گزارش: اسرائیل قبل از حمله به نیروگاه موشکی ایران با آمریکا مشورت می کند


نیویورک تایمز روز شنبه به نقل از افراد مطلع از این اقدام گزارش داد که دولت اسرائیل قبل از انجام حملات هوایی مخفیانه علیه تاسیسات هسته ای ایران در کرج و یک کارخانه موشکی در غرب تهران با مقامات آمریکایی مشورت کرده است.

اختلافات طولانی مدت بر سر نحوه برخورد با برنامه هسته ای ایران به تنش های جدیدی بین دولت جو بایدن و اسرائیل تبدیل شده است، به طوری که دو مقام ارشد اسرائیلی این هفته واشنگتن را ترک کردند و نگران تعهد آمریکایی ها به بازسازی توافق هسته ای 2015 خواهند بود. توافقی ناقص که به تهران اجازه می دهد برنامه غنی سازی هسته ای خود را سرعت بخشد.

تنش ها در طول هفته مشهود بود زیرا دولت بایدن تلاش کرد اتحاد با اسرائیل را در مورد نحوه برخورد با ایران در سال آینده گرد هم آورد.

در تلاشی برای پر کردن این شکاف، مقامات آمریکایی این هفته گفتند که بایدن دو ماه پیش از مشاور امنیت ملی خود، جیک سالیوان، خواسته بود در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک، طرح نظامی تجدیدنظر شده پنتاگون را بررسی کند.

مقامات دولت همچنین تلاش های جدیدی را برای تشدید به جای کاهش تحریم ها علیه ایران تشریح کرده اند.

به گفته مقامات دولت، تمرکز بایدن بر گزینه‌های نظامی و تحریم‌ها تلاشی بود برای نشان دادن این پیام به تهران مبنی بر اینکه صبر ایالات متحده نسبت به طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای ایران در وین تمام شده است. وزیر امور خارجه آنتونی جی. بلینکن هفته گذشته گفت که دولت جدید ایران “به نظر جدی نمی رسد که اقدامات لازم برای بازگشت به پایبندی” به توافق هسته ای 2015 را انجام دهد.

اما این خط تندتر همچنین برای اطمینان بخشیدن به مقامات اسرائیلی بود که به طور فزاینده ای سرخورده شده بودند. اگرچه آنها علناً از رئیس جمهور ایالات متحده به دلیل رفتار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق در دوران باراک اوباما انتقاد نخواهند کرد، اما مقامات اسرائیلی به طور خصوصی مدعی شده اند که ایرانی ها در حال پیشبرد برنامه هسته ای خود هستند در حالی که شرط بندی می کنند که ایالات متحده مشتاق کاهش تعهدات ایالات متحده است. خاورمیانه، مذاکرات در وین را برای اقدام قاطعانه تر رها نمی کند.

این مقاله بر اساس گفتگو با بیش از دوازده مقام آمریکایی و اسرائیلی است که به شرط ناشناس ماندن در مورد موضوعات حساس دیپلماسی و ارزیابی های اطلاعاتی طبقه بندی شده صحبت کردند.

پس از یک تماس تلفنی پرتنش با بلینکن 10 روز پیش، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، وزیر دفاع خود، بنی گانز و رهبر جدید موساد، دیوید بارنیا، را در این هفته به واشنگتن فرستاد، که مجهز به اطلاعات جدید در مورد غنی سازی اورانیوم ایران و کار آنچه اسرائیل می گوید. گروه تسلیحاتی آنها با وجود گفتگوهای سخت تر آمریکا، مقامات اسرائیلی نگران ادامه روابط دیپلماتیک با ایران هستند.

اختلاف بر سر ایران تنها یکی از چندین موضوعی است که به روابط بایدن و بنت مربوط می شود. این زوج روی پایه محکمی شروع کردند: بایدن چند ساعت پس از روی کار آمدن رهبر اسرائیل در ژوئن با بنت صحبت کرد – نشانه ای از حمایت، با توجه به اینکه بایدن هفته ها پس از روی کار آمدن به طور مستقیم با نتانیاهو، سلف بنت صحبت کرد.

