فرماندار شمیرانات بر تقویت امکانات مقابله با بحران تاکید کرد

فرماندار شمیرانات بر تقویت امکانات مقابله با بحران تاکید کرد

[ad_1]

سید مهدی ساداتی روز دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان بیان داشت: مناطق بسیاری در شهرستان بویژه در بخش رودبار قصران دارای نقاط حادثه خیز و خطرناک هستند که بعضاً مانند گردنه کمرخانی در سطح استان یا کشور کم نظیر است لذا مدیران نیز بایستی در تخصیص اعتبارات، تجهیزات و نیروی انسانی توجه بیشتری به شمیرانات داشته باشند؛ لازم است مسئولان شهرستانی نیز در جذب منابع از ادارات کل متبوع پیگیری بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: با قید فوریت بانک اطلاعاتی جامع از تمام ظرفیت ها و امکانات دستگاه های متولی در حوزه مدیریت بحران شهرستان به روزرسانی شود تا بتوانیم در مواقع ضروری با همکاری و هم افزایی مسئولان با سرعت و کیفیت بیشتری نسبت به مقابله با حوادث اقدام کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: وظیفه ما مسئولان امیدبخشی به مردم است و این مهم در مواقع بحران تشدید می یابد؛ پاسخگویی به مطالبات، تسریع در حل و فصل حوادث و حضور مستمر و پای کار مسئولان در این مواقع منجر به افزایش امید، اعتماد و رضایت عمومی می شود.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری نیز تاکید کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان و بارش های شدید که عمده خسارات های زیرساختی، سیلاب، ریزش سنگ ها و حوادث دیگر را در پی دارد، اجرای طرح های آبخیزداری از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در مدیریت بحران شمیرانات به شمار می آید.

سیروس قدرتی افزود: طرح های آبخیزداری از لحاظ متعددی قابل توجه هستند که علاوه بر جلوگیری از بروز سیلاب ها، ذخیزه آب های سطحی و احیای مراتع را نیز شامل می شود.

سید حبیب موسوی، بخشدار رودبار قصران نیز بیان داشت: علاوه بر مسائل زیرساختی و لزوم تامین امنیت جاده های بخش، با آغاز بارش ها مشکلاتی از قبیل قطعی آنتن های تلفن همراه و شبکه های تلویزیونی گریبان گیر منطقه می شود که نیازمند بررسی بیشتر متولیان این حوزه و اتخاذ تمهیدات لازم است.

رئیس جمعیت هلال احمر شمیرانات نیز به عدم وجود انبار برای دپو اقلام ضروری در شهرستان اشاره کرد و گفت: تخصیص یک سوله و انبار برای نگهداری اقلام ضروری از نیازهای اولویت دار ما محسوب می شود که انتظار داریم مسئولان منطقه همکاری لازم در تامین این محل را داشته باشند.

حسن فراهانی یادآور شد: با توجه به اینکه نزدیکترین پایگاه امداد و نجات به بخش گسترده و حادثه خیز رودبار قصران، پایگاه قوچک است و زمان مهمترین اصل در امدادرسانی به شمار می آید، نیازمند احداث پایگاهی جدید در این منطقه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر در تامین نیرو و خودرو برای پایگاه جدید امداد و نجات پیش قدم خواهد بود اما در تخصیص زمین مورد نیاز، خواستار تعامل دستگاه های دیگر هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شمیرانات به دلیل دارا بودن آب و هوایی کوهستانی، طبیعتی بکر و عبور رودخانه جاجرود به سد لتیان در تمامی فصول با استقبال چشمگیر گردشگران و کوهنوردان مواجه است تاکید کرد: ورزشکاران و شهروندان نکات ایمنی را رعایت کنند تا شاهد بروز حوادث و سوانح متعددی که همواره رخ می دهد، نباشیم.

فراهانی خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت وقوع حادثه می‌توانند با سامانه ۱۱۲ جمعیت هلال احمر ارتباط برقرار کنند.

شمیرانات دارای ۵ پایگاه امداد و نجات در گردنه قوچک (ورودی لواسانات و رودبار قصران)، دربند، کلکچال، شیرپلا و نمایشگاه بین المللی است.

