود دارد که می تواند برای پيوستن به اتحاد اطلاعاتی به اصطلاح “پنج چشم” که در حال حاضر کانادا، آمریکا، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند را تشکیل می دهد، دعوت شود.

بخش کلیدی از منطق برای اهمیت ژئوپولتیکی رو به رشد ژاپن این است که، درست مانند آغاز جنگ سرد، آن را در غرب به عنوان یک برآمدگی کلیدی در برابر پیشرفت چین و به طور بالقوه روسیه به آسیا اقیانوس یهاقیانوس آرام درک می شود. با این حال، در حالی که تاکید زیادی بر ستون امنیتی اتحاد ژاپن و غرب است، اقتصاد هم مهم است.

از زمان پایان جنگ جهانی دوم، تحول تدریجی نقش جهانی ژاپن، در بخشی از موفقیت تجاری فوق العاده پس از جنگ که منجر به افزایش خواستار آن برای مطابقت قدرت اقتصادی خود با تعهد به روابط سیاسی بین المللی نیز شد. امروز، این اقتصاد یکی از بزرگترین سه اقتصاد جهان باقی می ماند، و برای کمک به جوان سازی رشد اقتصادی جهانی پس از شوک کوروناویروس حیاتی خواهد بود.

خارج از ایالات متحده بسیاری از کشورهای غربی دیگر به خصوص استقبال از تعهد به ژاپن به تجارت بین المللی است. نه تنها توکیو سال گذشته با واشنگتن قرارداد دوجانبه امضا نکرد، اخیرا ً به یک قرارداد تجاری اتحادیه اروپا و ژاپن که حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی جهانی و ۶۵۰ میلیون نفر را پوشش می دهد متعهد شده است. در حال حاضر توکیو سال گذشته با 11 کشور آسیا و اقیانوسیه و آمریکا که حدود 13 درصد از تجارت جهانی و جمعیت 500 میلیونی را در بر می گیرد، در پیشتاز مشارکت ترانس اقیانوس آرام قرار داشت.

یکی از دلایلی که اروپا به ویژه دفاع ژاپن از تجارت بین المللی را مورد قدردانی قرار می دهد و در واقع یک “نظم جهانی مبتنی بر قواعد” گسترده تر است، متعادل کردن دولت ترامپ در مورد این مسائل است. اجلاس سال گذشته گروه 20 توکیو که میزبانی آن را بر خود داشت، تجارت را محور اصلی خود قرار داد، با وجود این موضوع باعث ایجاد منازع اتّهامی بین رئیس جمهور دونالد ترامپ و دیگر رهبران جهان در نشست های قبلی گروه 20 شد.

فراتر از این عوامل ساختاری، سیاست بین المللی ژاپن، شنزو آبه – که اکنون طولانی ترین خدمت PM در تاریخ ملت است – ثابت کرده است که شخصا بسیار در تحکیم روابط با رهبران غربی. از جمله ترامپ که در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ منتقد توکیو بود.

آبه این خطر را مشاهده کرد و اولین رهبر خارجی شد که پس از پیروزی شوک چهار سال پیش رئیس جمهور را ملاقات کرد. از آن زمان به بعد، آبه به نظر می رسد که پیوند شخصی قابل توجهی با رئیس جمهور مزدور برای استحکام روابط آمریکا و ژاپن ایجاد کرده است. آبه یکی از چند رهبر خارجی بوده است، برای مثال، برای توافق با یک معامله تجاری با ترامپ. این به خنثی کردن انتقاد قبلی رئیس جمهور از آنچه که او به عنوان شیوه های تجارت ناعادلانه ژاپن که شامل واردات و صادرات خودرو است، کمک کرده است؛ و اتهامات او که توکیو با استفاده از سیاست پولی برای ارزش گذاری ارز خود را به افزایش صادر کنندگان.

در ادامه، ترامپ بارها تعهد قوی آمریکا به امنیت ژاپن را برجسته کرده و گفته است که این رابطه «سنگ رکن صلح» در آسیا و اقیانوسیه است. راننده اصلی در روابط ایالات متحده و ژاپن به طور فزاینده نزدیک چین است.

در این چشم انداز ژئوپولتیکی سیال، آبه به دنبال افزایش قابل توجهی هزینه های دفاعی بوده است. ساختمان از معامله تجاری سال گذشته آمریکا و ژاپن، در یک زمینه که به این اساس به نظر می رسد ترامپ می خواهد بیشتر قاطع توکیو، آبه در حال حاضر می خواهم به حذف بسیاری از هویت امنیتی صلح طلب کشور پس از 1945 به طوری که می تواند بیشتر خارجی درگیر.

یکی از اقدامات بزرگ، خاص آبه می خواهد به فشار برای لغو ماده 9 است. این بند در قانون اساسی ژاپن پس از جنگ است که ارتش این کشور را به نقشی کاملاً دفاعی محدود می کند، و به این معنی است که هزینه های دفاعی اغلب زیر ۱٪ تولید ناخالص داخلی از سال ۱۹۴۵ باقی مانده است.

برای برچیدن این موضوع، آبه نه تنها به اکثریت دو سوم در هر دو اتاق قوه ی قانون گذار، بلکه نیاز به اکثریت ساده در یک همه پرسی ملی دارد.  در حالی که او همچنان برای این کار به عنوان بخشی از میراث خود را فشار می دهد، هنوز ممکن است یک مانع قابل تحمل حتی برای نیروهای ماهر، PM کهنه کار، با توجه به بدن بزرگ از افکار عمومی ژاپن که هنوز ارزش صلح طلبی خود را پس از جنگ در تنها کشور در جهان به تا کنون با سلاح های هسته ای مورد حمله قرار اثبات کند.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im