اما از آن زمان، دو دولت بر سر اینکه آیا ایالات متحده باید کنسولگری آمریکا را برای فلسطینیان در اورشلیم بازگشایی کند که توسط رئیس جمهور دونالد جی بسته شده بود، با هم درگیر شدند. ترامپ. بنت می گوید چنین اقدامی حاکمیت اسرائیل را در پایتختش تضعیف می کند.

همچنین بر سر برنامه‌های اسرائیل برای توسعه شهرک‌های خود در کرانه باختری اشغالی و تصمیم دولت بایدن برای قرار دادن دو شرکت جاسوس‌افزار اسرائیلی، NSO Group و Candiru که محصولات آنها توسط دولت‌های مستبد برای هک کردن تلفن‌ها استفاده می‌شود، اختلاف نظر وجود دارد. از مخالفان و فعالان حقوق بشر.

اما ریشه تنش بین اسرائیل و ایالات متحده، اختلاف نظر اساسی بر سر چگونگی توقف برنامه ایران است. این بحث جدیدی نیست: دو متحد به شدت برای توافق 2015 جنگیدند که اسرائیل با آن مخالفت کرد و اوباما آن را امضا کرد.

اخیراً، آنها با خرد خرابکاری اسرائیل در تأسیسات ایران، که دولت بنت معتقد است این برنامه را مختل کرده است و برخی در ایالات متحده می گویند که تنها ایرانیان را تشویق می کند تا تأسیسات غنی سازی هسته ای را با تجهیزات کارآمدتر و مدرن تر بازسازی کنند، مخالفت کردند.

مقامات اسرائیلی از استقبال گرم کاخ سفید از بنت خرسند بودند. دولت بایدن از دولت او به دلیل شفافیت بسیار بیشتر از نتانیاهو با او تمجید کرد. به گفته افراد مطلع از این اقدام، در واقع، اسرائیلی ها قبل از انجام دو حمله مخفیانه علیه ایران، یکی در ماه سپتامبر علیه یک پایگاه موشکی و دیگری در ژوئن علیه یک کارخانه ایرانی که سانتریفیوژهای هسته ای می سازد، با آمریکایی ها مشورت کردند.

اما گفتگوی هفته گذشته بین بنت و بلینکن بحث برانگیز بود و دو طرف دیدگاه های متفاوتی در مورد ارزش تجدید توافق برای آزمایش جاه طلبی های هسته ای تهران داشتند.

به گفته مقامات هر دو طرف، این تماس مقامات هر دو کشور را ناامید کرد.

به گفته یک مقام آگاه از جزئیات این گفتگو، بنت در یک گفتگوی تلفنی گفت که ایران با افزایش نرخ غنی‌سازی تلاش می‌کند از آمریکا باج‌گیری کند. بنت افزود: هیچ مقام آمریکایی یا اسرائیلی نمی‌خواهد اعلام کند که ایران به غنی‌سازی بمباران دست یافته است، اما ترس از ایران مجهز به سلاح هسته‌ای نباید منجر به تسلیم خواسته‌های ایران یا امضای توافقنامه‌ای بی‌دیده شود.

تهران تلاش برای تسلیحات هسته‌ای را رد می‌کند و می‌گوید که می‌خواهد بر فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز مسلط شود. مقامات ایرانی همچنین تاکید کردند که این کشور این حق را برای خود محفوظ می دارد که به هرگونه ماجراجویی از سوی آمریکا و اسرائیل پاسخ دهد.

برخی از مقامات ایالات متحده بر این باورند که این نگرانی ها در مورد تخفیفات نامناسب است. مقامات اسرائیلی شکایت کرده اند که ایالات متحده در حال بررسی یک توافق موقت با تهران است که برخی از تحریم ها را در ازای توقف بخشی از فعالیت های هسته ای این کشور لغو می کند. با این حال، مقامات آمریکایی می گویند که چنین پیشنهادی، حداقل در حال حاضر، به دلیل عدم تمایل ایران به تعهد، فعالانه مورد بررسی قرار نمی گیرد.

مقامات اسرائیلی اطمینان ندارند. آنها به طور فزاینده ای نگران هستند که ایالات متحده در نهایت با تهران به توافق برسد و سپس سعی کند اطلاعات اسرائیل را از انجام حملات خرابکارانه مخفی مسدود کند. رهبران اسرائیل می‌گویند که از دولت بایدن اطمینان می‌خواهند که واشنگتن به دنبال مهار کارزار خرابکارانه آن‌ها نخواهد بود، حتی در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای مجدد.

