بررسی تحکیم همکاری دو جانبه ترکمنستان و افغانستان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکمنستان، در جریان این ویدئو کنفرانس که روز هشتم خرداد برگزار شد، دو طرف درخصوص مواردی چون توجه ویژه به تحکیم بیش از پیش همکاری‌های دو جانبه مطابق با منافع منطقه و دو کشور در زمینه‌های کریدورهای حمل و نقلی و ترانزیتی و انرژی بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین تأکید دو طرف بر اهمیت ویژه راه لاجورد جهت توسعه همکاری‌های بین‌المللی ثمربخش در راستای افزایش حجم تجارت و تقویت همگرایی اقتصادی منطقه از نظر موقعیت ژئوپلتیک ترکمنستان و افغانستان؛ تأکید دو طرف بر ضرورت کار بر روی یافتن راهکارهایی جهت حل و فصل مسائل عصر حاضر از جمله ویروس کرونا؛ تأکید دو طرف بر ضرورت اقدامات هماهنگ شده بهداشتی و قرنطینه‌ای در مرزهای دو کشور جهت تأمین تردد پیوسته محموله‌ها؛ تأیید دوباره طرف ترکمنی مبنی بر نصب تجهیزات ضد عفونی کننده در معابر کنترل مرزی ریلی و جاده‌ای افغانستان به حساب کمک‌های بشردوستانه ترکمنستان به این کشور؛ قدردانی وزیر خارجه افغانستان از جانب خود و ملت این کشور به خاطر حمایت‌های همه جانبه و کمک‌های بشردوستانه و بلاعوض رئیس جمهوری ترکمنستان به افغانستان، از دیگر موارد مورد بحث در این ویدئو کنفرانس بود.

رؤسای جمهوری افغانستان و ترکمنستان پیشتر به صورت تلفنی درباره همکاری مشترک سیاسی و اقتصادی همه جانبه به ویژه در راستای موضوع کریدورهای ترانزیتی و حمل و نقل جدید از جمله کریدور افغانستان- ترکمنستان- آذربایجان- گرجستان و ترکیه (راه لاجورد) و نیز مقابله با بیماری کرونا رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری ترکمنستان (ترکمن‌پرس)، «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری افغانستان طی یک تماس تلفنی با «قربان‌قلی بردی محمد اف» همتای ترکمنستانی خود، درباره موضوعات مورد علاقه و مبارزه مشترک با بیماری کرونا و گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور گفت‌وگو کرد.

دو طرف همچنین بر اهمیت روابط سیاسی- دیپلماتیک، تجاری- اقتصادی و فرهنگی- بشردوستی میان دو کشور تاکید کردند و به موضوعاتی چون سوخت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات به عنوان مسیرهای اصلی همکاری‌های دوجانبه پرداختند.

رؤسای جمهوری دو کشور بر ضرورت تهیه و تدوین یک رویکرد یکپارچه برای حل و فصل مسائل مهم عصر حاضر که یکی از آن مسائل بیماری همه گیر کووید-۱۹ است، تاکید کردند.

قربان قلی بردی محمد اف رییس جمهوری ترکمنستان در این گفت وگوی تلفنی از تداوم روند حمایت‌های همه جانبه و کمک‌های بشردوستانه کشورش به افغانستان در آینده خبر داد و از پیشنهاد همتای افغانستانی خود مبنی بر برگزاری ویدئو کنفرانس سه جانبه میان رؤسای جمهوری ترکمنستان، افغانستان و آذربایجان با موضوع مسائل مربوط به ارتقای سطح ثمربخشی کریدور حمل و نقلی لاجورد حمایت کرد.

رییس جمهوری افغانستان نیز در این تماس تلفنی ضمن قدردانی از همتای ترکمن خود، گفت: اقدامات دولت ترکمنستان در زمینه جلوگیری از گسترش ویروس کرونا را مهم می‌دانیم و از آن استقبال می‌کنیم.

رسیدگی به راهبرد اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی

اجرای راهبرد اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی، موضوع یک ویدئو کنفرانس چند جانبه بین طرف های مربوطه بود.

مذاکرات هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه هفته گذشته با معاونان وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

از طرف ترکمنی «وفا حاجی‌یف» معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان در این نشست شرکت داشت. شرکت کنندگان در این ویدئو کنفرانس روند اجرای توافقات پیشین کسب شده در چارچوب «راهبرد جدید اتحادیه اروپا درباره کشورهای آسیای مرکزی» را بررسی و به علاقمندی متقابل برای گسترش روابط جاری سیاسی و دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی، فرهنگی و بشردوستی سازگار با اهداف همگانی از جمله تلاش‌های مشترک در راستای مقابله با ویروس کرونا اشاره کردند.   

[ad_2]

Source link