مذاکره کننده ارشد ایران: توپ در دادگاه آمریکا برای برجام


علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد و معاون وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید توپ در حوزه هسته‌ای آمریکاست و واشنگتن باید تحریم‌ها علیه تهران را لغو کند.

ایران دو پیش نویس سند را در جریان مذاکرات بسیار پرتنش هسته ای در وین ارائه کرد که خواستار لغو تمامی تحریم های اعمال شده توسط رئیس جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ شد.

این اقدام احتمالاً منجر به اتهاماتی می شود زیرا ایران و ایالات متحده به دنبال احیای توافق هسته ای 2015 هستند.

منابع آگاه MEE گفتند که انتظار می رود کشورهای مذاکره کننده اروپایی برای دومین بار در سه روز اخیر درخواست تعویق کنند.

اما هیئت ایرانی می‌خواهد بماند و می‌گوید اختلافات بین طرفین باید حول میز وین حل و فصل شود.

کاوشگر در اولین مصاحبه خود از زمان آغاز مذاکرات روز دوشنبه به میدل ایست آی گفت که این به ایالات متحده و نه ایران بستگی دارد که پای میز مذاکره بیاید.

باقری با بیان اینکه ایران برای دستیابی به توافق بر سر برنامه غنی‌سازی هسته‌ای خود تحت فشار نیست، گفت: توپ در میدان آمریکاست.

حفاری‌ها تاکید کرده‌اند که اکنون به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بستگی دارد که به پایبندی کامل خود بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند، زیرا واشنگتن کسی بود که به طور یکجانبه از معاهده 2018 خارج شد.

ایران تاکید کرده است که ایالات متحده نه تنها برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بلکه قطعنامه سازمان ملل و قوانین بین المللی را نیز نقض کرده است.

با این حال، Excavators تاکید کرد که ایران در مذاکرات بسیار جدی است و بر این واقعیت تاکید کرد که 40 مقام ارشد با او در پایتخت اتریش حضور دارند.

معاون وزیر امور خارجه گمانه زنی های اخیر مبنی بر اینکه ایران در حال بررسی یک توافق موقت، طرح موسوم به «کمتر برای کمتر» است، یا اینکه کشورش «برجام پلاس» را که شامل آغاز گفت وگو درباره نیروهای ایرانی می شود، بررسی خواهد کرد. موشک های بالستیک را رد کرد. یا مشارکت منطقه ای آن.

بایدن در قلب سیاست دولتش در خاورمیانه به برجام بازگشته است، اما تاکنون دامنه تحریم های اعمال شده توسط ترامپ برای اعمال “فشار حداکثری” بر ایران را حفظ کرده است.

مذاکرات ایران و کشورهای گروه 4+1 شامل بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان پس از پنج ماه تاخیر پس از انتخاب ابراهیم رئیسی رئیس جمهور تندرو در ایران، هفته جاری در وین از سر گرفته شد.

پس از خروج یکجانبه ترامپ از پیمانی که برای محدود کردن توانایی‌ها و جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران طراحی شده بود، مذاکره‌کنندگان ایرانی از ملاقات رو در رو با همتایان آمریکایی خود خودداری کردند.

هیئت‌هایی از ایران و گروه 1+4 در هتل پالاس کوبورگ حضور دارند و مقامات اتحادیه اروپا در حال ارسال پیام به آمریکایی‌هایی هستند که در ماریوت در خیابان‌های خالی و مطبوع وین منتظر هستند.

ایالات متحده بر پایبندی کامل به برجام فشار می‌آورد که شامل کاهش تعداد سانتریفیوژها و کل ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ازای لغو تحریم‌هایی است که می‌گوید با فعالیت‌های هسته‌ای ایران مرتبط است.

با این حال، بسیاری از تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط کمپین «فشار حداکثری» ترامپ باقی خواهند ماند. واشنگتن می گوید این تحریم ها شامل فناوری موشکی، تروریسم، حمله به تاسیسات نفتی در خلیج فارس، حمایت ایران از هوتوها در یمن و نقض حقوق بشر است.

ایران همه این تحریم‌ها را مستقیماً با توافق هسته‌ای و تلاش‌های ترامپ برای وادار کردن تهران به تغییر توافق مرتبط می‌داند.

یک منبع ایرانی نزدیک به دولت گفت تحریم های غیرهسته ای نقض مستقیم برجام است، زیرا مانع عادی سازی تجارت و تجارت ایران می شود.

ایرانی‌ها می‌خواهند همه تحریم‌های پس از برجام، همراه با تحریم‌های توافق شده در توافق اولیه، لغو شود.

مذاکرات در وین بی ثبات بوده است.

MEE می‌داند که در تیم بین‌المللی درگیر در مذاکرات رو در رو با هیئت ایرانی اختلاف‌هایی پدید آمده است.

زمانی که مقامات اروپایی ایران را به ناسازگاری متهم کردند، رئیس هیئت چینی با استناد به توافقنامه دفاعی AUKUS که در ماه سپتامبر بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا امضا شد، ریاکاری غرب در مورد اشاعه هسته‌ای را مورد تاکید قرار داد.

نماینده اتحادیه اروپا پس از آن که ایرانی ها به آنها گفتند که آنها را تهدید نکنید، عقب نشینی کرد. یک منبع آگاه از موضع ایالات متحده به MEE گفت، او سپس خاطرنشان کرد که سخنان مقدماتی او سوء تعبیر شده است.

سخنگوی اتحادیه اروپا به درخواست برای اظهار نظر در جریان مذاکرات پاسخی نداد.

سپس طرف اروپایی خواستار تعویق شد و هیئت ایرانی مخالفت کرد و گفت همه باید به تهران بازگردند. سپس گفتگوها ادامه یافت.