اختلاف نظرها بر سر ارزیابی‌های اطلاعاتی ذخایر هسته‌ای ایران و دانش ساخت بمب، نسبتاً اندک باقی می‌ماند، که عمدتاً بر روی مدت زمان لازم برای تولید سلاح در صورت دریافت سوخت هسته‌ای کافی برای بمب متمرکز است.

اما شکاف در اهمیت این ارزیابی ها زیاد است. مقامات آمریکایی بر این باورند که تا زمانی که ایران دست به تولید بمب نزند، برنامه نظامی هسته ای ندارد، زیرا از سال 2003 برنامه های موجود را تعطیل کرده است. از سوی دیگر، مقامات اسرائیلی معتقدند که ایران از سال 2003 به تلاش های مخفیانه برای ساخت بمب ادامه داده است.

برخی از مقامات اسرائیلی بر این باورند که کارزار خرابکاری دارای اثرات استراتژیک است و ممکن است یکی از دلایل بازگشت ایرانی ها به وین، هرچند نامشخص، باشد. یک مقام ارشد اطلاعاتی اسرائیل خاطرنشان کرد که عملیات خرابکارانه در رأس حکومت ایران پارانویا ایجاد کرده است. به گفته این مقام، این عملیات تهران را بر آن داشته تا در مورد سرعت بخشیدن به پروژه هسته ای تجدید نظر کند.

اما حتی حامیان آمریکایی رویکرد اسرائیل می‌گویند که این اقدام مانند «چمن‌زنی» است، که گامی ضروری برای تحت کنترل نگه داشتن ایران است، اما این اقدامی نیست که هرگز به طور کامل تحقیقات هسته‌ای تهران را متوقف کند. این مقامات آمریکایی بر این باورند که تنها راه ماندگار برای جلوگیری از توسعه تسلیحات ایران، دستیابی به توافقی مانند توافق سال 2015 است که ایران را ملزم می کند سوخت هسته ای خود را از این کشور ارسال کند. و این مستلزم کاهش قابل توجه تحریم ها در ازای آن است.

در جلسات این هفته، مقامات اسرائیلی سعی کردند واشنگتن را متقاعد کنند که برای توافق دیپلماتیک تلاش نکند و در عوض تحریم ها را تشدید کند. اما مقامات اسرائیلی می گویند که نگرانند ایالات متحده مخفیانه با ایران ارتباط برقرار کند و دور جدید مذاکرات در وین در نهایت به امضای توافق منجر شود.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که این دیدارها در بحبوحه حمله اخیر ایران به نیروهای آمریکایی در سوریه برگزار شد. این مقام افزود، اسرائیلی ها نسبت به تهدید ایران در ارتباط با برنامه هسته ای و خطر تکثیر موشک ها و سایر تسلیحات تهاجمی بودند.

اما نگرانی فزاینده ای در میان آمریکایی ها وجود دارد که کشته یا زخمی شدن یک نظامی آمریکایی در اثر حمله هواپیمای بدون سرنشین ایران به نگهبان بایدن فقط مسئله زمان است. همانطور که ایران روشن می کند که در صورت حمله اسرائیل به ایران یا نیروهای نیابتی آن، علیه پرسنل آمریکایی در سوریه یا عراق تلافی خواهد کرد، برنامه ریزی حمله را پیچیده می کند.

ایران بارها تاکید کرده است که ادعاهای نقش این کشور در حمله به منافع آمریکا در عراق و سوریه بی‌اساس و فاقد اعتبار قانونی است.

ویلیام جی. برنز، مدیر سیا، نسبت به فعالیت هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده است.

او گفت که ایرانی‌ها با مذاکرات “پای خود را زمین می‌گذارند” زیرا “آنها در حال پیشرفت مداوم در برنامه هسته‌ای خود، به ویژه غنی‌سازی تا 60 درصد در حال حاضر هستند”.

اما برنز افزود که ایالات متحده همچنان بر این باور است که ایران تصمیمی برای تسلیح برنامه هسته ای خود نداشته است.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

آموزش سئو