بسیاری از رانندگان ممکن است هنگام رانندگی به دلایل متعددی دچار تخلف شوند. این تخلفات می‌تواند عمدی و یا غیر عمدی باشد. اما در هر صورت کسی که تخلف می‌کند باید عواقب آن را هم بپذیرد. پلیس راهنمایی رانندگی برای مقابله با اینگونه افراد اقدام به جریمه‌ی آنها و گاهی توقیف خودرو می‌کند. که میزان جریمه و مهلت پرداخت با توجه به نوع تخلف متفاوت است. ممکن است پرداخت این خلافی‌ها برای بسیاری از افراد بسیار دردناک باشد. اما چاره‌چارخی چاره‌ای جز پرداخت آن وجود ندارد. چون هنگام فروش ماشین ارائه گواهی عدم خلافی خودرو از سوی فروشنده الزامی است. در این مقاله انواع جریمه خودرو و همچنین راه‌هایی برای استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن را معرفی می‌کنیم.

جریمه‌های رانندگی و انواع آن‌ها

رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی علاوه بر اینکه می‌تواند باعث ایجاد نظم در رفت و آمد خودروها و به دنبال آن نظم شهری ‌شود، می‌تواند امنیت تمامی عابران پیاده و سرنشینان خودرو را تضمین کند. در حقیقت اگر یک احساس مسئولیت جمعی بین تمامی افراد جامعه برقرار شود می‌توان از بسیاری حوادث جبران ناپذیر جلوگیری کرد. اما متاسفانه افرادی با تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی هم خودشان و هم دیگران را دچار گرفتاری و مشکل می‌‌کنند. بدون تردید در قانون هر کشوری برای مقابله با این تخلفات تنبیهاتی در نظر گرفته شده است.که می‌تواند شامل جریمه مالی، درج نمره منفی بر روی گواهینامه رانندگی، توقیف خودرو یا ترکیبی از این جریمه‌ها باشد.

معمولا جریمه‌های مالی به 4 صورت انجام می‌‌‌پذیرد. یکی از این روش‌های اعمال قانون قبض الصاقی است که بدون حضور راننده پشت برف پاک کن شیشه‌ی خودرو گذاشته می‌شود. نوع دوم جریمه دوربینی است که تخلف انجام شده توسط دوربین ثبت می‌شود. نوع سوم جریمه دوبرگی بوده که در صورت بی‌توجهی خودروی متخلف به اخطار پلیس برای توقف خودرو از طریق پیامک ارسال می‌شود و آخرین نوع و رایج ترین آن دادن قبض تسلیمی است. در این روش پلیس راهنمایی رانندگی خودروی متخلف را متوقف می‌کند و یک قبض جریمه به راننده‌ی خودرو می‌دهد.

چطور از مبلغ جریمه مطلع شویم؟

در چهار روشی که در بالا گفته شد ممکن است راننده خودرو فقط از مبلغ جریمه‌ی تسلیمی با خبر باشد و در مقدار جریمه از سه روش دیگر به دلایلی آگاهی نداشته باشد. به همین دلیل استعلام خلافی خودرو هر چند وقت یکبار بسیار ضروری است. چراکه اگر میزان آن به یک میلیون تومان برسد هم خودرو توسط پلیس توقیف می‌شود و هم پرداختش ممکن است برای بسیاری از افراد سنگین باشد.

استعلام خلافی خودرو و راه‌های انجام آن

پیش از این افراد برای استعلام خلافی خودروی خود به دفاتر پلیس +10 مراجعه می‌کردند و علاوه بر پرداخت یک هزینه‌ی جدا بابت صدور قبض خلافی باید یک زمان جدا را برای رسیدگی به این موضوع در برنامه‌ریزی‌های روزانه‌ی خود می‌گنجاندند. در روش پیامکی نیز افراد فقط از میزان خلافی اطلاع پیدا می‌کنند. این روزها روش تازه‌تری مرسوم شده است و آن مراجعه به سایت خلافی خودروست. که بدون هیچ هزینه‌ای در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید جهت استعلام خلافی خودرویتان اقدام کنید. علاوه بر آن خیلی سریع می‌توانید جهت پرداخت خلافی خودرویتان به صورت مجزا از هم اقدام کنید. یکی از سایت‌هایی که این خدمت را به کاربران ارائه می‌دهد، همراه مکانیک است. ابزار استعلام خلافی خودرو همراه مکانیک اطلاعات را از سرور راهور دریافت می‌کند و به کاربران ارائه می‌دهد.

جمع بندی

در رابطه با خلافی خودرو بهتر است بدانید که خلافی خودرو یکی از دغدغه‌های بیشتر افراد به‌خصوص رانندگان متخلف است. جالب است بدانید که ۴ نوع جریمه خودرو وجود دارد که عبارتند از تسلیمی، الصاقی، دوربینی و دوبرگی. اگر برای اولین بار قصد گرفتن خلافی ماشین خود را دارید این سوال برایتان ایجاد می‌شود که چگونه از خلافی خودرو خود مطلع شویم؟ یا این‌که چه راهکارهایی برای کم کردن خلافی خودرو وجود دارد؟ یا برای استعلام خلافی خودرو نرم‌افزاری وجود دارد؟ نگران نباشید، در رابطه با تمامی سوالات خلافی خودرو شما را راهنمایی خواهیم کرد. پس همین الان وارد صفحه hamrah-mechanic.com/mag/traffic-infringement-history/ شوید و خلافی خودرو خود را بگیرید.