مدافعان “مصافیت، پنهان کاری” حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در کابل را محکوم کردند


فعالان حقوق بشر می گویند که ایالات متحده با این که هیچ پرسنل نظامی ایالات متحده را مسئول حمله هواپیمای بدون سرنشین در کابل که منجر به کشته شدن 10 غیرنظامی از جمله هفت کودک شد، مسئول نمی داند، “پیام خطرناک و گمراه کننده” ارسال می کند.

روز سه‌شنبه، یک روز پس از آن که رسانه‌های آمریکایی برای اولین بار گزارش دادند که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، توصیه فرماندهان ارشد برای مجازات نکردن هیچ یک از ارتش‌ها را پذیرفته است، درخواست‌ها برای مسئولیت بمب‌گذاری مرگبار 29 اوت افزایش یافت.

گروه های حقوق بشر همچنین از واشنگتن خواسته اند تا برای کمک به بازماندگان حمله در پایتخت افغانستان به ایالات متحده آمریکا کمک کند.

بمب گذاری خودروی زماری احمدی را که برای سازمان بشردوستانه بین المللی تغذیه و آموزش (NEI) مستقر در ایالات متحده کار می کرد، هدف قرار داد و او و 9 نفر از اعضای خانواده اش کشته شدند.

استفان کوون، بنیانگذار و رئیس NEI، گفت: «من ماه‌ها از دولت ایالات متحده می‌خواهم که اعضای خانواده و کارکنان NEI که مستقیماً آسیب دیده‌اند را تخلیه کند، زیرا وضعیت امنیتی آنها بسیار وخیم است.

کوون گفت: «وقتی پنتاگون آزاد می‌شود، پیامی خطرناک و گمراه‌کننده می‌فرستد مبنی بر اینکه اقداماتش به نحوی موجه بوده، خطرات امنیتی را افزایش می‌دهد و تخلیه را حتی فوری‌تر می‌کند.»

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت که آستین توصیه‌های دو جنرال ارشد در مورد بمب‌گذاری کابل را پذیرفته است که شامل «مسائل مسئولیت‌پذیری» نمی‌شود.

کربی به خبرنگاران گفت: «انتظار هیچ مشکلی در مسئولیت شخصی حمله هوایی 29 اوت ندارم.

پنتاگون به درخواست الجزیره برای اظهارنظر در روز سه شنبه پاسخی نداد.

اما اظهارات کربی تقریباً گزارش های قبلی نیویورک تایمز و سایر رسانه های خبری ایالات متحده را تأیید کرد که به نقل از مقامات نظامی ناشناس آمریکایی گفته بودند که هیچ کس برای این حمله مجازات نخواهد شد.

دیده بان حقوق بشر (HRW) نسبت به تصمیم پنتاگون ابراز نگرانی کرد و از کنگره خواست تا با بازنگری در “20 سال اقداماتی که منجر به کشته یا زخمی شدن غیرنظامیان شده است، نظارت فوری خود را بر وزارت دفاع اعمال کند.”

سارا هولوینسکی، مدیر این گروه در واشنگتن، چند روز پس از پایان نشست جهانی دموکراسی، رئیس جمهور جو بایدن، عدم مسئولیت در قبال تلفات غیرنظامیان را “پیام معافیت از مجازات و پنهان کاری” خواند که اعتماد ایالات متحده به جهان را تضعیف می کند.

هولوینسکی در بیانیه ای گفت: پس از 20 سال اعلامیه، کنگره باید اصلاحات در سیستم قضایی نظامی را در نظر بگیرد و از پنتاگون پاسخ دهد که چرا بررسی های گذشته سیاست و عملکرد منجر به تغییر مشخصی نشده است.

ایالات متحده بلافاصله پس از 11 سپتامبر شروع به استفاده از حملات پهپادی برای هدف قرار دادن جنگجویان مشکوک القاعده کرد.

اما چنین حملات هوایی محدود به مناطقی نبود که ارتش آمریکا مستقیماً درگیر ارتش بود. این حملات مردم یمن، سومالی، سوریه و پاکستان را هدف قرار دادند، زیرا ایالات متحده یک “جنگ بدون مرز علیه تروریسم” را آغاز کرد.

با نامحبوب شدن جنگ در عراق و افغانستان، دولت باراک اوباما به طور فزاینده ای به جای جنگ های متعارف به هواپیماهای بدون سرنشین به عنوان بخشی از سیاست امنیت ملی خود متکی است.

با متفرق شدن القاعده و مخفی شدن، متاستاز به شبکه پیچیده ای از وابستگان، عوامل عملیاتی، سلول های خوابیده، و هواداران اینترنت و تلفن، سازمان های امنیت ملی ما برای ایجاد اشکال جدید جنگ هدفمندتر و غیرمتعارف به چالش کشیده شدند. خاطرات او در سال 2020، سرزمین موعود.

تاکتیک هایی که محاسبه تلفات غیرنظامیان را دشوار می کند، به سرعت نگرانی مدافعان حقوق بشر را برانگیخت. دفتر روزنامه نگاری تحقیقی مستقر در لندن تخمین می زند که از سال 2004 تاکنون حدود 16900 غیرنظامی از جمله صدها کودک در حملات پهپادهای آمریکایی در چندین کشور کشته شده اند.

در این ماه، ائتلافی از گروه‌های مدافع از آستین، وزیر دفاع خواستند تا در قبال حملات ایالات متحده که به غیرنظامیان آسیب می‌رساند، پاسخگو باشد و «سابقه وزارت دفاع در زمینه آسیب‌های غیرنظامی در 20 سال گذشته» و «عدم اولویت‌بندی» آن را فاش کند. حفاظت مدنی “.