از ژوئن، مقامات آمریکایی بارها هشدار داده اند که پنجره فرصت برای توافق در حال بسته شدن است. حفاری‌ها این را رد کردند و روشن کردند که ایران تحت فشار نیست.

«موضوع مذاکرات کنونی درباره ایران نیست. وی با بیان اینکه نقض برجام، قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین‌الملل باری بر دوش واشنگتن است، گفت: این به آمریکا مربوط می‌شود.

بنابراین اکنون توپ در زمین آمریکایی ها است. وی افزود: آمریکایی ها باید تحریم ها را لغو کنند.

باقری با رد ادعاها مبنی بر موافقت ایران با استفاده از چارچوب توافقی که در ژوئن توسط دولت اصلاح‌طلب حاکم ایران در ایران به‌عنوان مبنایی برای از سرگیری مذاکرات دست یافت، گفت که از توافق موقت ارائه شده توسط آمریکایی‌ها اطلاعی ندارد.

مذاکره کننده ارشد افزود که پیش نویسی که پس از شش جلسه قبلی تهیه شد و ظاهراً حاوی چنین عناصری بود، “پر از پرانتز” بود و یک توافق نبود.

وی به صراحت اعلام کرد که ایران آماده گفتگو با آمریکا در مورد دخالت منطقه ای ایران نیست. او گفت که با همسایگان ایران “تماس دائمی” داشته و قبل از ورود به وین به تنهایی به امارات و کویت سفر کرده است. MEE دریافته است که مذاکرات در امارات بسیار موفق بوده است.

حفاری‌ها به MEE گفتند که «بسیار واضح» است که ایران با نیروهای موشکی خود مذاکره نخواهد کرد.

وی گفت: در مورد توان دفاعی ما، ملاک ما تضمین و تضمین امنیت ملی است و کاملاً واضح است که هیچ کس در مورد امنیت ملی خود مذاکره نخواهد کرد.

حفاری‌ها، منتقد سابق برجام که زمانی او را «کودک بیمار» خطاب می‌کرد، گفت که آماده مذاکره با حسن نیت برای بازگرداندن توافق است.

وی افزود: واقعاً معتقدم این فرصت خوبی است برای کسانی که با زوایای مختلف معامله آشنا هستند، از حق دفاع کنند و حق ملت ایران را احیا کنند.

وی گفت: برجام دو مشکل دارد؛ متن قانون و رفتار کشورهای امضاکننده آن. نه ایالات متحده به درستی تحریم ها را لغو کرد و نه قبل از خروج از توافق با ایران تجارت کرد و نه اروپایی های باقی مانده.

این مذاکره کننده ایرانی ادامه داد: ما همچنین معتقدیم که اجرای برجام در چند سال گذشته دنبال نشده است.

آمریکایی ها زمانی که در برجام بودند و حتی در آن زمان هنوز بازنشسته نشده بودند، برجام را به طور کامل اجرا نکردند. این موضوع در مورد اروپایی‌ها نیز صدق می‌کند که از برجام خارج نشدند، اما در عمل نتوانستند به طور کامل به توافق پایبند باشند.

مقامات ایرانی در وین می گویند مشکل اصلی توافقی که دولت قبلی آنها امضا کرده بود، نبود حسابرسی مالی است.

یک منبع ایرانی گفت در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا با این توافق موافقت کرده بود، وزارت خزانه داری آمریکا موسسات مالی و سایر مشاغل را تهدید کرده بود که با ایران همکاری نکنند.

هیئت 40 نفره باقری شامل دو معاون دیگر وزیر امور خارجه و رئیس سابق بانک مرکزی ایران است. این تیم برای «بررسی» طراحی شده است که آیا هرگونه تعهد به لغو تحریم ها می تواند مستقل از ایران تضمین شود یا خیر.

در آستانه مذاکرات وین، تأسیسات هسته ای ایران بارها تحت تأثیر حملات یا اقدامات خرابکارانه ای قرار گرفته است که تهران اسرائیل و ایالات متحده را به راه اندازی آنها متهم می کند.

تاسیسات اصلی هسته ای ایران در نطنز برای دومین بار در یک سال در ماه آوریل مورد اصابت قرار گرفت و انفجاری در ماه ژوئن در سایتی که سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم تولید می کرد رخ داد.

علی ربیعی سخنگوی سابق دولت در آن زمان گفته بود که حمله به کرج تا حد زیادی ناموفق بوده است و آسیب تجهیزات را «جزئی» می‌دانست، اما تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد بخشی از سقف با آثار آتش‌سوزی منفجر شده است.

ایران از آن زمان به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازگشت به کرج برای نصب مجدد دوربین‌های آسیب‌دیده در اثر انفجار را نداده و مدعی است که از این فیلم برای آماده‌سازی حمله استفاده شده است، بیانیه‌ای که آژانس به شدت آن را تکذیب کرد.

به گفته مقامات آمریکایی که از اسرائیل شکایت کردند که اگرچه از نظر تاکتیکی رضایت بخش بود، این حملات به ایران اجازه داد تا “بساز بهتری بسازد”، به گفته مقامات آمریکایی، آنها از اسرائیل شکایت کردند که اگرچه از نظر تاکتیکی رضایت بخش بود، اما این عملیات تنها به ایران اجازه داد تا ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را افزایش دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود اعلام کرد که ایران 170 سانتریفیوژ IR-6 را در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم فردو نصب کرده است و وال استریت ژورنال خاطرنشان کرد که خط تولید فاراژ دوباره به بهره‌برداری رسیده است.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ذخایر اورانیوم غنی شده تا 20 درصد ایران دارای نوسان بوده، اما ذخایر اورانیوم غنی شده تا 60 درصد افزایش یافته است.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

آموزش سئو