رضا حاجتی، رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای شمیرانات نیز در این جلسه اعلام کرد: هماهنگی برای لق گیری ۸ سنگ خطرآفرین در محدوده کمرخانی (محور زردبند – فشم) انجام شده است و برای اجرای این عملیات در اوایل هفته آتی نیازمند انسداد ساعتی در این مسیر خواهیم بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شمیرانات اعلام کرد: طی دو سال ۹۷ و ۹۸، از محل صندوق توسعه ملی ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری جذب و این پروژه در ۳۵ هزار متر مربع انجام گرفت.

شمیرانات دارای سه حوزه آبخیز سد لار، سد لتیان و شمال پایتخت است‌.

حسن شکری خاطرنشان کرد: اولویت اجرای پروژه آبخیزداری در سال جاری نیز در منطقه توک مزرعه شهر لواسان خواهد بود که اقدامات اولیه آن از جمله نوع طرح اجرایی انجام شده است.

افزود: شهرداری ها و دهیاری ها بایستی به منظور جلوگیری از وقوع آتش سوزی نسبت به نصب تابلو و بنرهای هشدار دهنده در مناطق و معابر پردد و تفرجگاه ها اقدام نمایند.

این مقام مسئول افزود: جهاد کشاورزی و دهیاری ها باید به منظور جلوگیری از سوزاندن بقایای زراعی در حاشیه عرصه های منابع طبیعی، تذکرات لازم را برای کشاورزان مرورو کنند؛ همچنین شهرداری ها نیز باید از هرگونه آتش زدن زباله های انباشت شده در اراضی ملی جداً خودداری کنند.

وی ضمن درخواست هماهنگی و برنامه ریزی مسئولان مدیریت بحران، در راستای پیشگیری و یا اطفای حریق در اراضی ملی تاکید کرد: اداره منابع طبیعی از امکانات و نیروی انسانی بسیار محدودی برای اطفای حریق برخوردار است، لذا با توجه به اهمیت بالای اراضی و اکوسیستم طبیعی شمیرانات، نص صریح قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور، کلیه ماموران دولتی اعم از لشگری، کشوری و شهرداری ها که در مواقع آتش سوزی نزدیک محل حادثه باشند، موظفند با تمامی وسایل دولتی و شهرداری که در اختیار دارند با تقاضای ماموران جنگل بانی، ژاندارمری یا بخشداری در آتش نشانی کمک کنند.

این مقام مسئول خطاب به شهروندان توصیه کرد: در صورت مشاهده آتش در عرصه های منابع طبیعی با شماره تلفن ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع و یا با شماره های ۲۶۵۰۷۳۴۴ – ۲۶۵۰۷۳۴۳ یگان حفاظت منابع طبیعی شمیرانات تماس حاصل کنند.

به گفته وی، در سال ۹۶ سطح یکصد هکتار، در سال ۹۷ حدود ۳۰ هکتار و در سال ۹۸ بالغ بر ۳۰۰ هکتار (عمدتاً در شمال تهران و منطقه سوهانک) از مراتع و جنگل کاری های شهرستان دچار آتش سوزی شده اند.

شمیرانات دارای ۱۴۰ هزار هکتار اراضی ملی است.

مسعود ایلکا، رئیس جهاد کشاورزی شمیرانات گفت: ۱۲ پروژه از اعتبارات ستاد مدیریت بحران در سال ۹۸ در زمینه زیرساختی، عمرانی، مرمت و لایروبی مجموعاً به ارزش ریالی یک میلیارد و ۲۰۹ میلیون تومان در دست اجرا قرار دارد.

به گزارش ایرنا، بهار سال گذشته، بارش شدید باران، تگرگ و طغیان رودخانه جاجرود در سطح شهرستان شمیرانات بویژه بخش رودبار قصران منجر به وقوع سیلاب و آب گرفتگی در برخی نقاط، ریزش کوه و انسداد برخی جاده ها شد که البته خسارت جانی به همراه نداشت اما آسیبی که به زیرساخت های این شهرستان وارد کرد، ۲۳۰ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان برآورد شده است.

شهرستان شمیرانات با آب و هوایی کوهستانی متشکل از شهر شمیران (منطقه یک و شمال و شرق منطقه دو تهران) و بخش های لواسانات (شهر لواسان و ۲۰ روستا) و رودبار قصران (شهرهای اوشان، فشم، میگون و شمشک، دربندسر و ۱۶ روستا) با جمعیتی افزون بر ۶۰۰ هزار نفر در شمال و شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>