کولر گازی

کولرگازی

در فصل های گرم سال مانند تابستان که دما تا حد متعددی ارتقا می یابد و حرارت  می شود، افراد برای خنک کردن و متعادل نمودن دمای گوشه و کنار خویش از وسایل خنک کننده ای مانند پنکه، کولر و کولرهای گازی یا اسپلیت به کارگیری می ‌کنند. در ادامه همین نوشته قصد داریم به سوالاتی همچون کولر گازی چیست و کولر گازی به چه صورت کار می کند ؟ همینطور یک سری از سوالات دیگر در رابطه اهمیت برندهای کولر گازی و روش خرید کردن کولر گازی که بوسیله کاربران مطرح می شود پاسخ دهیم.

 پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله با ما ملازم باشید. کولر گازی مثل همگی سیستم های سرماساز به وسیله سیکل تبرید ساخت سرمایش می کند. سیکل تبرید، سیکلی می باشد که در سردخانه های خانگی، چیلرها، روفتاپ پکیج ها و کلیه سیستم هایی که به صورت تحمیلی ایجاد سرمایش می کنند، وجود دارد.

به لهجه معمولی کولر گازی انرژی الکتریکی را گرفته و آن را به سوز‌و‌سرما تبدیل می کند .همین ایجاد سوز‌و‌سرما و درواقع گرفتن گرما طی عملیاتی انجام می شود. در واقع کولر گازی بر مغایر نام نادرست انداز خود، با انرژی الکتریکی و الکتریسیته سبب ساخت سوز و سرما می شود نه با گاز

اشکال کولر گازی ها

فرض کنید کل کولرهای گازی عین هم باشند در یک میزان و ظرفیت یکسان. خیلی از اشخاص نیاز به گنجایش بالا ندارند و می ‌خواهند از یک کولر گازی ریز به جهت خنک کردن اتاق خویش به کارگیری کنند. پس کلیدی این وجود اگر تمام مدل‌ها یک ظرفیت یکسان داشته باشند این شخص از خرید کولر گازی منصرف می ‌شود. از این رو کمپانی ‌های سازنده کولر گازی برای این‌که مشتریان خویش را از دست ندهند کولرهای گازی را در اشکال متعدد طراحی کرده اند که هر شخص بتواند از این دستگاه در محیط‌ های متفاوت به کار گیری کند.

مورد ها ذیل از گونه های کولرهای گازی موجود در بازار جهانی است:

1. یونیت یا گونه پنجره ای

 2. مدل اسپلیت یا این که دو تکه

 3. کولر گازی دسته پرتال

 4. داکت اسپلیت

 5. کولرهای گازی مولتی اسپلیت

 6. مدل سقفی و زمینی

 7. کولرهای گازی مرکزی (ایستاده)

مزایای استفاده از کولر گازی اسپلیت

اسپلیت نسبت به کولر گازی‌ های دیگر و کولر آبی مزایای متعددی دارد. کولر گازی اسپلیت علاوه بر تهیه و تنظیم دمای محیط، هوا را هم با گرفتن بخارهای اضافی، چربی‌های موجود و کوچک گردها تصفیه می ‌کندهمچنین کولرهای گازی برخلاف کولر آبی بوی نامطبوعی از خودشان ساخت نمی ‌کنند و همینطور ظواهر زیبای آن‌ ها در درکوراسیون منزل تاثیر می‌ گذارد.

از طرفی یکی از از معضل اشخاص در تاسیسات ساختمان، مشکلات شوفاژ یا بخاری‌ های خانگی استاستفاده از کولر گازی اسپلیت سرد و گرم همین مشکلات اشخاص را حل می‌ کند و دیگر به به کار گیری از وسایل گرمایشی نیازی نیست. از طرفی هر یکسری کولر گازی مزایا و فواید زیادی به جهت افراد داراست اما این دسته کولرها از هزینه زیادی برخوردارند و همینطور انرژی الکتریسیته بالایی مصرف می‌ کنند و معمولا در فضاهای ریز دمای محیط را به شدت کمتر می‌دهند.

معایب به کار گیری از کولر گازی اسپلیت

هزینه ی خرید کردن کولرهای گازی زیاد فراوان استبخش اعظم مدل‌ های کولرهای گازی مصرف انرژی متعددی دارا‌هستند به جز نوع اینورتر؛ نباید دوران متعددی را در محیط‌ های تهویه مطبوع قرار گرفت (تنگی نفس و کم آبی پوست برای فرد ساخت می‌کند) . تمیز نکردن فیلترهای کولر گازی باعث ساخت بیماری ‌های تنفسی و حساسیت می‌شود

ابعاد کولر گازی

کولر های گازی در بعدها مختلفی بسته به مدل استعمال و محلی که در آن قرار می گیرد طراحی می شود که کاربر اساسی توجه به متراژ محفظه خویش می تواند آن را گزینش کند. کولر گازی به طور معمول در ظرفیت های ۹۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ هزار در نوع اسپلیت دیواری و در مدل ایستاده تا ۹۰۰۰۰ نیز عرضه می شود که مدل های گنجایش بالا معمولا مهم الکتریسیته ۳ فاز کار می نمایند و برای محیط های پهناور مانند سالن های بزرگ، تالارها، فرودگاه و… آیتم به کار گیری قرار می گیرد.

تفاوت کولر گازی اصلی کمپرسور ساده و اینورتر چیست؟ همان طور که ذکر شد، کولرهای گازی بر مبنا سیکل تبرید عملیات خنک سازی محیط را انجام می دهندیکی از دارای ترین اجزای سیکل تبرید که قلب دستگاه تهویه مطبوع نیز نامیده می شود، کمپرسور اسم دارد. کمپرسور وظیفه فشردن مبرد و انتقال آن به کندانسور را بر عهده دارد. می قدرت گفت با ترین و البته گرانترین قطعه کولرهای گازی کمپرسور آن ها می باشداهمیت اعتنا به اهمیت کمپرسور در همین دستگاه ها میزان مرغوب بودن و تکنولوژی تولید آن ها هم متعدد است.

امروزه کمپرسورهای اینورتر به عامل مصرف برق  ذیل خیس نسبت به کمپرسورهای معمولی عمده در تولید کولرهای گازی گزینه به کار گیری قرار می گیرندبها فراتر این کمپرسورها نسبت دسته بی آلایش آن، در ارزش نهایی کولر گازی دوچندان تاثیرگذار است. در کمپرسور معمولی، کمپرسور خاموش و یا پر‌نور استاما در کمپرسورهای اینورتر بدور کمپرسور متغیر می باشد.

 به جهت مثال یک کمپرسور اینورتر می تواند در 40گنجایش خود فعال باشد و در صورتی که نیاز به ظرفیت ذیل تر و یا فراتر باشد، بدور کمپرسور قلیل و زیاد می شوداین عملیات فراوان مهم، نیز در کاهش محسوس مصرف انرژی و هم در ارتفاع قدمت دستگاه مضاعف اثر گذار است. در واقع کمپرسورهای معمولی  ON و OFF می شوند ولی کمپرسورهای اینورتر دور خویش را اندک و زیاد می کنند.

ایندکسر

آموزش سئو