ایل قشقایی

ایل قشقایی

قشقایی یکی از ایل های بزرگ و کهن ایران و قومی دلیر است که شکست و تسلیم در نظرش معنایی ندارد. زندگی عشایر با کوچ و زندگی در طبیعت پیوند خورده است و این ایل هنوز هم با توجه به فصل سال برای رسیدن به ییلاق و قشقاق کوچ می کند. اگر می خواهید از ایل قشقایی بیشتر بدانید در ادامه آهنگ چین راهمراهی کنید.

ایل قشقایی از ترکیبی از قبیله هایی با ریشه های ترک، کرد، لر و عرب تشکیل شده اما بیشتر آن ها از مردمان ترک هستند و زبانی که با آن حرف می کنند ترکی آغوز غربی است که البته خودشان می گویند زبانشان ترکی است و برای همین دلیل اهنگ ترکی قشقایی طرفداران بسیار زیادی میان دوستداران موسیقی دارد.

بیشتر مردمان ایل قشقایی مذهب شیعه دارند. استان فارس مرکز اصلی زندگی آن ها است اما قلمرویشان آنقدر گسترش پیدا کرده که دیگر استان ها مثل اصفهان، چهار محال و بختیاری، کهگلویه و بویراحمد، مرکزی، بوشهر، قم و … را هم در برگرفته است.

در طول تاریخ در دوره های مختلف زمانی این ایل کم کم به ایران کوچ کردند و در شهرهای مختلف ساکن شدند. تمام عشایری که ترک زبان هستند شهرهای مختلف ایران را برای زندگی انتخاب کرده اند و در جای جای ایران پراکنده شده اند.

جمعیت این ایل در چیزی حدود۳۰ سال پیش، نیم میلیون بود و امروز به بیش از ۱ میلیون نفر رسیده است. اینکه نام قشقایی اولین بار برای چه بر روی این ایل گذاشته شد به درستی مشخص نیست و تردیدهای زیادی درباره آن وجود دارد اما به نظر می آید نظر «واسیلی بارتولد» در بین نظرهای دیگر به واقعیت نزدیک تر باشد.

آداب و رسوم قشقایی

آداب و رسوم قشقایی

آداب و رسوم ایل قشقایی همان ویژگی های رفتاری آنان است، ویژگی هایی شامل آنچه به آن علاقه دارند و آنچه از آن دوری می کنند، کارهایی که به زیبایی انجام می دهند، توجهات خاصی که نسبت به برخی افراد و برخی امور از خود نشان می دهند و نهایتا تلاش و کوششی که به انجام آن معروفند.

ویژگی اول: شادی و شادمانی
قشقایی ها به شدت طرفدار جشن و سرور و شادی اند و از غم و غصه بیزارند. در ایل قشقایی رقص و شادی به صورت گروهی بر پا می شود. در این رقص همگی با در دست داشتن دستمال های رنگی و تکان دادن هماهنگ آنها به دور یک دایره ی بزرگ می چرخند و با لباس های محلی و زیبا و خوش طرح و رنگی که بر تن دارند منظره ای فوق العاده جذاب را شکل می دهند.

ویژگی دوم: نوشیدن چای و کشیدن قلیان

نوشیدن چای در بین قشقایی ها از همان کودکی شروع می شود و علاقه و عادت به آن در همان زمان شکل می گیرد. بدین ترتیب چای جزء نوشیدنی های حائز اهمیت قشقايی ها محسوب می شود. قشقایی ها در کنار نوشیدن چای به کشیدن قلیان هم می پردازند. مردان طایفه دره شوری چپق هم می کشند.
ویژگی سوم: توجه به خان
منظور از خان در بین قشقایی ها همان بزرگ ایل است که از عزت و احترام فراوانی برخوردار است. مردم قشقایی به شدت به خان علاقه دارند و تابع دستورات او هستند و هر بار که خانی دار فانی را وداع می گوید گویی اهالی ایل یکی از نزدیکان خود را از دست داده اند. اهالی برای هر خان مزاری بسیار زیبا تهیه کرده و هر سال قبل از اینکه به ییلاق کوچ کنند ابتدا به زیارت مزار خان خود می روند.