در مقابل این پس زمینه، فعالان می گویند که پنتاگون در نهایت اعتراف کرده است که حمله هواپیمای بدون سرنشین در 29 اوت باعث کشته شدن غیرنظامیان شده است، زیرا گزارش ها و تحقیقات رسانه ها نشان داده است که این اتفاق افتاده است.

رهبران ارتش ایالات متحده در ابتدا تأکید کردند که هدف از این حمله، عوامل داعش بود که قصد حمله به فرودگاه کابل را داشتند، جایی که نیروهای آمریکایی در حال انجام عملیات تخلیه گسترده هستند.

مارک میلی، ژنرال ارشد ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری در اول سپتامبر به خبرنگاران گفت: «در این مرحله، ما فکر می‌کنیم که رویه‌ها به درستی دنبال شد و این یک حمله عادلانه بود».

تا آن زمان، چندین رسانه گزارش داده بودند که این بمب گذاری به یک خانواده بی گناه افغان ضربه زده است.

ایمل احمدی که برادرزاده ها و برادرزاده هایش در این حمله کشته شدند، به الجزیره گفت: «آنها بچه های بی گناه و بی پناهی بودند.

کربی روز دوشنبه گفت که دولت ایالات متحده با کوون همکاری می کند تا “به سرعت” اعضای بازمانده خانواده احمدی را از افغانستان منتقل کند و به آنها غرامت بپردازد. پنتاگون زمانی که در ماه سپتامبر اعتراف کرد که بمباران غیرنظامیان را کشته است، قصد خود را برای پرداخت «بدون هزینه» برای قربانیان اعلام کرد.

اما یک بررسی داخلی پنتاگون در ماه گذشته به این نتیجه رسید که اگرچه بمباران “متاسفانه یک اشتباه” بوده است، اما به سطح سوء رفتار یا سهل انگاری جنایی نرسیده است.

این بررسی مخفی باقی ماند، اما در 3 نوامبر، بازرس کل نیروی هوایی ایالات متحده، سامی سعید، که تحقیقات را رهبری می کرد، خاطرنشان کرد که قبل از ارزیابی خود با ده ها نفر مصاحبه کرده است.

سعید در آن زمان به خبرنگاران گفت: «تحقیقات هیچ نقضی از قانون، از جمله قانون نظامی را نشان نداد.

سعید افزود: “او اشتباهاتی را در اجرا… همراه با سوگیری های تایید و نارسایی های ارتباطی پیدا کرد که متأسفانه منجر به تلفات غیرنظامی شد.”

لری لوئیس، مشاور سابق پنتاگون و وزارت امور خارجه در مورد تلفات غیرنظامیان، گفت که حمله هواپیمای بدون سرنشین در کابل تنها یک اشتباه غم انگیز در شرایط منحصر به فرد نبود، بلکه بخشی از “الگوی” مشکلاتی بود که منجر به کشتار غیرنظامیان شد.

لوئیس که در حال حاضر در موسسه تحقیقاتی CNA مستقر در واشنگتن کار می کند، گفت که توبیخ مقامات فردی می تواند مسئولیت این حمله خاص را تضمین کند و همچنین “تغییر را تشویق می کند.”

«همچنین فکر نمی‌کنم بتوانیم تصویر بزرگ‌تری را از دست بدهیم که این کارمندان در یک سیستم بزرگ‌تر کار می‌کنند. [has] لوئیس به الجزیره گفت: مشکلات سیستمی که هرگز برطرف نشده اند.

حمله هواپیمای بدون سرنشین در 29 اوت چند روز پس از یک بمب گذاری انتحاری در خارج از فرودگاه کابل توسط دولت اسلامی در استان خراسان، ISKP (ISIS-K) انجام شد که بیش از 150 افغان و 13 نظامی آمریکایی را کشت.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا (ACLU)، که نماینده NEI است، روز سه شنبه از نتیجه تحقیقات پنتاگون ابراز ناامیدی کرد.

حنا شمسی، مدیر پروژه امنیت ملی ACLU، گفت: “NEI و اعضای خانواده بازمانده بارها خواستار شفافیت و پاسخگویی قابل توجه در قتل غیرقانونی عزیزان خود شده اند و همچنان ناامید هستند.”

شمسی ادامه داد: ما از پنتاگون خواسته‌ایم اعضای خانواده آسیب‌دیده و کارمندان NEI را که در نتیجه اقدامات دولت آمریکا در معرض خطر هستند اما هنوز اقدام مشخصی ندیده‌اند، تخلیه کند.

مدافعان همچنین طرح اعلام شده دولت ایالات متحده برای ادامه استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه ISKP و سایر تهدیدات احتمالی در افغانستان را محکوم کردند.

آرش عزیززاده، یکی از بنیانگذاران افغان ها برای فردای بهتر، یک گروه مدافع افغان-آمریکایی، خواستار پایان دادن به همه حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در افغانستان شده است.

عزیزه در مصاحبه ای تلفنی در ماه اکتبر به الجزیره گفت: «ما دیدیم که این سیاست شکست خورده به زندگی آسیب می رساند، روستاها را ویران می کند و به سادگی اجازه خشونت بیشتر در کشور را می دهد.

عزیزه همچنین خواستار تحقیقات بین المللی در مورد رفتار نظامی آمریکا در افغانستان از جمله حمله هواپیمای بدون سرنشین در ماه اوت شد.

عزیزه گفت: «ایالات متحده نمی تواند ایالات متحده را پاسخگو بداند.

ما بارها و بارها دیده‌ایم که ایالات متحده می‌گوید: «ما به این موضوع نگاه خواهیم کرد. خواهیم دید که آیا این به درستی انجام می شود. عزیزا افزود، اما آتش افروزان در این مورد نیز نمی توانند آتش را خاموش کنند.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

آموزش سئو